Aktuálne dianie 14. november 2020

Nemocnica Rázsochy chýba v strategickom dokumente


V minulom čísle sme priniesli detailný pohľad posun vo výstavbe novej nemocnice v lokalite Bory. Podľa uvedených informácii by do dvoch rokov mohla táto špičková nemocnica v rukách súkromného investora už naplno nabehnúť do systému zdravotnej starostlivosti. 

Naproti tomu a v podstate iba cez kopec, mala už desaťročia stáť nová, štátom budovaná nemocnica, známa pod názvom Rázsochy. Pojem Univerzitná nemocnica v lokalite Rázsochy si už zažil nemálo mediálnej pozornosti. Po tom, čo bola čiastočne postavená, dlhé roky chátrala, následne ju kvôli nevyhovujúcemu stavu znova zrovnali so zemou,  sú očakávania občanov rozpačité. Ani dnes nie je záme, čo bude na “zakonzervovanej” ploche stáť.  

Pozemky sú pripravené, projekt nie

Momentálne sú pozemky na Rázsochách opäť pripravené a čakajú na zelenú. Ministerstvo zdravotníctva ešte v júni 2019 vyhlásilo súťaž na projekt. Súťaž doteraz nebola ukončená. Ako Bratislavský kuriér informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, termín ukončenia súťaže sa posúva najmä vďaka koronakríze. "Vzhľadom na objektívne príčiny v dôsledku koronakrízy, termín ukončenia súťaže predpokladáme koncom roka 2020," uviedla termín Eliášová.

Dokument Moderné a úspešné Slovensko Rázsochy nespomína

Programové vyhlásenie vlády schválené v apríli tohto roka explicitne spomína aj nemocnicu na  bratislavských Rázsochách.  Najnovší strategický dokument, ktorý zastrešuje minister financií Eduard Heger, už nie. Ministerstvo zdravotníctva nás však usitilo, že vyvíja maximálne úsilie, aby nemocnica bola spustená čo najskôr. Na projekte, podľa hovorkyne, už intenzívne pracuje tím odborníkov, ktorý je zložený z riadiacich, analytických a strategických zložiek Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj  odborníkov z medicínskych kruhov. 

S pôvodným termínom otvorenia nemocnice sa už nepočíta

Pýtali sme sa aj na termín predpokladaného spustenia (rok 2024), ktorý v tejto súvislosti avizovala bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Ten však podľa slov hovorkyne už nie je aktuálny. “S prihliadnutím na pandémiu COVID-19 nie je termín otvorenia nemocnice, avizovaný bývalým vedením ministerstva zdravotníctva, aktuálny,” dodáva Eliášová.

Ostáva len dúfať, že vyjadrenia súčasného ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o tom, že projekt nemocnice na Rázsochách je jeho prioritou, nezostane len na papieri. Nemocnice potrebujú reštart, presviedčame sa o tom aj v tejto neľahkej situácii. Zároveň sa potýkame s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Nové a moderné pracoviská by mohli byť pre mnohých mladých medikov motiváciou zostať "doma".

(jp, foto BK)

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter