Aktuálne dianie 18. október 2023

Pešibus má priniesť väčšiu bezpečnosť na ceste do školy aj čistejší vzduch v jej okolí


Deväťdesiatpäť percent Bratislavčanov býva do 15 minút chôdze od školy, napriek tomu deti vozia autom. Jedným z hlavných dôvodov je strach rodičov z dopravných rizík. Projekt pešibus má priniesť väčšiu bezpečnosť žiakov na ceste do školy a zlepšiť ovzdušie v ich okolí, informoval redakciu Bratislavský kuriér Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB).

Zvýšiť bezpečnosť na ceste do školy môže pomôcť miestna komunita

V Bratislave žije viac ako 77.080 detí, ktoré navštevujú 347 inštitúcií v podobe materských, základných a stredných škôl. Až 95 percent ľudí, žijúcich v Bratislave, býva menej ako 15 minút chôdze od najbližšej základnej školy. Napriek tomu mnoho detí dochádza do školy autom. Dôvodom je podľa MIB prevažne strach rodičov z dopravných rizík na ceste do školy.

Aj preto chce projekt „pešibus“ zapájať miestnu komunitu do riešení upokojovania dopravy, zvyšovať bezpečnosť v okolí základných škôl a motivovať k dochádzaniu do školy peši a k hre vonku. 

"Funguje tak, že skupina detí ide do školy pešo v sprievode dvoch dospelých osôb, ktoré ju bezpečne odprevadia do škôl," pripomenula Pavelková. 

Deti a rodičia sú s trasami, konkrétnymi zastávkami aj časmi odchodu pešibusu zo zastávok vopred oboznámení. Dospelé sprevádzajúce osoby, tzv. sprievodcovia, sa stretávajú na prvej zastávke trasy pár minút pred odchodom pešibusu. Sú označení viditeľnými prvkami, napríklad reflexnými vestami alebo šatkami. Sprievodcovia bezpečne prevedú deti po trase až ku vchodu do areálu školy.

Zlepšenie ovzdušia v okolí škôl

Snahou iniciátorov aktivity je tiež prispievať k zlepšovaniu čistoty ovzdušia v okolí škôl. No upozorňujú, že dieťa neunikne znečistenému prostrediu ani v aute. „Aj vzduch v aute predstavuje pre dieťa ďalšie zdravotné riziko obsahuje 9 až 12 väčšie množstvo tuhých častíc než na ulici. Preukázali to merania čistoty ovzdušia pred základnou školou Tbiliská v Rači,“ informoval MIB.

Do projektu sa zapájajú komunity detí a rodičov zo základných škôl v Petržalke, Rusovciach, Vajnoroch, Starom Meste a Novom Meste.

bak

foto: MIB

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter