Aktuálne dianie 14. október 2023

Nemocnica Bory otvorila nové pracovisko


Nemocnica Bory otvorila nové oddelenie - Mammacentrum. Dobrou správou pre pacientky je, že pri jednej návšteve pracoviska absolvujú celkovú diagnostiku prípadného nálezu aj spolu s biopsiou. Nasleduje operácia, možná liečba a v prípade potreby aj plastická chirurgia. Čakacie doby na jednotlivé vyšetrenia sa skrátia a celá liečba prebehne na jednom mieste. Noviny Bratislavský kuriér o tom informovala PR špecialistka nemocnice Bibiána Ovečková.

„Nové Mammacentrum v Nemocnici Bory sa  vyrovnáva najvyšším pracoviskám nie len čo sa diagnostiky týka, ale aj v rámci celej onkologickej liečby, kde vykonávame chemoterapiu, rádioterapiu a nukleárnu medicínu. Nesmierne sa tešíme, že keď sem pacientky prídu, vieme ich liečiť, operovať aj stabilizovať. Jednoducho sme konečné vrcholové pracovisko,“ povedala Anna Šebová, klinická líderka pre úsek rádiodiagnostiky Nemocnice Bory.

 

Kto a ako sa môže objednať

Na vyšetrenie prsníkov sa môže objednať každá pacientka, ktorá je odoslaná v rámci preventívnej prehliadky gynekológom alebo si nahmatala na prsníku neobvyklý nález. Samozrejme, objednať sa môžu aj muži, ak si na prsníku objavili nezvyčajný útvar. Mamografické vyšetrenie je určené hlavne pre ženy vo veku od 45 rokov, kedy na vyšetrenie posiela gynekológ so žiadankou každé dva roky. V prípade potreby prichádzajú ženy so žiadankou od gynekológa aj v skoršom veku.

Mamografické pracovisko v Nemocnici Bory nie je zatiaľ zaradené medzi skríningové pracoviská, kam sa môže zaradiť až po ročnej prevádzke.

„Prednosťou Mammacentra Bory je komplexné vyšetrenie každej pacientky už pri prvej návšteve. Pacientke, ktorá prišla na vyšetrenie prsníkov, a ktorej sme počas vyšetrenia objavili na prsníku podozrivý nález s potrebou ďalšieho doplnenia vyšetrení alebo biopsie, ihneď ponúkame ich doplnenie. Vďaka tomu pacientka nemusí čakať na ďalší termín ani si vybavovať novú žiadanku,“ vysvetlil Andrej Pápay, certifikovaný mamodiagnostik na úseku rádiodiagnostiky Nemocnice Bory.

 

Cesta pacienta

V prípade pozitívneho nálezu je pacientka Mammacentra Nemocnice Bory odoslaná
na mamologickú ambulanciu k špecialistke na prsníkovú chirurgiu Marte Marcinovej. Tá ju komplexne vyšetrí. Následne je pacientkin prípad predstavený na multidisciplinárnej komisii, kde jej nález posudzuje mamologický multidisciplinárny tím odborníkov zastúpený lekármi z odborností rádiológia, chirurgia, onkológia, gynekológia, patológia, radiačná onkológia a nukleárna medicína.

V prípade potreby je súčasťou komisie aj plastický chirurg.

Skrátenie doby od zachytenia pozitívneho nálezu na prsníku po začatie liečby pacientky je kľúčové. Mammacentrum Bory nastavilo cestu pacientky tak, aby bol čas od prvého stretnutia s pacientkou po operáciu prsníkového nálezu skrátený na minimum. Okrem chirurgickej liečby sa v Nemocnici Bory vykonáva aj onkologická liečba. V prípade potreby sú k dispozícií aj rekonštrukčné výkony pod záštitou plastického chirurga.

 

Technologické vybavenie

Nemocnica Bory disponuje dvoma mamografickými prístrojmi. Prístroje sú vybavené špičkovým softvérom, ktorý počas vyšetrenia automaticky vyhodnocuje optimálnu silu kompresie prsníka vzhľadom k veľkosti prsníka. V praxi to znamená, že prístroj redukuje dávku žiarenia a taktiež zvyšuje komfort pacientky pri samotnom vyšetrení. 

Jeden z mamografických prístrojov dokáže  technicky vykonať mamografiu  aj s opakovaným snímkovaním  vo viacerých uhloch. Tomosyntéza umožňuje hodnotiacemu lekárovi prezrieť mamografickú snímku vo viacerých vrstvách a odhalí aj ložisko, ktoré by mohlo byť
pri štandardnej mamografickej snímke prekryté.

 

Rádiodiagnostické pracovisko

Na rádiodiagnostickom pracovisku v Nemocnici Bory sú k dispozícií aj dva prístroje magnetickej rezonancie, ktoré sú vybavené diagnostickými aj bioptickými prsníkovými cievkami, čo umožňuje vykonať nielen diagnostiku, ale aj biopsiu podozrivých ložísk pod MR navigáciou. Aj toto je jeden z predpokladov komplexného prsníkového centra..

Prístrojová technika je doplnená aj o ultrazvukové vyšetrenia prsníkov a vákuovú mamotómiu, ktorá umožňuje vykonávanie vákuovej biopsie. To znamená odobratie vzorky tkaniva z podozrivého ložiska prsníka. V prípade malého ložiska aj odobratie celého ložiska
pod mamografickou alebo MR kontrolou.

Foto: Nemocnica Bory

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter