Aktuálne dianie 14. august 2023

Leto je v plnom prúde. Zažite komunitné stretnutia v čerstvo otvorenej Prügerke


V Bratislave otvorili komunitné centrum v Prüger-Wallnerovej záhrade. Revitalizovaný domček v minulosti slúžil záhradníkovi, ktorý sa o záhradu staral. V súčasnosti ju môžu návštevníci využiť ako komunitnú obývačku. S príznačným menom "Prügerka“ poskytne domček bezpečný, inkluzívny a medzigeneračný priestor pre všetkých.

„Veľmi sa teším, že takéto miesto máme neďaleko Horského parku a rozširujeme tým počet miest, kde si môžu Bratislavčanky, Bratislavčania oddýchnuť a stráviť plnohodnotne voľný čas. Želám si, aby bol tento priestor otvorený pre všetkých, aby bol využívaný, živý, aby si tu ľudia našli priestor, kde môžu zažiť pekný zážitok, lebo o to tu ide. Ďakujem všetkým za obrovský kus práce, ktorá tu bola odvedená a teším sa, že máme takýto priestor,“ uviedol primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

V komunitnom centre Prügerka budú prebiehať komunitné a kultúrne podujatia pre verejnosť. V teplejších mesiacoch poslúži prízemie domčeka ako komunitná obývačka, a to denne v čase od 9:00 do 16:00.

Program na mesiac august:

V záhrade zas návštevníci s deťmi nájdu detské ihrisko, ale aj informačné tabule o rastlinách a zvieratách.

O Prüger-Wallnerovej záhrade
Záhrada, ktorú začiatkom 20. storočia vytvorila známa hotelierska rodina Prügerovcov, bola niekoľko desaťročí bez údržby. Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič. Výpočet „dedičstva“ predstavoval len zopár mohutných stromov, zvyškov schodiska, skleníkov a budovy kotolne. Priestor sa rozhodlo postupne revitalizovať hlavné mesto spolu s partnermi a dobrovoľníkmi.

Záhrada sa rozprestiera na ploche 5000 štvorcových metrov.

Kto bol Henrich Prüger?

Heinrich Prüger, vlastník záhrady bol svetoznámym hotelovým manažérom. Riadil vychýrené hotely v Paríži, Londýne a New Yorku, poznali ho svetové médiá a žil pritom na Slovensku, kde o ňom dnes len málokto vie. V záhrade pestoval ovocie a zeleninu v skleníkoch, staral sa o včely či trávil čas s priateľmi.

 

Zdroj:

Bratislava - hlavné mesto SR

Foto: Facebook – Bratislava hlavné mesto SR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter