Aktuálne dianie 28. september 2018

Poslanci podporujú snahu za vyhlásenie rezervácie Pramene Vydrice


Bratislavskí mestskí poslanci podporujú iniciatívu za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice v Malých Karpatoch.

Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve schválili realizáciu opatrení potrebných na vyhlásenie evolučného parku Bratislavy formou prírodnej rezervácie v bratislavských mestských lesoch so zachovaním rekreačného využívania územia.

Mestský parlament zároveň schválil vypracovanie stanoviska pre ministerstvo životného prostredia a Okresný úrad Bratislava s vyjadrením súhlasu hlavného mesta ako vlastníka pozemku s vyhlásením prírodnej rezervácie.

A to v zmysle Štatútu prírodnej rezervácie Pramene Vydrice vypracovaného odbornou verejnosťou, Lesoochranárskym zoskupením (LZ) VLK a Bratislavským regionálnym ochranárskym združením.

Poslanci zároveň žiadajú vyhlásiť dvojročné moratórium na ťažbu dreva na území spadajúcom do navrhovanej prírodnej rezervácie v správe mestskej organizácie Mestské lesy v Bratislave až do konca septembra 2020.

Za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice spustila občianska iniciatíva Chráňme povodie Vydrice v spolupráci LZ VLK nedávno aj petíciu.

Adresujú ju bratislavským mestským poslancom a primátorovi hlavného mesta. Rezerváciu navrhujú aktivisti realizovať na hornom toku riečky Vydrice vyhlásením piateho stupňa ochrany.

 "Podmienkou je zachovanie úplného voľného pohybu všetkých návštevníkov a všetkého rekreačného vybavenia. V rezervácii nebude možná ťažba dreva a poľovníctvo," uvádzajú v petícii. 

Odôvodňujú to tým, že bratislavským lesoparkom preteká riečka Vydrica, ktorá si ako jedna z mála tokov zachovala prirodzené koryto a pôvodnú morfológiu v podobe meandrov, ako aj spoločenstvá rastlín a živočíchov typických pre nivy.

Na jej toku sa nachádzajú tri územia európskeho významu chránené v sústave Natura 2000 a je jednou z mála lokalít výskytu raka riavového na Slovensku.

V povodí je možné nájsť aj ďalšie vzácne živočíchy, ako sú salamandra škvrnitá, fúzač alpský, kováčik fialový či vtáky tesár čierny, ďateľ prostredný, bocian čierny či myšiak lesný.

(TASR,red)
Foto: MLB
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter