Aktuálne dianie 20. máj 2020

Okolnosti dopravnej nehody náčelníka mestskej polície v Bratislave polícia vyšetruje, o uvoľnenú funkciu sa môžu záujemcovia prihlásiť do 1. júna


Vzhľadom na známe okolnosti, ktoré vznikli po dopravnej nehode náčelníka MsP Bratislava Mareka Gajdoša, vypísal bratislavský magistrát výberové konanie na túto pozíciu.

Primátor náčelníka po krátkom čase odvolal z funkcie. Záujemcovia o túto pozíciu sa môžu prihlásiť do 1. júna.

Náčelník MsP Bratislava Marek Gajdoš havaroval 23. apríla 2020 o 23. hodine medzi obcami Chorvátsky Grob a Slovenský Grob. Médiám tvrdil, že išlo o tzv. zvyškový (zostatkový) alkohol. Ten však býva v dychu väčšinou ráno, po nadmernom večernom, alebo nočnom požívaní alkoholu.

Podľa bratislavskej krajskej polície, „vodič motorového vozidla zn. Toyota Auris pri prechádzaní ľavotočivej zákruty pravdepodobne neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam a vlastnostiam vozidla, zišiel mimo vozovky kde následne došlo k prevráteniu vozidla.

Dychová skúška u vodiča skončila s pozitívnym výsledkom, vodičovi bola nameraná hodnota 0,40 mg/l alkoholu v dychu. Vodič bol privolanou RZP prevezený k ošetreniu do jednej z nemocníc. Okolnosti dopravnej nehody v súčasnosti aj naďalej vyšetrujú policajti Okresného riaditeľstva PZ v Pezinku“.

Mestskej polície sme sa spýtali, či náčelník havaroval na služobnom vozidle a na to, či vo vozovom parku má MsP auto značky Toyota Auris. Tu je odpoveď: „Dopravná nehoda ktorú spomínate nebola spôsobená so služobným motorovým vozidlom, ale so súkromným motorovým vozidlom továrenskej značky ktorú spomínate. Pokiaľ ide o vozový park mestskej polície, vo výkone služby sú používané aj označené vozidlá tejto značky a typu“.

Podľa všeobecne známych informácií, alkohol v dychu vodiča sa v súčasnosti meria v jednotkách mg/l. Ide približne o polovicu starej jednotky promile. Takže náčelník nafúkal 0,8 promile. V prípade jedného pollitrového piva, dvoch deci vína alebo známeho poldecáku (0,5 dl tvrdého alkoholu), nafúka vodič si 0,15 mg/l, čiže asi 0,3 promile.

Už pri tejto hodnote dochádza k poruchám koordinácie pohybu, horšej kontrole rovnováhy a zníženému úsudku. Odbúranie 0,05 mg/l (cca 0,1 promile) alkoholu trvá asi hodinu, závisí od telesnej konštrukcie a pohlavia.

Magistrát „predstavil“ M. Gajdoša ako známeho elitného vyšetrovateľa v kauze Gorila. Pripomeňme, že samotný primátor Matúš Vallo navrhoval M. Gajdoša do funkcie z troch dôvodov:  “Mám minimálne tri dôvody, ktoré ma viedli k jeho navrhnutiu, a to sú profesijná minulosť, morálna integrita a spoločný pohľad na zmysel a fungovanie mestskej polície, aby bola viditeľnou rukou mesta“.

V požiadavkách na pozíciu kandidáta/kandidátky, magistrát očakáva napríklad ukončené vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa - riadiaca prax minimálne 5 rokov - odborná prax minimálne 5 rokov - znalosť štátneho jazyka - znalosť cudzieho jazyka vítaná.

Telesná a duševná spôsobilosť na plnenie úloh obecnej polície - bezúhonnosť - znalosť legislatívy verejnej správy a odborné skúsenosti v oblasti vzťahujúcej sa na činnosť obecnej polície a samosprávy - aktívna práca s PC a inými bežne používanými komunikačnými technológiami - vodičský preukaz skupiny.

Osobné spôsobilosti: organizačné a riadiace schopnosti, koncepčné a analytické myslenie; - výborné komunikačné a prezentačné zručnosti, tak dovnútra inštitúcie, ako aj smerom k zriaďovateľovi, médiám a k verejnosti; - proaktívny a flexibilný prístup k riešeniu komplexných úloh a schopnosť uvažovať v širších súvislostiach; - schopnosť prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť; - skúsenosti a schopnosti viesť, inšpirovať a rozvíjať podriadených; - zanietenosť, flexibilita, precíznosť; - schopnosť pracovať samostatne aj tímovo, precízne, spoľahlivo, schopnosť odolávať stresu; - silná osobná integrita a etické správanie za každých okolností.

Vyššie uvedené požiadavky a spôsobilosti predstavujú minimálne požiadavky na uchádzača, od ktorých sa výberová komisia môže primerane v odôvodnených prípadoch odchýliť na základe svojho rozhodnutia.

Nesplnenie niektorej z požiadaviek nie je automaticky diskvalifikačné pre uchádzača. Základný plat pre danú pozíciu je minimálne 1 500 EUR brutto mesačne (slovom tisícpäťsto).

Odmeny a osobné príplatky pre danú pozíciu budú závisieť od skúseností finálneho kandidáta, vopred určených výkonnostných ukazovateľov a odpočtu plnenia určeného plánu rozvoja organizácie. V prípade záujmu o účasť vo výberovom konaní je možné zaslanie podkladov e-mailom na vyberovekonania@bratislava.sk do 01.06.2020 do 24:00 hod..

(rl)

Foto: Archív/Stanica MsP na Obchodnej ulici

Použitý zdroj: http://www.cars-service.sk/index.php/bezpecnost/159-nebezpecny-zostatkovy-alkohol

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter