Aktuálne dianie 9. január 2020

Mesto plánuje chce viac svetla v tmavých častiach centra, osvetlenie dá aj na stromy


Bratislava plánuje zvýšiť intenzitu osvetlenia v tmavých častiach centra mesta pomocou dočasných a rýchlo realizovateľných opatrení.

Magistrát vytypoval tri lokality s nedostatočnou intenzitou osvetlenia, a to Námestie SNP za pomníkom pri Kalvínskom kostole, Treskoňovu ulicu a Kamenné námestie. Vyplýva to z výzvy na predkladanie ponúk zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

V prípade Námestia SNP a Kamenného námestia sa majú inštalovať svietidlá aj na stromy. Magistrát preto bude žiadať od zhotoviteľa, aby boli vykonané všetky opatrenia pre ochranu stromov a priľahlej zelene, ako počas realizácie diela, tak aj počas samotnej prevádzky zariadenia.

Potreba zvýšiť intenzitu osvetlenia v tejto časti centra Bratislavy vychádza z takzvaných rýchlych riešení vo verejnom priestore bratislavského Námestia SNP a jeho okolí.

Tie predstavil minulý rok primátor Bratislavy Matúš Vallo. Medzi takéto rýchle riešenia patrí napríklad obmedzenie parkovania, rozšírenie priestoru pre chodcov a osadenie vzrastlých stromov na Klobučníckej ulici.

Taktiež vysadenie stromov pri hornej časti Námestia SNP, zjednotenie mobiliáru na námestiach i zrušenie parkovacích miest na Námestí SNP.

Opatrenia vychádzajú z projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor. Mesto v decembri 2019 vyhlásilo architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP.

Námestie SNP a jeho okolie je v posledných mesiacoch a rokoch dejiskom viacerých násilných incidentov, z ktorých niektoré skončili aj tragicky.

Na konci decembra 2019 došlo na námestí k napadnutiu mladíka, niekoľko týždňov predtým, pri pošte na námestí mali dvaja Srbi nadránom napadnúť a usmrtiť 22-ročného krajana.

V roku 2018 na neďalekej Obchodnej ulici napadol Juraj Hossu Filipínca Henryho Acordu. Ten na následky poranení neskôr v nemocnici zomrel. Za zabitie Acordu si Hossu odpykáva deväťročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Mesto Bratislava pre TASR v decembri uviedlo, že bezpečnostná situácia v niektorých lokalitách mesta, zvlášť na Obchodnej ulici a v bezprostrednom okolí, stále nie je dobrá.

Priznáva, že opatrenia, ktoré na zlepšenie situácie realizuje, sú stále len jednou z častí komplexnejšieho problému. Avizovalo však, že chystá ďalšie riešenia. Jedným z nich bolo zvýšenie intenzity verejného osvetlenia aj na Obchodnej ulici.

(TASR,red)
Ilustr.foto: Archív Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter