Aktuálne dianie 18. január 2019

Na Devínskej Kobyle podľa mesta neprávom vyrúbali zdravé stromy


V Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla v Bratislave boli vyrúbané vyše 120-ročné duby a buky.

Upozorňuje na to hlavné mesto, podľa ktorého tak neprávom konal Štátny podnik Lesy SR.

Na mieste výrubu sa boli v piatok pozrieť aj primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so starostkou bratislavskej Karlovej Vsi Danou Čahojovou.

Lesy SR podľa bratislavskej samosprávy vyrúbal desiatky zdravých stromov s vysokou kultúrnou, biologickou a kultúrnou hodnotou.

Z dôvodu iniciatívy zastaviť výrub na území hlavného mesta sa v piatok priamo na dotknutom mieste v prírodnej rezervácii stretli primátor Vallo,

starostka Čahojová a splnomocnenec primátora pre zeleň a životné prostredie Andrej Kovarik.

Štátny podnik Lesy SR pre TASR uviedol, že bude reagovať v pondelok (21.1.).

Koncom novembra 2018 však už starostovia mestských častí Karlova Ves, Devín a Dúbravka upozornili, že v lesoch v okolí Bratislavy rúbu Lesy SR 100-ročné vzácne a zdravé duby.

Štátny podnik podľa starostov porušil dohodu o koordinovanom a obmedzenom výrube v lesoch v Bratislave a jeho postup považujú za neakceptovateľný.

"Kompromis medzi ministerstvom pôdohospodárstva, podnikom Lesy SR a predstaviteľmi samospráv sa hľadal veľmi ťažko.

Zdá sa, že sme sa tešili predčasne. Lesníci sa pustili do zdravých dubov. Ničenie zdravých lesov je neakceptovateľné a je potrebné ťažbu zastaviť," skonštatovala vtedy Čahojová.

Štátny podnik Lesy SR takéto tvrdenia v novembri minulého roka odmietol. Deklaroval, že v lokalitách Devínska Kobyla a Vydrica realizoval iba nevyhnutné kroky v rámci takzvanej obnovnej ťažby.

Tá je podľa podniku dôležitá, aby bol les zdravý a plnil všetky svoje funkcie. "Plne si uvedomujeme, že lesy v okolí Bratislavy sú pre obyvateľov hlavného mesta dôležité.

Postupne sa mení ich význam, na dôležitosti naberá najmä ich rekreačná funkcia.

Dôležitá však je aj nevyhnutná starostlivosť o les, aby bol zdravý a plnil všetky svoje funkcie," povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.

Lesy SR tvrdia, že spôsob, akým sa lesy v dotknutých lokalitách obhospodarujú, je plne v súlade s Programom starostlivosti o chránený areál Devínska Kobyla na obdobie rokov 2018 - 2047, ktorý vypracovala Štátna ochrana prírody.

(TASR)
Ilustr. foto: Archív Br.kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter