Aktuálne dianie 22. október 2019

OLO preveruje, ako sa nakladalo s odpadom pri odstávkach spaľovne


Nové vedenie bratislavskej mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) preveruje, ako sa v minulosti nakladalo s odpadom pri odstávkach spaľovne.

TASR minulý rok informovala, že zo strany niektorých vtedajších bratislavských mestských poslancov bolo veľké podozrenie o umiestňovaní odpadu na nelegálnej skládke v Podunajských Biskupiciach.

"Bývalé vedenie spoločnosti OLO, nominované za bývalého bratislavského primátora Iva Nesrovnala, počas predchádzajúcich odstávok spaľovne v rokoch 2016 až 2018 zmluvne dohodlo dočasné uskladňovanie komunálneho odpadu v areáli spoločnosti Vassal EKO na Lieskovskej ceste (v súčasnosti Bratislavská recyklačná)," informovala TASR firma OLO.

Dialo sa tak napriek tomu, že tento odpad mal byť po ukončení technologických odstávok následne prevezený do spaľovne a zhodnotený, podľa nového vedenia OLO sa tak nestalo.

Nový manažment firmy zároveň zistil nezrovnalosti vo vykazovaní odpadu, konkrétne nesprávne uvedenie údajov v ohlásení o vzniku odpadu a nakladaní s ním za rok 2018.

"Na základe týchto zistení spoločnosť OLO odovzdala opravené ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním za rok 2018.

Zároveň spoločnosť OLO začala rokovanie s Bratislavskou recyklačnou, ako nástupníckou spoločnosťou po Vassal EKO, cieľom je naloženie s predmetným odpadom v súlade s platnou legislatívou," uviedla firma OLO.

TASR minulý rok v máji informovala, že firma OLO v minulosti počas odstávky spaľovne odpadu na istý čas uskladňovala vyzbieraný zmesový odpad v areáli firmy Vassal EKO v Podunajských Biskupiciach, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti rozsiahlej nelegálnej skládky.

"Je tu veľké podozrenie, že tento bratislavský komunálny odpad zostáva na čiernej skládke," podotkol pre TASR vtedajší mestský poslanec Ignác Kolek.

V súčasnosti už bývalý generálny riaditeľ OLO Branislav Cimerman pre TASR reagoval, že si je istý, že komunálny odpad nekončí na nelegálnej skládke. Odvolával sa aj na GPS vozidiel.

Po prevalení kauzy s rozsiahlou nelegálnou skládkou v Podunajských Biskupiciach v minulom roku putoval zmesový komunálny odpad OLO počas jesennej i jarnej technologickej odstávky spaľovne na legálne skládky do Zohora a Senca.

Cimerman pritom pôvodne navrhoval, aby sa vyzbieraný odpad z hlavného mesta počas odstávky spaľovne "zabalíkoval", na istý čas uskladnil a po spustení spaľovne energeticky zhodnotil.

Viacerí členovia mestskej komisie životného prostredia však oponovali, že termín dočasného skládkovania zákon o odpadoch vôbec nepozná a odpad musí putovať na legálne skládky.

(tasr)
Ilustr. foto: tasr/archív
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter