Aktuálne dianie 6. január 2018

Osemdesiatnik Jozef Golonka: Teším sa z každého nového dňa ako zo vzácneho daru


Hokejová legenda Jozef Golonka od soboty 6. januára nosí na chrbte osem krížikov.

Niekdajší skvelý hráč bratislavského Slovana s číslom 9 oslavuje svoje 80. narodeniny stále v celkom dobrom zdraví. Oslavy si chce užiť.

„Nebude to jednoduché, ale také jubileum treba osláviť.

Nemyslel som si, že sa dožijem sedemdesiatky, pretože v tomto modernom a stresujúcom svete moji priatelia a spoluhráči odchádzali skôr ako ja na druhý svet a ja som to vydržal.

A dožiť sa osemdesiatky, tak to je už niečo výnimočné, musím preto sám sebe blahoželať,“ povedal nám Jozef Golonka.

„Pochodil som takmer celý svet, ale na Slovensku sa vždy cítim najlepšie. Teším sa z každého nového dňa ako zo vzácneho daru.

Pozitívny prístup k životu u mňa nemôže vyprchať. Som šťastný, mám veľa vnúčat, som aj pradedko.

Aj po rôznych zdravotných peripetiách som neklesol na duchu, stále rád chodím do spoločnosti s úsmevom.

Teším sa z toho, že rád stretávam ľudí, starých dobrých známych i nových, čo majú pred sebou zaujímavé výzvy,“ vraví skutočná legenda bratislavského, niekdajšieho československého a slovenského hokeja.

Bratislavský rodák je v kronike slovenského hokeja zapísaný zlatými písmenami. Je držiteľom striebornej medaily zo ZOH 1968 v Grenobli, striebro má aj z MS 1965, 1966, 1967 a 1968.

Na ZOH 1964 v Innsbrucku získal bronz a kov rovnakého lesku vybojoval aj na MS 1959, 1964 a 1969.

Niekdajší hokejový rebel je od roku 1999 člen Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), od roku 2002 aj Siene slávy slovenského hokeja.

V roku 2004 sa stal členom Siene slávy nemeckého hokeja a v roku 2010 aj členom Siene slávy českého hokeja.

V roku 2003 Golonkovi udelil vtedajší prezident SR Rudolf Schuster Pribinov kríž II. triedy. Je nositeľ aj Zlatého odznaku SOV (od roku 2016) a Strieborných kruhov SOV (od roku 2003).

Neúnavný komentátor, ale aj otvorený kritik diania v slovenskom hokeji, si z tvrdého a najrýchlejšieho kolektívneho športu okrem úspechov a nezabudnuteľných príhod odniesol aj 305 stehov na tele a sedemkrát zlomený nos.

Golonka ako dlhoročný center bratislavského Slovana, ale aj hrdý reprezentant Československa vynikal na ľade ostrosťou vo všetkých herných činnostiach a aj preto si vyslúžil prezývku „Žiletka“.

Pamätníci nielen slovenského, ale aj svetového hokeja dodnes spomínajú na Golonkove súboje s robustným ZSSR Alexandrom Ragulinom či nekompromisným „tvrďasom“ Kanaďanom Alom Dewsburym.

V najvyššej československej súťaži odohral 330 zápasov a s 298 gólmi to dotiahol až do Klubu ligových kanonierov.

V sezóne 1960/1961 bol kráľom ligových strelcov. Hráčsku kariéru zakončil v Lokomotíve Bučina Zvolen (dnes HKM Zvolen), kde hrával do roku 1975.

Dres československej reprezentácie si obliekol v 134 dueloch, v ktorých súperových brankárov prekonal 82-krát, čo je historický rekord, ktorý v reprezentácii, či už federálnej alebo slovenskej, neprekonal žiadny Slovák.

Druhý v poradí je s 80 gólmi Miroslav Šatan.

Nemá problém s úprimnosťou, vždy povie, čo si myslí. Mrzí ho, že Slovan znova nebude hrať v KHL vo vyraďovacích bojoch play-off a že v jeho kádri sa dostatočne nepresadzujú domáci hráči.

Na slovenskú reprezentáciu má tiež vlastný názor. Keď ju trénoval Zdeno Cíger, tak sa hráči hromade ospravedlňovali z účasti na MS.

Keď pred novou sezónou prišiel k mužstvu dovtedy pod Tatrami menej známy tréner z Kanady Craig Ramsey, tak zrazu všetci hokejisti chcú reprezentovať Slovensko.

,,To bolo nefér voči Cígerovi, ktorý dosť urobil pre slovenský hokej,“ pripomína veľký jubilant.

A svoje si myslí aj o tom, keď Slovensko na posledných MS v Nemecku a vo Francúzsku prv ý raz v histórii nemalo ani jedného hráča z NHL!

Po skončení aktívnej činnosti trénoval SC Riessersee, EC Kolín nad Rýnom, ECD Iserlohn, EHC Norimberg a jednu sezónu bol aj vo švajčiarskom Davose.

Trénoval aj rakúsky tím EW Viedeň a český Zetor Brno a, samozrejme, nemohol chýbať ani na striedačke milovaného Slovana.

Okrem klubov viedol československú reprezentáciu do 20 rokov, B-tím bývalej ČSSR.

Trénoval aj reprezentačný A-tím SR, ktorý viedol na Svetovom pohári 1996 a MS 1997.

Bratislavský kuriér jubilantovi srdečne blahoželá!

Milan Valko

Foto: Milina Strihovská

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter