Aktuálne dianie 7. marec 2019

Mesto sa pripojí k memorandu o spolupráci pri ochrane lesov v BSK


Mesto Bratislava sa pripojí k memorandu o spolupráci a spoločnom postupe pri ochrane lesov na území Bratislavského kraja, ktoré prijalo v apríli 2018 Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Rozhodli o tom vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci, ktorí požiadali bratislavského primátora Matúša Valla, aby podpísal v mene hlavného mesta vyhlásenie o pristúpení k memorandu.

Svojím podpisom už potvrdilo memorandum minimálne 33 primátorov miest, starostov bratislavských mestských častí, starostov obcí Bratislavského kraja a osem mimovládnych organizácií.

Zámerom a cieľom memoranda je podporovať rozvoj a ochranu lesov a tým chrániť povrchové a podzemné zdroje vody na území Bratislavského kraja.

Taktiež pracovať v prospech obyvateľov tak, aby mohli lesy využívať na rekreáciu, šport, cykloturistiku a ekologickú výchovu a neboli pri tom ohrozovaní negatívnymi dôsledkami lesohospodárskej činnosti.

BSK tvrdí, že lesy na území Bratislavského kraja sú zdrojom zdravia a oddychu pre obyvateľstvo a záujem o ich ochranu rastie spolu so zvyšujúcim sa záujmom o rekreáciu a cykloturistiku v prírodnom prostredí.

"Pre všetky tieto mimoprodukčné funkcie lesov je nutné ich chrániť a zároveň sa sústavne a plánovite starať o ich zveľadenie, hospodáriť v nich podľa zásad trvalo udržateľného hospodárenia," píše sa vo vyhlásení.

Mesto Bratislava i BSK koncom januára požiadali štát o systémové kroky k ochrane lesov v hlavnom meste a jeho okolí.

Poukázali pritom na bratislavskú Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, kde boli podľa nich porušené dohody a začiatkom zimy vyrúbané 120-ročné duby a buky.

Na ministerstvo pôdohospodárstva i ministerstvo životného prostredia preto posielali sériu požiadaviek, aby boli lesy v Bratislave a jej okolí viac chránené.

Ministerstvo pôdohospodárstva a štátny podnik Lesy SR pre TASR uviedli, že pravidelne rokujú o budúcnosti lesov v okolí Bratislavy so zástupcami magistrátu, BSK,

ako aj občianskych združení. Hovorca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik vo februári pre TASR uviedol, že aj záujmom rezortu je, aby lesy v Bratislave a jej okolí boli predovšetkým rekreačné.

"Chceme nájsť taký spôsob starostlivosti o les, v rámci ktorého na prvom mieste budú rekreačné a mimoprodukčné funkcie.

Ešte minulý rok sme dali pozastaviť ťažbu a vypracovať štúdiu verejnoprospešných funkcií lesov," povedal s tým, že hotová by mala byť v najbližších týždňoch.

"Na základe toho sa budeme rozhodovať čo ďalej," spresnil. Ako tvrdí, treba však vyriešiť niektoré problémy, ako sú vlastnícke vzťahy.

Ministerstvo taktiež pripomína, že starostlivosť o les si vyžaduje množstvo práce a náklady v státisícoch až miliónoch eur.

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter