Aktuálne dianie 11. január 2022

M.Vallo: Parkovacia politika je jedna z najväčších reforiem, platiť nebude všade


 Mestská parkovacia politika v Bratislave - Bratislavský parkovací asistent PAAS, ktorú v prvých troch zónach spustili v pondelok (10. 1.), je jedna z najväčších reforiem v hlavnom meste za posledné roky. Ide o výraznú zmenu vo fungovaní a myslení obyvateľov.

Na utorkovom stretnutí s novinármi to povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že PAAS nebude platiť v celej Bratislave.

Parkovaciu politiku nebude mesto zavádzať všade

"V meste sú aj lokality, kde nie je problém s parkovaním, napríklad sídlisko na okraji Bratislavy. Tam nebude nutné zavádzať parkovaciu politiku," skonštatoval primátor. Zároveň deklaroval, že všetky peniaze získané cez PAAS budú využité na zlepšenie verejného priestoru a parkovania v danej zóne, odkiaľ boli vybraté.

Bratislava je posledné hl. mesto v Európe, ktoré nemá parkovaciu politiku

Vallo je presvedčený, že zavedenie regulácie parkovania je potrebná vec pre Bratislavu, a to pre lepšie parkovanie rezidentov, pre diskusiu o tom, kde autá v meste majú byť a kde nie, či pre lepšiu plynulosť dopravy. "Bratislava je posledné hlavné mesto v Európe, ktoré nemá jednotnú parkovaciu politiku," vysvetlil primátor.
Zavedenie PAAS v jednotlivých častiach Bratislavy sa podľa jeho slov bude realizovať postupne. Od pondelka začala regulácia platiť v troch zónach, a to Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači.

Do budúcna má začať platiť napríklad v zóne hlavná stanica a Blumentál v Starom Meste či na Nivách v Ružinove. Magistrát avizuje projektovú prípravu na parkovacie domy v rôznych častiach mesta i záchytné parkoviská na Jasovskej, Jurajovom dvore, Púchovskej i v Inchebe.

Zaregistrovali 4200 rezidentských kariet

"Postupujeme podľa zahraničných vyskúšaných modelov. Sme však trošku mäkší, keďže máme zavedené výnimky či bonusovú kartu," uviedol Vallo. V rámci prvých zón, kde už platí PAAS, evidovalo k pondelku mesto zaregistrovaných 4200 rezidentských, 2318 návštevníckych, 1657 bonusových a 26 abonentských kariet.
Kontrolu parkovania v jednotlivých zónach bude mesto realizovať prostredníctvom inštitútu objektívnej zodpovednosti.  Kontrolovať budú priamo v teréne kontrolóri. Každú zónu skontrolujú za deň aj viackrát. Tento týždeň zle parkujúcim budú kontrolóri lepiť na autá "žltú nálepku" s upozornením, že vodič porušil pravidlá o parkovaní. Kontrolóri budú následne lepiť "oranžové nálepky", znamená to, že majiteľ už dostal pokutu.

Získať viac informácií o PAAS, registrovať sa, zakúpiť si rezidentskú parkovaciu kartu či iné parkovacie karty (bonusovú, návštevnícku, abonentskú) môžu obyvatelia cez web paas.sk.

TASR,

foto: TASR

2 komentáre
ODPOVEDAŤ Hubert Herda | 12. 1. 2022, 18:43

Zatiaľ kontrola 0 bodov.Aj po upozornení MP na zle parkujúce autá sa neudialo nič.Kontroluju len hlavné ulice a vnutrobloky. nie.

ODPOVEDAŤ Branislav Fundarek | 11. 1. 2022, 14:27

Podla informacie magistratu v dalsom kroku sa ma zaviest mestska parkovacia zona v oblasti Blumental-Ondrejsky cintorin. V tejto zone plati parkovanie podla systemu Stareho mesta, t.j. su tam alebo rezidencne parkovacie miesta alebo miesta parkovacej sluzby. Rezidenti si zakúpili parkovcie nalepky na MU BA Stare mesto platne 1 rok za poplatok 39 Eur. Ako bude rieseny prechod na PASS riadeny magistratom? Kedy?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter