Aktuálne dianie 7. máj 2021

Na Trnavskom mýte vysadili päť platanov. Nákup a dovoz stromov stál 70 000 eur


 Na bratislavskom Trnavskom mýte pred tržnicou vysadili vo štvrtok päť platanov, ktoré majú 12 metrov a doviezli ich z Holandska. Vysadené boli do takmer dvojmetrovej jamy so stromovým substrátom a 1,2 metrovými hlbokými zakoreňovacími bunkami. Hlavné mesto tak začína obnovovať dlhodobo zanedbaný priestor pred tržnicou. Práce by mali trvať do konca mája.

V lete sa plocha výrazne prehrieva, niet sa kde schovať

Napriek tomu, že pred štyrmi rokmi sa táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je podľa mesta počas horúcich letných dní pre prehriaty asfalt neznesiteľný. "Chceme, aby už ľudia nemuseli čakať na MHD pod slnkom a v horúčavách. Videl som jednu fotografiu, kde ľudia stoja za sebou v rade v tieni stĺpa verejného osvetlenia a bolo jasné, že tu musíme dostať tieň a najlepšie zo stromov," priblížil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nákup platanov s dopravou vyšiel na 70 000 eur

Aby sa stromy uchytili v náročnom prostredí, mesto použilo prekoreňovacie bunky. Vybraný druh stromu je podľa samosprávy odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám a vďaka svojej mohutnosti i rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť. Nákup platanov spolu s dopravou vyšiel na 70.000 eur. Primátor poznamenal, že sa snažia rokovať so súkromnými firmami, ktoré sídlia v okolí, aby nákup zafinancovali.

Ďalšie financie investuje hlavné mesto do prác, aby pri platanoch vytvorilo miesto na sedenie a umiestnilo dlažbu. Vytvoriť chce síce menší, ale komfortný verejný priestor, ktorý bude pre ľudí príjemný aj počas horúcich dní. Vallo priznáva, že priestor na Trnavskom mýte v okolí tržnice si do budúcna zaslúži rozsiahlejšiu obnovu.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter