Aktuálne dianie 29. apríl 2021

Mesto odmieta, žeby chcelo do Vrakune importovať ľudí bez domova


Mesto Bratislava mrzí, že jeho zámer zriadiť útulok pre ľudí bez domova na Čiližskej ulici v mestskej časti Vrakuňa sa nestretol s priaznivou reakciou miestnych vrakunských poslancov. Zámerom totiž podľa magistrátu je nielen vybudovanie zariadenia na pomoc ľuďom bez domova, ale ide o komplexné riešenie sociálnej situácie väčšieho rozsahu.

Vo Vrakuni je 400 ľudí bez domova, mesto chce pre obyvateľov komplexné riešenie

"Obsahuje aj investíciu do rekonštrukcie verejných priestorov, nové stále pracovisko mestskej polície, inštaláciu nového kamerového systému či zlepšenie verejného osvetlenia v tejto oblasti," spresnilo hlavné mesto. Rozumie, že téma ľudí bez domova nie je práve populárna a vyvoláva aj negatívne reakcie. Na tento fenomén, ako tvrdí, však nemôže rezignovať. "Bez toho, aby sme disponovali aj priestormi na poskytovanie služieb, takáto pomoc nebude úplne funkčná," upozornil magistrát.

S poslancami miestneho zastupiteľstva, vedením mestskej časti aj s obyvateľmi Vrakune chce preto hlavné mesto ďalej diskutovať a presviedčať ich o vhodnosti a zmysluplnosti navrhnutého riešenia. Samospráva deklaruje, že v žiadnom prípade nešlo a nejde o import ľudí bez domova z iných bratislavských mestských častí. "V samotnej Vrakuni je registrovaných až 400 ľudí bez domova a nešlo ani o podmieňovanie jednej investície mesta inou, ako nám bolo prisudzované, keďže riešenie tohto problému musí byť komplexné a jedna vec bez druhej vo výsledku nebude fungovať," poznamenalo mesto.

Poslanci vo Vrakuni odmietli vybudovanie ubytovne, navrhli inú lokalitu

Miestni poslanci Vrakune v utorok (27. 4.) odmietli, aby sa v bývalej robotníckej ubytovni na Čiližskej ulici zriadil útulok pre ľudí bez domova. Magistrát požiadali o prepracovanie návrhu memoranda o umiestnení prevádzky útulku v inej lokalite mestskej časti na Hradskej ulici v areáli Mea Culpa alebo blízkom okolí. Proti umiestneniu útulku na Čiližskej sa spustila aj petícia obyvateľov, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 1400 ľudí. "Umiestnenie ubytovne v bezprostrednej blízkosti základnej školy, materskej školy a školy umenia, uprostred sídliska, považujeme ako občania danej lokality za absolútne nevhodné," argumentujú v petícii.

Mesto Bratislava v apríli predstavilo komplexný balík zlepšení v kontexte bezpečnosti pre mestskú časť Vrakuňa vrátane okolia bytového domu Pentagon, ale aj mestskú časť Podunajské Biskupice. V rámci opatrení navrhlo útulok pre ľudí bez domova v doterajšej robotníckej ubytovni. Magistrát sľúbil jeho nízku kapacitu a ubezpečil, že nepôjde o nocľaháreň, ale o dlhodobé ubytovanie po dobu jedného roka s možnosťou predĺženia. Mesto v súvislosti s miestom argumentuje tým, že lokalita je na okraji a zároveň blízko na to, aby tam ľudia, pre ktorých bude služba určená, chodili.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter