Aktuálne dianie 18. máj 2022

Na boj proti premnoženiu komárov sú opäť pripravené aj drony


 Mesto Bratislava je pripravené v boji proti premnoženiu komárov aj v tomto roku použiť drony. Na utorkovom tlačovom brífingu to oznámila námestníčka primátora hlavného mesta Tatiana Kratochvílová s ďalšími predstaviteľmi magistrátu, ktorí koordinujú zásahy proti kalamitnému premnoženiu komárov.

Boj s komármi sa začal už v marci

Zopakovali, že s monitorovaním liahnísk začalo mesto už v marci. "Naši odborníci i dobrovoľníci vykonali odvtedy už viac ako 1500 monitoringov liahnísk naprieč celou Bratislavou," uviedla Kratochvílová. V prípade odhalenia aktívneho liahniska mesto zasahuje prostredníctvom aplikácie biologického prípravku BTI, ktorý ničí larvy komárov. "Podľa lokality i rozsahu liahnísk sme pripravení používať chrbtové postrekovače, ale i drony," upozornila viceprimátorka. Mestský koordinátor regulácie komárov Marek Ziegler dodal, že zásahy vykonávajú aj zamestnanci Komunálneho podniku Bratislava.

Zasahovať sa nemôže na všetkých miestach

Zástupcovia magistrátu pripomenuli, že cieľom zásahov nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizácia ich kalamitného liahnutia. Upozornili pritom, že nemôžu zasiahnuť na všetkých miestach, kde sa komáre môžu liahnuť. "Sú to jednak lokality s piatym stupňom ochrany, kde sa nedá aplikovať ani BTI, ale i súkromné záhrady," upozornili z magistrátu.

Záhradkárov preto požiadali, aby uzatvárali sudy s vodou, respektíve vylievali nahromadenú vodu v kvetináčoch či iných otvorených nádobách, ktoré môžu byť potenciálnymi liahniskami.

TASR, foto: TASR

1 komentár
ODPOVEDAŤ Lamet | 22. 5. 2022, 13:43

Slovenská spoločnosť LAMET S.R.O. majú dlhy po lehote splatnosti voči ukrajinskej ťažobnej spoločnosti vo výške 1,209762 milióna dolárov. Nejde o jediný prípad, ale o trvalé porušovanie zo strany LAMET S.R.O. platobné podmienky stanovené zmluvou.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter