Aktuálne dianie 22. november 2017

MŽP SR: Sme prvou inštitúciou, ktorá skládku vo Vrakuni reálne rieši


Sanácia skládky bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej mestskej časti (MsČ) Vrakuňa patrí medzi naše priority a sme prvou inštitúciou, ktorá tento problém reálne rieši.

Tvrdí to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na margo stredajšieho vyhlásenia starostu Vrakune Martina Kuruca a miestneho poslanca Milana Šindlera, ktorí nie sú spokojní, ako štát rieši túto environmentálnu záťaž.

Ministerstvo sa však bráni tým, že za posledný rok sa urobilo viac krokov na elimináciu skládky ako za posledných 20 rokov.

"Na stole je dnes projekt sanácie environmentálnej záťaže a prebehlo jeho posúdenie nezávislými oponentmi. V súčasnosti má rezort vypracovaný plán prác, prebieha verejné obstarávanie," skonštatoval rezort.

Zároveň podotkol, že prebiehajú rokovania s vlastníkmi pozemkov, na ktorých by práce mali byť vykonané.

"Po ukončení zákonom stanoveného procesu sa s prácami môže začať budúci rok," spresnilo ministerstvo.

Rezort životného prostredia však podľa starostu postupuje veľmi pomaly, čo má dokazovať aj vydávanie územného a stavebného povolenia.

Kuruc upozornil, že územné konanie bolo zatiaľ prerušené, pretože ministerstvo nedodalo všetky potrebné doklady.

"Nie je ukončené tak ani územné rozhodnutie a tobôž už nie stavebné povolenie. Verejné obstarávanie takisto stojí podľa všetkého na bode mrazu a nič sa v tom nekoná," skonštatoval.

V roku 2002 mestská časť v dotknutej lokalite zakázala používanie vody zo studní na pitie a polievanie záhrad.

Problémom podľa MsČ Vrakuňa však je aj to, že ide o obydlia, ktoré stále nemajú napojenie na verejný vodovod.

Obyvatelia dotknutých lokalít sa tak dostali do neriešiteľnej situácie, pretože nemajú prístup k zdravotne vyhovujúcej vode.

Starosta preto požiadal ministerstvo životného prostredia, aby zvážilo mimoriadnu dotáciu na vybudovanie vodovodnej prípojky pre tieto lokality vo Vrakuni.

Ako tvrdí, obrátil sa aj na Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS), ktorá podľa neho s vybudovaním vodovodnej prípojky nesúhlasí.

Ministerstvo Vrakuňu požiadalo, aby v čo najkratšom čase predložila aspoň základné informácie technického charakteru, minimálne štúdiu uskutočniteľnosti.

Mestská časť v stredu deklarovala, že už tieto podklady pripravuje. Rezort vysvetľuje, že prostredníctvom Environmentálneho fondu podporuje zelené projekty samospráv, vrátane budovania vodovodov a kanalizácií.

Každoročne takto podporí stovky projektov. "Do konca októbra bolo na Envirofond doručených 169 žiadostí na vybudovanie vodovodu. Ani jeden projekt nepredložila mestská časť Vrakuňa.

Nestalo sa tak ani za posledných päť rokov," podotklo ministerstvo.

BVS v odpovedi na tvrdenia starostu uvádza, že výstavba vodovodných prípojok sa realizuje na náklady vlastníkov príslušných nehnuteľností.

Ako tvrdí, úlohou BVS je totiž podľa zákona riešiť hromadné zásobovanie pitnou vodou prostredníctvom siete verejného vodovodu.

Vo veci realizácie výstavby verejného vodovodu vo Vrakuni, počas obdobia rokov 2016 a 2017, BVS evidovala dve konkrétne žiadosti mestskej časti.

"V máji 2016 nám bola doručená žiadosť o vybudovanie rozvodov na Podbeľovej ulici a v júni 2016 na Bodliakovej ulici.

Uvedené žiadosti súviseli s prípravou obnovy povrchov komunikácií na uvedených uliciach.

Pána starostu sme v našich odpovediach informovali, že na oboch uvedených uliciach sa už verejný vodovod nachádza a je v prevádzke.

Žiadnu inú žiadosť o rozšírenie siete verejného vodovodu vo Vrakuni za uvedené obdobie neevidujeme," uviedla BVS.

(TASR)
Foto: Archív BK
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter