Aktuálne dianie 18. marec 2018

Od Čumila k čumeniu. Hľadáme nové pouličné turistické atrakcie v Bratislave


(Bratislavský kuriér, rl) - Hovorí sa, že turista prejde historickú časť Bratislavy za pol dňa a je koniec. Je to známe, ale trochu za vlasy pritiahnuté tvrdenie tých, ktorých vzťah k hlavnému mestu asi nie je najprívetivejší.

Koľko nových, hoci aj malých turistických pouličných atrakcií pribudlo v Bratislave za posledných povedzme desať rokov, najmä v centre mesta? Prečo sa Bratislava nerozvíja aj v tomto smere?

Pokiaľ ide o tieto turistické atrakcie, situácia je už o čosi skromnejšia. Súhlasíte? Viete o nejakých nových, skrytých, alebo zabudnutých pouličných turistických atrakciách mesta...?

Aká pouličná atrakcia typu Čumil, Napoleonský vojak, Schöne Náci, či socha H. Ch. Andersena, pribudla v Bratislave za posledných osem až desať rokov, stala sa a aj zostala stálicou medzi ostatnými atrakciami?

Vy, milí naši čitatelia, viete o nejakej? Ak áno, prosím informujte nás o tom na adrese redakcia@bakurier.sk – „Hľadáme nové turistické atrakcie v centre mesta“.

Od Čumila k čumeniu

Keď bola v roku 1997 inštalovaná bronzová socha od autora Viktora Hulíka, možno len málokto tušil, že tento „kanálový muž“ sa stane jednou z najväčších pouličných atrakcií mesta a jednou z najfotografovanejších sôch v hlavnom meste.

Nachádza sa na križovatke ulíc Laurinská, Panská a Rybárska brána. Určite ju všetci Bratislavčania dobre poznajú.

Po inštalovaní Čumila už nevznikol žiadny objekt, ktorý by takým výrazným spôsobom ovplyvnil povedomie o Bratislave. (Možno len socha Schöne Náciho inštalovaná pravdepodobne v tom istom roku).

Odvtedy už len „čumíme“, ako sa mnohí turisti dokážu fotografovať aj pred rôznymi podivuhodnými i reklamnými objektami, ako je napríklad postava prasiatka a podobne.

Už len čumíme a nič nové a zaujímavé nevidíme.

Ako sa narába s atrakciami – Starý most

Príkladom toho, ako sa narába v Bratislave s históriou a rozvíjaním turistických atrakcií, je Starý most.

V televízii dlhší čas bežala „reklama“, ako sme vďaka európskym fondom a štátu dostali pekný električkový most.

Pravda je ale taká, že Bratislava opäť raz prišla o novú veľkú turistickú atrakciu v podobe vybudovania repliky Mosta Františka Jozefa (foto nižšie), po ktorej mohli chodiť na druhý breh Dunaja tisícky návštevníkov hlavného mesta.

A ktorá mohla byť súčasťou povedzme novej mestskej turistickej trasy: Nábrežie Dunaja – Most Fr. Jozefa – rozhľadňa Aréna - Sad Janka Kráľa - Most SNP.

Namiesto postavenej repliky mosta Františka Jozefa, máme síce dnes relatívne nový Starý most, no jeho príťažlivosť a turistická atraktivita je blízka nule...

Vodná veža – chátrajúca nár. kultúrna pamiatka

Pri divadle Aréna, stojí stará bývalá Vodná veža (obr. nižšie). Už roky jej chýba „čiapka“, už roky chátra v objekte divadla.

Pritom ide o národnú kultúrnu pamiatku! Na nutnosť jej opravy poukazujeme už roky a dodávame, že by sa mohla stať novou rozhľadňou, ktorá by poskytla turistom pohľad z petržalského nábrežia na starú časť mesta.

Socha. H. Ch. Andersena na Hviezdoslavovom námestí

Roky sa ale nič nedeje. Je to možno tým, že volení politici už stratili, alebo ani nenadobudli vzťah k tomuto nádhernému mestu, ktorého historické jadro a jeho okolie, už aj vzhľadom na veľkosť, mohlo byť už dávno „pozlátenou“ pýchou Slovenska.

Záleží na tom ešte vôbec niekomu?

(rl)

Foto: Archív BK

MOST Františka Jozefa:

Most bol postavený v rokoch 1889 -1890 a bol pomenovaný po vtedajšom rakúskom cisárovi, uhorskom kráľovi, atď. Františkovi Jozefovi I., ktorý sa slávnostného otvorenia osobne zúčastnil. Išlo o kombinovaný most pre cestnú, železničnú a pešiu dopravu. Nachádzal sa na železničnej trati Bratislava - Szombathely, otvorenej v tom istom roku. V čase prvej česko-slovenskej republiky sa volal Štefánikov most a viedla cez neho železničná trať cez Wolfsthal do Viedne (tzv. Viedenská električka), ktorej koľaje boli usadené na cestnej časti mostu a v centre zdieľala trate s bratislavskými mestskými električkami. Pred oslobodením mesta koncom druhej svetovej vojny (3. apríla 1945) bola ustupujúcou nemeckou armádou oceľová časť zničená a jeden pilier bol poškodený. (sk.wikipedia)

Most Františka Jozefa

Vodná veža v Petržalke je vodná veža, ktorá sa nachádza na petržalskom brehu Dunaja, pri Starom moste na Tyršovom nábreží. Je vysoká približne 20 metrov a spolu s domčekom slúžiacim na jej obsluhu sa nachádza v areáli divadla Aréna.

Objekt je od 15. októbra 2004 národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkové fondu pod číslom 652/2. Vodnú vežu postavili pár rokov predtým, ako bolo založené divadlo Aréna (1828). Veža slúžila na zásobovanie divadla vodou v čase, keď ešte nebol vybudovaný mestský vodovod. Ten sa začal stavať až koncom 19. storočia a v Petržalke dokonca ešte neskôr. Dnes je veža, ako aj dom v zanedbanom stave. Objekty, ako aj pozemok, na ktorých stoja, patria bratislavskému samosprávnemu kraju. Spolu s divadlom boli stavby vyhlásené za národné kultúrne pamiatky. (sk.wikipedia)

...takto vyzerá národná kultúrna pamiatka v súčasnosti

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter