Aktuálne dianie 5. december 2017

Počet toaliet na vianočných trhoch zrejme nie je dostatočný. Kde sú WC v ich okolí?


Bratislavské vianočné trhy v centre mesta zvyknú navštíviť najmä počas víkendu desiatky tisíc ľudí.

Mnohí kaviarnici a prevádzkari v Starom Meste už roky nie sú spokojní s počtom verejných toaliet, ktoré pri tejto príležitosti inštaluje hlavné mesto na Františkánskom námestí.

Tento rok dal magistrát pristaviť WC kontajner, v ktorom je na taký veľký počet návštevníkov trhov, malé množstvo kabíniek.

Ľudia musia pred nimi často čakať v rade. Na oboch námestiach by mali byť jasne viditeľné tabuľky, ktoré návštevníkov na WC nasmerujú.

Na našu otázku na základe čoho sa mesto rozhoduje pri osádzaní množstva (počtu) WC na Vianočných trhoch v centre mesta a či ich nie je málo a či by nemali byť aj na iných miestach, magistrát hlavného mesta odpovedal:

„Množstvo osadených WC je podmienené kapacitnými a technickými možnosťami plochy, na ktorej sa konajú bratislavské Vianočné trhy.

Návštevníkom trhov sú okrem mobilných toaliet na Františkánskom námestí v centre mesta k dispozícii aj verejné toalety na Uršulínskej ulici za budovou magistrátu“.

Obrátili sme sa aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava (RÚVZ) s otázkou, či existujú nejaké normy, alebo pravidlá, ktoré musí usporiadateľ podujatia (v tomto prípade Magistrát hl. mesta SR Bratislavy) splniť, ohľadom počtu a rozmiestnenia WC, ak organizuje Vianočné trhy - na Hlavnom a Františkánskom námestí.

RÚVZ nám odpovedal: „Legislatíva z oblasti verejného zdravotníctva nedefinuje presné počty toaliet a ich rozmiestnenie, ktoré musia byť zabezpečené pri podujatiach tohto typu“.

Napriek tomu sa domnievame, že dve dámske a dve pánske kabínky na Františkánskom námestí je žalostne málo.

Aj preto sú niekedy ženy nútené ísť aj do pánskeho „oddelenia“. Dočasné toalety na Františkánskom námestí sú zadarmo, WC na Uršulínskej ulici je za poplatok 30 centov.

Na Hviezdoslavovom námestí, za klziskom, sú 4 prenosné WC kabínky zadarmo.

Návštevníci trhov môžu ísť aj na verejné podzemné WC na Námestí Eugena Suchoňa pred Redutou, kde zaplatia 50 centov.

Prirodzenú ľudskú potrebu ale riešia návštevníci vianočných trhov aj nájazdom na okolité prevádzky reštaurácií, kaviarní a barov.

Aj preto mnohí majitelia a prevádzkari, prirodzene začali vyberať poplatok za použitie WC od tých, ktorí nie sú klientmi ich zariadenia.

Treba pripomenúť, že napríklad v roku 2012, navštívilo počas dvoch víkendov vianočné trhy na Hlavnom námestí viac ako 60.000 ľudí.

O rok neskôr odhadoval magistrát, že počas prvých troch dní po otvorení prišlo 15 000 ľudí.

(rl)

Foto:BK-orig.

WC na Hviezdoslavovom námestí

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter