Aktuálne dianie 24. marec 2024

Najvyššia účasť v prezidentských voľbách bola v Bratislavskom kraji


Slováci si šiestykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. 

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Ivan Korčok, ktorý celkovo získal 42,51 percenta hlasov, a Peter Pellegrini so ziskom 37,02 percenta hlasov. Ako potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na tlačovej konferencii, Korčok získal v prvom kole 958.393 hlasov, Pellegrini 834.718. 

Najväčší podiel voličov prišiel voliť v okrese Bratislava 1

Podľa údajov štatistického úradu, najvyššiu volebnú účasť zaznamenal Bratislavský kraj s podielom 61,37 %. 

V BSK získali najviac hlasov Ivan Korčok (62,62 %) a Peter Pellegrini (23,27 %). Tretím v poradí bol Štefan Harabin (8,29 %). 

Najvyššia volebná účasť bola v bratislavských okresoch, a v okresoch Senica a Pezinok.

Spomedzi okresov mal najvyšší podiel zúčastnených voličov okres Bratislava I, a to 64,64 % voličov.  Ivan Korčok tu získal aj najväčšiu podporu - 72,17 % hlasov. Peter Pellegrini tu skončil na druhom mieste s 16,9 % hlasov.

Územný obvod Bratislava

Voľby sa obišli bez väčších incidentov

Pokojný a bezproblémový priebeh v Bratislavskom kraji potvrdili pre agentúru TASR viaceré samosprávy. No úvod volebného dňa sa predsalen neobišiel bez incidentu.

Odohral sa vo volebnom okrsku č. 6 na Základnej škole Nobelovo námestie v Petržalke. 

Ten, podľa mestskej časti Petržalka, spôsobil nominant politickej strany, ktorá ho pôvodne nominovala za člena jednej z volebných komisií na Základnej škole Nobelovo námestie. Strana však nominanta následne stiahla. "Táto strana však následne zaslala minulý týždeň mestskej časti informáciu o odvolaní nominanta bez udania dôvodu. Informáciu o odvolaní sme automaticky zaslali odvolanému nominantovi e-mailom, na čo on nereagoval. Za nominanta sme si, prirodzene, našli náhradu. Napriek jeho odvolaniu sa vo volebný deň dostavil do školy v skorých ranných hodinách a dožadoval sa členstva v komisii. Na odmietnutie jeho účasti reagoval agresívne a vyhrážal sa ostatným použitím zbrane," informovala samospráva. Ako ďalej uviedla, z dôvodu jeho správania boli okamžite privolaní členovia štátnej polície, ktorí ho z volebnej miestnosti odviedli.

Incident nemal žiadny dopad na priebeh volieb.

bak

Zdroj: BSK, Štatistický úrad SR

Foto: MČ Lamač

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter