Aktuálne dianie 16. september 2019

Patrí podujatie Food fest na historické Hlavné námestie?


(Bratislavský kuriér, komentovaná správa - AKTUALIZOVANÉ o VYJADRENIE HL. MESTA a foto) - V hlavnom meste, na Hlavnom námestí, sa počas uplynulého víkendu usídlil Food fest.

Zdá sa, že sa Street food park v podstate premiestnil spred Starej tržnice na najmalebnejšie historické námestie Bratislavy. Patrí sem ale takýto festival jedla?

Na prítomnosť áut, prívesov a rôznych prenosných zariadení na výrobu a predaj jedla, nás v piatok upozornil, telefonicky, čitateľ. Vyjadril počudovanie i pobúrenie nad tým, že na historickom hlavnom námestí dovolí magistrát takýto druh podujatia.

Podľa neho sa tam absolútne nehodí, ide vraj o reprezentatívne námestie, ktoré obdivujú turisti z celého sveta. Podľa neho je nemysliteľné, aby toto vzácne miesto na celý víkend obsadili rôzne „karavany“. Dôstojnosť a úroveň tohto priestoru by podľa neho mala byť zachovaná.

Ako ďalej upozornil,  bola tam aj dieselová elektrocentrála, ktorá bola naštartovaná non stop, ale aj dodávky mali celý deň naštartované motory. To je ten eko postoj ku klíme? 

Ďalej uviedol, že tam bol po celý čas diskdžokej, ktorý tam púšťal hlasnú dunivú hudbu. Navyše v nedeľu 15. septembra bol cirkevný štátny sviatok a sú tam dva kostoly...

Ako nám povedal, naše historické centrum bolo pošpinené. A čo na to pamiatkari? Spýtal sa.   

Ako nás informoval opäť v pondelok : "A nakoniec si to môžete ísť pozrieť... aká špina tam po nich zostala...."

Na mieste sme boli v nedeľu predpoludním. Bratislava sa ešte len zobúdzala do letnojesenných slnečných lúčov - bol nádherný septembrový deň.

Predajcovia festivalu Food fest začali otvárať až po pol jedenástej, mnohí mali zatvorené ešte aj o jedenástej. Narátali sme približne 23, alebo 24 prevádzok, resp. áut a prívesov, ktoré zahltili celé námestie.

Na námestí bolo aj dosť osobných áut. Zato zahraničných turistov bolo v centre nášho mesta požehnane. Doslova húfy sa valili Panskou, Ventúrskou i ďalšími uličkami ale aj Hlavným námestím, ktoré mnohí návštevníci kvôli stánkom, stolom a stoličkám, obchádzali popri domoch.

Celé podujatie pripomínalo Street food park, ktorý sa raz do mesiaca koná pred Starou tržnicou, alebo aj v nej.

Na int. stránke, je charakterizované ako podujatie „s kvalitným a nápaditým pouličným občerstvením. V príjemnej atmosfére a "na stojáka" si tak v spoločnosti priateľov, kolegov či známych môžete vychutnať obed, neskorý snack alebo sa posilniť pred večerným programom v meste.

Street Food Park sa koná na námestí pred Starou tržnicou, počas zimného obdobia v jej interiéri.“

Prečo sa toto podujatie, tentoraz pod názvom Food fest premiestnilo na Hlavné námestie? Takúto výsadu, obsadiť najmä jedlom toto historické námestie, majú počas roka iba Vianočné trhy.

Na FCB stránke organizátora, sme našli túto upútavku: FOOD FEST (festival pouličného jedla), prichádza po prvý krát aj do Bratislavy! Ak si milovník jedla a rád sa zabávaš, nesmieš chýbať :). Budú sa podávať tie najlepšie streetfoodove vychytávky! Tešiť sa môžeš na netradičných predajcov, aj na bohatý program :).

Počas všetkých dní budú priebehať súťaže, workshopy, zábavné aktivity pre všetkých. Uvidíme sa na Hlavnom námestí.

No a my pridávame fotografie a nechávame na posúdenie našich čitateľov, či takéto podujatie (voči ktorému nič nemáme) podporené reprodukovanou hudbou, patrí na hlavné historické námestie Bratislavy... Napríklad v Trnave sa tento festival chystá v októbri pred obchodným nákupným centrom.

Magistrátu hlavného mesta sa pýtame, prečo niečo také dovolí na Hlavnom námestí a prečo nebolo možné nájsť iný, vhodnejší priestor na takýto druh podujatia. Hlavným partnerom bol Bratislavský kraj. Otázku adresujeme aj jemu.

VYJADRENIE HL. MESTA SR:

food festivaly sú obľúbený formát medzi domácimi aj turistami. Hlavné nám. je miestom, kde sa organizuje viacero rôznych podujatí. Napríklad aj Vianočné trhy s gastroprevádzkami.

Čo sa týka konkrétne vami spomínanej akcie, asi v polovici apríla bola hlavnému mestu doručená žiadosť na zvláštne užívanie Hlavného námestia za účelom umiestnenia pódia, 25 ks predajných stánkov, stanov a stolov v rámci podujatia „Food fest" od žiadateľa B-events s.r.o.

Po preskúmaní žiadosti a na základe stanoviska správcu pozemnej komunikácie a záväzného stanoviska KDI KRPZ v Bratislave cestný správny orgán povolil žiadateľovi zvláštne užívanie tejto komunikácie za dodržania viacerých záväzných podmienok, ako napr.:

  • Žiadateľ nesmie ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky;
  • V prípade znečistenia alebo poškodenia miestnej komunikácie je žiadateľ povinný uviesť ju ihneď po skončení užívania do pôvodného stavu, a to na vlastné náklady v rozsahu určenom správcom komunikácie;
  • Umiestnenie akéhokoľvek zariadenia musí byť bez zásahu do konštrukcie vozovky, chodníka alebo inej plochy;
  • Žiadateľ je povinný prípadné znečistenie v okolí povoleného zvláštneho užívania počas prevádzky ihneď odstraňovať.

(rl, red)

Foto a video: Br. kuriér/15.9. /nedeľa predpoludním/Foto nižšie: pondelok 16. 9. 

Mastné fľaky po podujatí v pondelok

6 komentárov
ODPOVEDAŤ Rudo | 17. 9. 2019, 21:10

Už som sa tu vyjadril, ale prirovnať Vianočné trhy, s nejakou ,, žranicou", na konci leta je hanba pre BA, a hlavne so strany Magistrátu BA

ODPOVEDAŤ Aliancia Stará Tržnica | 17. 9. 2019, 15:38

Aliancia Stará Tržnica – organizátor podujatia Street Food Park na Námestí SNP pred budovou Starej tržnice nemá nič spoločné s podujatím Food Fest na Hlavnom námestí. S organizátormi tejto akcie nemáme žiaden kontakt, na príprave tohto podujatia sa nepodieľame a nemáme vplyv na jeho chod a kvalitu. Pri všetkých podujatiach, ktoré organizujeme dbáme na zodpovedné narábanie s odpadmi, udržiavanie čistoty a verejného poriadku a v neposlednom rade aj o udržanie vizuálnej kultúry a výber vhodnej lokality. Bratislave prajeme čo najviac kvalitných podujatí vo verejnom priestore, či medzi také patril aj spomínaný Food fest, si hodnotiť nedovolíme... Mrzí nás však, že Bratislavský kuriér vo svojom článku navodzuje dojem, že Street Food Park a Food Fest sú tým istým podujatím, ktoré sa len „presťahovalo“ spred Starej tržnice na Hlavné námestie. Nevieme, ako vznikla takáto dezinformácia a autor článku ju zverejnil pravdepodobne bez overenia faktov o osobe organizátora. Veríme však, že sa takáto situácia opakovať nebude a fanúšikovia kvalitného „street foodu“ a nášho Street Food Parku pochopia článok správne, bez zbytočných neprajných záverov.

ODPOVEDAŤ Marek | 17. 9. 2019, 09:29

Takýto festival do centra určite nepatrí. Autá tam nemajú čo robiť. Sám primátor Vallo obmedzuje vstup a parkovanie po celom centre BA a teraz takáto zmena? A diesel agregát priamo v centre smradí a hučí po celý víkend? Mal by niekto skontrolovať ako dopadla dlažba po ktorej tieto autá jazdili. Ktovie koľko dlažieb autá polámali. Som tiež za to aby takáto akcia bola za Dunajom, alebo na inom mieste mimo úzkeho centra.

ODPOVEDAŤ Jožo | 16. 9. 2019, 23:00

Presne toto ma napadlo Prečo????? Súdruhovia z magistrátu asi urobili niekde chybu. Bolo to fakt nechutné. Presne ako na vašich fotkách. V Prahe to napríklad robia na brehu Vltavy. Prečo mi to nepresunieme ku Dunaju napríklad a nevytvorime tam takúto zónu? A nie prave do historického centra. Fujtabl

ODPOVEDAŤ Rudo | 16. 9. 2019, 19:40

Čumil s tým nič nemá, len nové vedenie samosprávy je stále mimo. Tento víkend Susedské trhy Svoradova-Podjavorinska, akcie pri Eurovea, a navyše super nápad na Hlavnom námestí ( veď p.primator je architekt ??? - uvidíme čo bude z BA po 4 rokoch

ODPOVEDAŤ lohan | 16. 9. 2019, 10:53

Nóó, keď môže byť hlavnou turistickou atrakciou mesta sprostý Čumil, tak na hlavnom námestí môže byť úplne čokoľvek. Bársaj hamburgre a káva do papierových kelímkov. Ostatne tá sa už dávno predáva hocikde. Krásavici na Dunaji, ktorá je celá počarbaná ( ,,graffiti") to vôbec neublíži.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter