Aktuálne dianie 12. marec 2018

Obč. rozpočet 2017: Na vtáčie búdky bolo vyčlenených takmer 11-tisíc eur. Pýtame sa, koľko ich je a koľko stál kus


V rámci hlasovania v Občianskom rozpočte na rok 2017, zvíťazil aj projekt pod názvom Zelená pre seniorov. O projekte informovalo mesto ešte v novembri 2017 na svojej stránke.

Na tento projekt bolo vyčlenených spolu 12 500 eur. Ako sme sa dozvedeli od aktivistov, z tejto sumy bolo 10 950 eur vyčlenených na vtáčie búdky. Nikde sme ale nezaregistrovali, koľko vtáčich búdok sa za túto sumu zakúpilo a v akej cene bola jedna búdka. 

Ako magistrát napísal koncom novembra 2017 na stránke Bratislavy, v rámci projektu Zelená pre seniorov prebehlo školenie seniorov o verejnej zeleni a tiež sa vyčlenili finančné prostriedky na vyhotovenie vtáčích búdok. Tie sa plánujú osadiť na jar 2018.

Ak magistrát dal podľa našich informácií na vtáčie búdky 10 950 eur, teoreticky by ich mohlo byť aj zhruba 182 kusov, ale to pri cene cca 60 eur za jednu búdku.

Aj 60-eurové vtáčie búdky sme totiž našli v internetovej ponuke, presnejšie za 60 eur 84 centov (obrázok).

Ale v ponuke sú aj omnoho lacnejšie, napríklad za 22 eur a 80 centov, všetko na internete.

Ak by teda magistrát teoreticky kúpil vtáčie búdky za 22 eur (obrázok), malo by ich byť zhruba 497 kusov.

Bratislavský magistrát sa preto v tejto súvislosti pýtame, koľko vtáčich búdok bolo zakúpených (počet) a za koľko (jednotková cena za kus).

Vzhľadom na prísľub ich osadenia na jar 2018 sa aj pýtame, kedy na jar a kde ich budú môcť obyvatelia Bratislavy vidieť a ako vyzerajú.

Rovnako sa pýtame, na čo bolo investovaných zvyšných 1550 eur z tohto projektu.

Posledná otázka na magistrát sa týka problematiky mačiek, ktoré sa našli vo víťazných projektoch v roku 2017 aj 2018.

Otázka znie, prečo takmer identický projekt dvakrát za sebou? Neboli aj iné projekty, ktoré mohlo mesto vybrať do finále?

Ako magistrát uviedol na svojej stránke koncom novembra 2017, v októbri 2017 hlavné mesto zrealizovalo Fit Park na Žitavskej ulici vo Vrakuni. Bratislavčanom je tak k dispozícii street workoutová zostava a tri fitnes zariadenia pre deti.

Náklady na realizáciu tohto projektu predstavujú 11 959, 80 eur. Hlavné mesto zabezpečilo tiež osem bezbariérových priechodov v Petržalke v rámci projektu Bezpečne cez Mamateyovu - Pankúchovu. Finančné náklady na bezbariérové úpravy boli 9 857, 10 eur.

Realizácia ostatných dvoch víťazných projektov vlaňajšieho občianskeho rozpočtu je v súčasnosti v procese.

Na realizácii projektu V Bratislave žijú s nami spolupracuje hlavné mesto so Slovenskou alianciou ochrany zvierat. Účelom tohto projektu je kastrácia, ošetrenie a očkovanie túlavých mačiek. (článok tu)

V súvislosti s rokom 2018 magistrát informoval koncom novembra, že viac ako 1 000 Bratislavčanov v hlasovaní Občianskeho rozpočtu 2018 rozhodlo o víťazných projektoch.

Samotnému hlasovaniu aj tento rok predchádzala burza nápadov, do ktorej obyvatelia hlavného mesta prispeli 42 návrhmi.

Najviac hlasov získal projekt Riešenie problému túlavých mačiek z kategórie Životné prostredie. Za tento projekt hlasovalo 856 Bratislavčanov.

V rovnakej kategórii získal projekt Revitalizácia parčíka pri nemocnici Antolská 199 hlasov. V kategórii Kultúra a šport uspel projekt Spoznaj osobnosti, po ktorých sú pomenované ulice v meste, s 87 hlasmi.

Z celkových 1 007 hlasov 972 Bratislavčanov hlasovalo elektronicky na internetovej stránke hlavného mesta.

Možnosť hlasovať písomne v kancelárii prvého kontaktu hlavného mesta využilo 35 občanov. Predpokladaná suma na účely Občianskeho rozpočtu 2018 je 50 000 eur.

O tejto téme si písali aj tu.

(rl)

Foto: archív BK

Ilustr. foto vtáčich búdok: petshopping.sk, e-zahradnynabytok.sk

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter