Aktuálne dianie 10. október 2023

Mesto ide zužovať jazdné pruhy, chce tak bojovať proti cestným pirátom


Na sociálnej sieti primátor Bratislavy avizuje, že aj v dôsledku tragickej dopravnej nehody na Zochovej ulici, bude vedenie hlavného mesta riešiť cestných pirátov inak, než doposiaľ. Okrem policajných hliadok, Matúš Vallo pristúpi k zužovaniu jazdných pruhov.

Má ísť o metódu, ktorá sa osvedčila v iných metropolách, a preto bude už v priebehu nadchádzajúcich mesiacov aplikovaná aj na našich bratislavských cestách. „Princíp je jednoduchý, ale v zahraničí overený a účinný. Užšie jazdné pruhy psychologicky navádzajú vodičov, aby jazdili pomalšie práve na úsekoch, akým je Staromestská, kde priestorové pomery navádzajú na rýchlu jazdu,“ konštatuje Vallo. Ten sa zároveň neobáva toho, že by malo týmto krokom dôjsť k sťaženiu dopravnej situácie, ako prax ukazuje na nábreží, kde vodiči automobilov prišli o jeden celý jazdný pruh na každej strane vozovky.

Užšie = pomalšie?

V tomto prípade nenastane úbytok jazdných pruhov, ale zúženie už jestvujúcich. Má ísť o čiastočné riešenie pri vodičoch, ktorí nedodržiavajú rýchlosť, napríklad počas vjazdu do centra mesta či výjazdu z mesta na most SNP. „Som veľmi zvedavý na to, ako to zúženie bude vyzerať v praxi, pretože ako šofér nákladného vozidla, často nemám inú možnosť, než ísť na stavby, ktoré sa realizujú v Starom Meste – na Palisádach a podobne inak, než cez Staromestskú ulicu. Dúfam preto, že sa pri zužovaní pruhov bude myslieť aj na nás tak, aby skutočne nedochádzalo k zbytočným kolíziám a zároveň mohol v meste plynulo pokračovať stavebný ruch,“ reagoval na novinku Marek z Bratislavy. K samotným zmenám dopravného značenia, má dôjsť v priebehu nasledujúcich týždňov a postupne sa nebude týkať iba spomínanej Staromestskej ulice.

Alkoholu užšie pruhy nevadia

Primátor Vallo tiež pevne verí, že nová vláda podporí jeho návrh o rozšírení kompetencií samosprávy tak, aby prekračovanie rýchlosti viac nemohla kontrolovať len štátna polícia, ale aj mestskí policajti.

Ostáva však otázne a mnohí vodiči s takýmto opatrením nebudú súhlasiť, pretože v prípade na Staromestskej figuroval aj alkohol, a takýmto vodičom je „šírka pruhu ukradnutá“. Čiže opäť, ako na Rázusovom nábreží, ide o opatrenie v neprospech tej slušnej a zodpovednej väčšiny.

 

(bak, foto imhd.sk)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter