Aktuálne dianie 15. august 2017

M.Borguľa: Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu na predloženie dokladov, úrad nesúhlasí


Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto opätovne predĺžil americkej ambasáde lehotu na predloženie dokladov preukazujúcich ich vzťah k pozemkom na Hviezdoslavovom námestí. Tvrdí to mestský poslanec MArtin Borguľa. Staromestský stavebný úrad ale s týmto vyjadrením nesúhlasí (stanovisko nižšie).

Zo strany Stavebného úradu ide podľa neho už o tretiu lehotu pre Veľvyslanectvo USA na Slovensku, pričom v predchádzajúcich dvoch lehotách nebola ambasáda schopná predložiť potrebné dokumenty, ktoré by jasne a jednoznačne preukazovali ich vzťah k pozemkom na Hviezdoslavovom námestí, na ktorých stojí oplotenie pred ich budovou.

„Nerozumiem, prečo stavebný úrad a starosta Starého Mesta americkej ambasáde takto ustupujú. Je všeobecne známe, že ambasáda nemá k pozemku platnú nájomnú zmluvu a nedokáže nájsť ani právoplatné stavebné povolenie k plotu. Ide teda o čiernu stavbu priamo v historickom centre mesta.

Otázka je, či by bol pán starosta takýto ústretový aj v prípade obyčajných ľudí, ktorí by postavili čiernu stavbu“, povedal poslanec mesta Martin Borguľa.

Podľa Martina Borguľu ambasáda požiadala o ďalšie predĺženie lehoty tentokrát z dôvodu, že čaká na vyjadrenie pamiatkového úradu, ktorý má dať o 30 dní svoje záväzné stanovisko, či je plot v rozpore s predpismi upravujúcimi ochranu pamiatkového fondu.

Stavebný úrad teraz požiadal o vyjadrenie aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, či je bezpečnostné opatrenie vo forme oplotenia primerané s ohľadom na Viedenský dohovor.

„Takéto naťahovanie času a snaha vyjsť ambasáde v ústrety za každú cenu sú až zarážajúce. Američania, ak by disponovali všetkými potrebnými dokumentami, mali dostatok času na ich predloženie.

Druhú lehotu im stavebný úrad predĺžil o deväťdesiat dní, tá uplynula v polovici júla. Dokumenty jednoducho nepredložili preto, lebo najdôležitejší z nich – nájomnú zmuvu k pozemkom - nemajú.

Nájomná zmluva bola totiž v tomto roku už dvakrát zamietnutá mestskými poslancami,“ povedal Martin Borguľa.

Už v júli hrozilo, že ak ambasáda v stanovenej lehote nebude schopná dokumenty doručiť, malo by začať konanie o odstránení oplotenia. .

„Mám dôrazné podozrenie, že sa starosta Starého Mesta a stavebný úrad snažia získať čas, aby sa ambasáda nejakým spôsobom dostala k platnej nájomnej zmluve bez schválenia mestským zastupiteľstvom.

Inak si túto ústretovosť v podobe ďalšej lehoty neviem vysvetliť.

Chcel by som touto cestou apelovať na starostu, ako aj na primátora, aby im viac ako záujmy zastupiteľstva iného štátu na Slovensku ležali na srdci záujmy Bratislavy a Bratislavčanov,“ povedal na záver Martin Borguľa.

Stanovisko Starého Mesta: V tlačovej správe, ktorú poslanec Borguľa poslal médiám, je viacero neprávd a nepresností.
Pán poslanec otvorene zavádza verejnosť. V prvom rade nie je pravda, že stavebný úrad opätovne predĺžil ambasáde lehotu.
Stavebný úrad Staré Mesto podnikol všetky právne kroky, ktoré mu umožňuje stavebný zákon. Prípad plotu je stále vo fáze odstránenia stavby resp. jej dodatočnej legalizácie.
Vzhľadom na komplikovanosť a nie jednoznačný výklad Viedenského dohovoru (ktorý hovorí o ochrane diplomatických misií) sa Stavebný úrad písomne obrátil na Ministerstvo dopravy a výstavby (ako nadriadený orgán), aby mu poskytol metodické usmernenie k výkladu dohovoru.
Tak isto požiadal Ministerstvo vnútra (Úrad na ochranu verejných činiteľov) aby definoval nevyhnutnú mieru ochrany tejto diplomatickej misie.
Toto sú najnovšie kroky, ktoré Stavebný úrad podnikol. 
(red)
Foto: Archív BK
V tlačovej správe, ktorú poslanec Borguľa poslal médiám, je viacero neprávd a nepresností. Pán poslanec otvorene zavádza verejnosť. V prvom rade nie je pravda, že stavebný úrad opätovne predĺžil ambasáde lehotu. Stavebný úrad Staré Mesto podnikol všetky právne kroky, ktoré mu umožňuje stavebný zákon. Prípad plotu je stále vo fáze odstránenia stavby resp. jej dodatočnej legalizácie. Vzhľadom na komplikovanosť a nie jednoznačný výklad Viedenského dohovoru (ktorý hovorí o ochrane diplomatických misií) sa Stavebný úrad písomne obrátil na Ministerstvo dopravy a výstavby (ako nadriadený orgán), aby mu poskytol metodické usmernenie k výkladu dohovoru. Tak isto požiadal Ministerstvo vnútra (Úrad na ochranu verejných činiteľov) aby definoval nevyhnutnú mieru ochrany tejto diplomatickej misie.Toto sú najnovšie kroky, ktoré Stavebný úrad podnikol. 

Ako človek, ktorý sa viac ako 25 rokov pohybuje v oblastí médií, si dovoľujem spochybniť profesionalitu niektorých médií, ktoré opakovane zverejňujú podobné tlačové správy bez toho, aby si preverili tvrdenia a oslovili osoby a inštitúcie spomínané v takýchto správach.
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter