Mgr. Art Michal Mesjar je učiteľ klavíra na Základnej umeleckej škole sv. Cecílie v Karlovej Vsi. Hudbe sa venuje celý život a to, že je jeho najväčšou vášňou dokazuje, že tento rok vydal v poradí už ôsmy album a aktuálne pracuje na príprave ďalšieho. Baví ho spájať nádherné tóny organa s inými hudobnými nástrojmi a vďaka jeho inovatívnemu prístupu k hudbe ho možno považovať za najväčšieho popularizátora organovej hudby na Slovensku.
Ako vznikla myšlienka dostať organovú hudbu bližšie k ľuďom?
Spočiatku bola moja motivácia úplne iná, ako je v súčasnosti. Bol to v istom zmysle proces. Na prvom CD som chcel ukázať najmä techniku a virtuozitu, na druhom som premiéroval hudbu súčasného francúzskeho skladateľa Jean-Paul Verpeauxa – Štrnásť zastavení krížovej cesty a najznámejšiu toccatu a fúgu D mol od Johanna Sebastiana Bacha. Jean-Paul a ja sme spolu dlho komunikovali o jeho tvorbe a živote. Zdravotné problémy mu, žiaľ, nedovoľovali hrať jeho vlastnú hudbu. Môj návrh nahrať toto dielo, ho preto veľmi potešil a z vďačnosti mi venoval tri skladby. Na piatom disku som spojil osem úžasných interpretov vrátane opernej speváčky Miriam Garajovej. Ďalšie dva sú výnimočné tým, že na nich zachytávam hudobné celky, ktoré na svete existujú len v niekoľkých nahrávkach. Posledný album je venovaný Michaelovi Schützovi.
Povedzme si viac o tomto diele, kto je to Michael Schütz?
K jeho tvorbe som sa dostal absolútnou náhodou, keď som si prezeral umelcov na stránke nemeckého hudobného vydavateľstva PrimTON. Započúval som sa do jeho hudby a hneď som vedel, že Michael Schütz je jediný svojho druhu. Je to hitmaker, niečo ako Beethoven súčasnosti. :) Má techniku starých majstrov, lebo spája klasiku s modernými prvkami. A ja mám to šťastie, že som jeho hudbu objavil a umožnil spoznať jeho tvorbu aj ostatným ľuďom.
Čím ťa umenie Michaela Schütza upútalo?
Jeho hudba je kontrastná, farebná, originálna, inšpiratívna, vnáša do klasickej produkcie tanečné melódie. Na poslednom koncerte som zahral jeho skladbu Stay tuned, ktorá je súčasťou nového albumu, a doslova postavila poslucháčov na nohy. Latino rytmy, ako napríklad salsa dodávajú vážnej hudbe príchuť súčasnosti. Dnes sa od hudby očakáva niečo iné, ako tridsať, päťdesiat či sto rokov dozadu. Ľudia sa menia, a my umelci musíme hudbu prispôsobovať novým očakávaniam a posúvať klasickú tvorbu do súčasnosti.
Názov posledného CD je Pop Crossover. Čo tento názov predstavuje?
Ide o prienik tém vážnej hudby s pop žánrom. Cieľom bolo zbúrať mýty o tom, že organová hudba je len záležitosťou cirkevných obradov. Chcem ľuďom prinášať niečo nové, výnimočné, čo nezažijú nikde inde na svete. Aj na mojich ostatných albumoch môžete počuť unikátne spojenie organu s bicími, hobojom, harfou, s alt saxofónom, violončelom a flautou. Nečakal som, že to bude mať takýto úspech a otvorí mi to novú spoluprácu so zahraničným vydavateľstvom aj interpretmi.
V profesionálnych kruhoch je o vás známe, že nahrávaním CD to u vás nekončí...
Áno, ako prvý hudobník na svete som vytvoril organový videoklip, v ktorom som spojil herecký výkon a profesionálne zaznamenaný zvuk organa. Viaže sa k spomínanej skladbe Stay tuned a je dostupný na mojom Youtube. Som rád, že hudba z videoklipu oslovila viacero domácich aj zahraničných organistov so záujmom o noty.
Spomínam si, keď som ako malý chlapec položil mame otázku, prečo je vážna hudba prezentovaná nudným spôsobom, keď v popovej hudbe to hýri farbami a krásnymi ľuďmi. Chcel som rovnaký efekt dosiahnuť aj vo vážnej hudbe a teší ma, že sa mi to darí.
S kým ste na tvorbe najnovšieho albumu spolupracoval?
Osobitná vďaka patrí môjmu priateľovi Tomášovi Rojčekovi, ktorý spolu so mnou produkčne zastrešil celý projekt. Zároveň sa hudobne podieľal na realizácii siedmich klavírnych skladieb, dohliadal na čistotu hudobného textu a zabezpečil nahrávacie priestory.
Na projekte zaznieva priečna flauta v podaní talentovanej Lucie Pintérovej, ktorá sama navrhla zahrať skladby pôvodne určené pre zobcovú flautu na priečnej. Skladby v tomto podaní znejú viac zvonivo.
Za úspech považujem najmä to, že projektu sa zúčastnila aj predstaviteľka mladej generácie, bubeníčka Nikoleta Šurínová, ktorá zvíťazila v súťaži Česko-Slovensko má talent v roku 2018.
Jedinečnosť Nikolety je v tom, že všetky skladby zahrala improvizačne.
Touto cestou by som sa rád poďakoval aj Zuzane Chlpíkovej, riaditeľke ZUŠ sv. Cecílie v Bratislave za zapožičanie priestorov a pánovi farárovi Dávidovi Bázlikovi z Evanjelického kostola v Petržalke.
(bak)
Aktuálne dianie 12. október 2024 – 3985×
Delikateso "dobroty" vo vyše 40 predajniach a už aj na e-shopeAktuálne dianie 4. október 2024 – 240×
SNG otvára novú výstavu venovanú významnému architektovi Vladimírovi DedečkoviAktuálne dianie 5. október 2024 – 197×
Výstavba protihlukovej steny pri Lamači sa má začať na jar