Aktuálne dianie 6. december 2017

Miroslav Šatan dostal od SOV cenu Jána Popluhára


Slovenský olympijský výbor (SOV) na utorkovom slávnostnom stretnutí v Bratislave udelil viacero ocenení v mnohých kategóriách.

Okrem SOV na akcii participovali aj pridružené organizácie - Klub fair play SOV a Nadácia SOV.

Ocenenia od prezidenta SOV Antona Siekela a viceprezidentov Petra Korčoka, Jozefa Gӧnciho a Zdenka Kríža si prevzali napríklad Miroslav Šatan či Ján Švehlík, ktorí zanechali hlbokú stopu v hokejovom a futbalovom Slovane Bratislava.

Ján Švehlík

Bývalému hokejistovi Miroslavovi Šatanovi, ktorý mimoriadne bohatú a úspešnú hráčsku kariéru ukončil v Slovane Bratislava v KHL, udelili Cenu Jána Popluhára, hlavnú cenu večera. 

Šatan je osobnosť svetového a ikona slovenského hokeja, ale aj celého slovenského športového hnutia.

Kapitán tímu SR a štvornásobný olympionik, ktorý 13 štartov na majstrovstvách sveta pretavil do štyroch medailí, pričom vždy patril medzi hlavných lídrov.

Ako jediný hráč sa podieľal na všetkých štyroch slovenských medailách z MS. Bol najlepším strelcom turnaja na ZOH 1994, naj lepším strelcom MS 2000 aj najproduktívnejším hráčom MS 2002.

V zámorskej NHL sa tešil aj zo zisku Stanleyho pohára. V roku 2017 sa stal generálnym manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie.

Jeho príkladné správanie aj spôsob zaobchádzania s ľuďmi sa ukázal aj po nastúpení do tejto pozície. ,,Počas kariéry som sa nestretol so situáciou, v ktorej som v návale emócií konal proti fair play.

Nie je totiž prirodzené vyhrať niečo nepoctivo, človek by z toho nemal radosť," povedal Šatan.

,,Veľmi si vážim toto ocenenie. Som rád, že moja snaha reprezentovať Slovensko a nás hokejistov upútala zástupcov SOV a dostal som túto cenu," dodal ešte niekdajší skvelý hráč.

Od Nadácie SOV si Olympijské srdce pre seniorov prevzali niekdajší vynikajúci športovci, Bratislavčania Marian Kotleba (basketbal), Jana Kuťková (hádzaná), Tomáš Kuťka (hádzaná), Štefan Pipa (volejbal), Katarína Ráczová (šerm) a Janka Stašová (hádzaná).

Niekdajší výborný futbalista Ján Švehlík dostal cenu za dlhodobé vystupovanie v duchu fair play.

Patrí do slávnej generácie, ktorá vybojovala v československom drese historický úspech v Belehrade 1976. K zisku titulu majstra Európy prispel prvým gólom vo finále ME proti NSR.

Bol výborný technik, nebojácny bojovník i pohotový strelec, v Slovane i v reprezentácii si skvele rozumel najmä s pravým krídelníkom Mariánom Masným.

So Slovanom sa stal trikrát majstrom ČSSR (1970, 1974, 1975) a dvakrát získal Československý pohár (1974 a 1982).

Bronzový odznak SOV za dlhoročnú prácu pre rozvoj olympijského hnutia a športu dostal Dušan Gabáni.

Viac než štyri desaťročia sa venuje športovej tematike v rôznych televíziách, najmä v STV a posledných 16 rokov v TA3.

Ako televízny komentátor bol v rokoch 1976 – 1994 na ôsmich olympiádach - štyroch OH a štyroch ZOH. V roku 2012 ho uviedli do televíznej Siene slávy.

D.Gabáni

(mv)

Foto: Ján Luky

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter