Aktuálne dianie 14. január 2021

„Kongresové centrum je projekt, aký sa na Slovensku stavia raz za generáciu.“


V hre sú desiatky miliónov eur zo štátneho rozpočtu, pričom víťaz tejto dotácie na vybudovanie Národného kultúrneho a kongresového centra stále nie je známy. A tak sme sa o druhom súťažnom projekte bližšie porozprávali s jeho predstaviteľom, Pavlom Pelikánom, výkonným riaditeľom a podpredsedom predstavenstva spoločnosti J&T Real Estate.

Patríte medzi troch uchádzačov o štátnu dotáciu vo výške cca 60 miliónov eur, ktorá by mala slúžiť na vybudovanie Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Uchádzate sa o ňu s projektom Nové Lido, a tak nám ho priblížte.
Vybudovanie nového Národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vnímame ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti. Projekt, aký sa na Slovensku stavia raz za generáciu. Hlavné námestie budúcej štvrte Nové Lido priamo oproti Slovenskému národnému divadlu vidíme ako ideálne miesto pre takéto významné spoločenské zariadenie. Rozšírenie moderného centra Bratislavy na obe strany Dunaja a ich prepojenie promenádnym mostom umožní vytvoriť unikátnu kultúrnu os v pešej dostupnosti všetkých kultúrnych a spoločenských funkcií od Starého Mesta až do Petržalky.

Prečo ste sa rozhodli reagovať na získanie štátnej dotácie?
JTRE je jeden z najväčších a najskúsenejších developerov na Slovensku. Za viac ako 25 rokov sme nazbierali skúsenosti s takmer všetkými druhmi stavieb a niekoľko rokov sa venujeme aj multifunkčnému kultúrnemu a kongresovému centru v spolupráci so skúsenými odborníkmi na organizovanie kongresov a s promotérmi kultúrnych podujatí. Je preto prirodzené, že sme prejavili záujem o takýto projekt. Bratislava chýba na kongresovej mape sveta, pretože nemá vhodné zariadenie, ktoré by dokázalo splniť požiadavky organizátorov medzinárodných podujatí, ani dostatočnú ubytovaciu kapacitu pre veľké podujatia, ktorá je dnes na úrovni niečo cez 2 200 izieb vhodných na ubytovanie účastníkov kongresov. Celosvetovo je najväčší záujem o organizáciu kongresov do veľkosti 1 500 účastníkov, pričom viac ako 90 percent všetkých kongresov je do 500 účastníkov.

Preto si podľa nášho názoru zaslúži pozornosť aj projekt multifunkčného centra v EUROVEA CITY, konkrétne v projekte EAST TOWER, na ktorom sme začali pracovať dávno predtým, ako sa o novú výstavbu pre kongresy a kultúru začal v Bratislave ktokoľvek zaujímať. Nedosahuje síce štátom požadovanú kapacitu, ale podľa našich konzultácií s promotérmi kultúrnych akcií a organizátormi medzinárodných kongresov dokáže uspokojiť viac ako 98 percent akcií, ktoré prichádzajú do úvahy. Netreba zabúdať, že nová štvor či päťtisícová hala neprinesie z pohľadu organizovania koncertov a iných kultúrnych podujatí nič zásadne nové, pretože podobné kapacity už dnes ponúkajú Zimný štadión O. Nepelu, NTC, Incheba či dokonca hala na Pasienkoch. Samozrejme, čo sa týka vhodnosti a kultúrnosti prostredia, tieto stánky budú za novým NKKC výrazne zaostávať.

Keď sa objavila požiadavka štátu vybudovať Národné kultúrne a kongresové centrum ako reprezentatívnu inštitúciu s inými parametrami, než k akým sme dospeli po dlhých úvahách my, chceli sme využiť naše dlhoročné skúsenosti a zároveň ponúknuť vhodnú lokalitu priamo v centre mesta pri Dunaji. V prípade, ak sa objekt bude realizovať v rozsahu, ako ho štát zadefinoval, pôjde o jedinečnú stavbu súčasnej generácie pre kultúru a kongresy. Očakávame, že vzhľadom na význam stavby a výšku očakávaných investícií, preberie najdôležitejšiu úlohu v celom procese budovania štát a uskutoční sa architektonická súťaž, pretože stavba generácie si to zaslúži. Či bude domáca alebo medzinárodná, stojí za uváženie, lebo aj na Slovensku máme množstvo šikovných a kreatívnych tímov architektov a inžinierov. Samozrejme, v tíme, ktorý bude túto stavbu projektovať a realizovať, nemôžu chýbať profesionáli so zásadnými skúsenosťami s obdobnými projektami.

Ak sa JTRE štátnu dotáciu získať nepodarí, bude spoločnosť pracovať na vybudovaní Nového Lida aj napriek tomu, a teda z vlastných či iných zdrojov financovania?
Nové Lido je v plánoch mesta dlhodobo určené ako rozvojová lokalita. Samotné mesto mu dalo názov Celomestské centrum. Nové Lido je nábrežná štvrť, ktorá rozšíri centrum Bratislavy a spojí oba brehy Dunaja. Bratislava sa vďaka tomu konečne stane skutočným mestom na rieke. Desaťročia nevyužívanému územiu medzi Mostom Apollo a Starým mostom dominujú uzavreté a z veľkej časti nevyužívané areály. Tento priestor treba otvoriť a dať ľuďom možnosť, aby tam mohli žiť, pracovať, zabávať sa a relaxovať pri užívaní si nábrežia Dunaja. Na príprave projektu pracujeme s tímom architektov a urbanistov už viac ako osem rokov a od začiatku je na centrálnom námestí plánovaná významná budova so spoločenskou funkciou. Takúto budovu tu plánujeme postaviť bez ohľadu na štátnu dotáciu. Ak by sa Národné kultúrne a kongresové centrum stavalo v inej lokalite, dostane inú vhodnú funkciu.

Už ste to naznačili, no v čom tkvie jedinečnosť projektu JTRE, respektíve, prečo by sa práve Nové Lido malo stať Národným kultúrnym a kongresovým centrom? Možno aj v porovnaní s ostatnými uchádzačmi.
Práve v spojení unikátnej polohy a maximálnej funkčnosti. Nábrežia sú v každej metropole reprezentatívnymi priestormi, ktoré prirodzene koncentrujú kultúrne a spoločenské inštitúcie. V Bratislave to dokazujú Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, Slovenská filharmónia v Redute či Slovenské národné múzeum. Navyše ponúkame už spomínanú možnosť vytvoriť kultúrnu os mesta a predĺžiť centrum až na pravý breh Dunaja. Vynikajúcu dostupnosť zabezpečí aj priame napojenie na diaľnicu, železnicu i električku. Veľkú pozornosť sme venovali maximálnej funkčnosti centra, ktoré vytvorí priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom a zároveň bude verejným priestorom otvoreným pre ľudí. Vďaka flexibilnej hlavnej sále bude spĺňať požiadavky na medzinárodné kongresové a kultúrne podujatia.

Ráta sa pri Novom Lide s bytovými jednotkami, respektíve s rezidenčnou časťou? Ak áno, tak v akom rozsahu?
Nami ponúkaná lokalita pre Národné kultúrne a kongresové centrum je v jadre novej mestskej štvrte, ktorá ponúkne všetky mestské funkcie, od bývania v piatich tisíckach bytov, cez kancelárske priestory pre 20-tisíc zamestnancov, školu, kostol, až po verejné priestory – parky, námestia, mestský bulvár a nábrežnú športovo-rekreačnú zónu.

Blízkosť Dunaja a nábrežie chcete využiť pre verejnosť. Do akej miery? 
V rámci nábrežnej športovo-rekreačnej zóny, ktorej štúdiu sme v spolupráci s vodáckymi klubmi predstavili pred štyrmi rokmi, plánujeme vybudovať aj prístav pre malé rekreačné plavidlá, zátoku pre vodákov a verejnú mestskú pláž.

Kedy by ste s realizáciou projektu chceli začať a ako dlho predpokladáte, že bude stavba prebiehať. Respektíve, plánujete so začatím v danom termíne aj v prípade, že dotáciu nezískate?
Začiatok realizácie závisí od získania potrebných povolení. Samotná výstavba by potom trvala do troch rokov. V prípade, ak by naše projekty nezískali dotáciu, budeme tak ako doteraz pokračovať v príprave projektu štvrte Nové Lido.

Pre návrh vizualizácie lokality ste sa neobrátili na zahraničných, ale zostali ste verní slovenským architektom. Prečo ste sa tak rozhodli a aké dostali zadanie? 

Prípravu konceptu Národného kultúrneho a kongresového centra sme zadali úspešnému slovenskému ateliéru Compass. Sú to architekti, s ktorými dlhodobo spolupracujeme na rozvoji štvrte Nové Lido, aj na iných projektoch. Riešenie konzultovali s popredným britským ateliérom Ian Ritchie Architects a akustickým štúdiom Efterklang. Obaja zahraniční partneri majú množstvo skúseností z realizácií významných kultúrno-spoločenských objektov a s akustikou priestorov pre kultúru po celom svete od Spojeného kráľovstva až po Austráliu. Compass Architekti sú slovenskou špičkou v urbanizme a spolu vytvorili návrh objektu, ktorý sa prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a centrálnym parkom štvrte. Spoločným cieľom bolo vytvoriť priestor, ktorý bude žiť nielen počas podujatí, ale bude voľne prístupný ľuďom. Všetci členovia tímu počítajú s tým, že pre výslednú podobu takéhoto významného projektu, aký sa buduje raz za generáciu, bude vyhlásená architektonická súťaž.

Je projekt NKKC nastavený tak, že v budúcnosti bude finančne „samouživiteľný“ alebo bude vyžadovať aj dodatočné financovanie zo strany štátu?
Objekt Národného kultúrneho a kongresového centra sme po dokončení pripravení buď odovzdať štátu, alebo ho prevádzkovať bez ďalších nárokov na dotácie z verejných zdrojov. Model prevádzky objektu by mal byť tiež jedným z vážnych kritérií pri rozhodovaní štátu o tom, ktorý projekt, respektíve lokalita, vyhrá. Centrum si musí na svoju prevádzku zarobiť práve širokou ponukou rozdielnych akcií, otvorenosťou pre verejnosť a dokonalou flexibilitou.

Už ste to načrtli, no keďže spoločnosť JTRE sa primárne nezaoberala usporadúvaním kongresov či kultúrnych podujatí, tak priblížte, aké sú v tomto odvetví skúsenosti spoločnosti JTRE.
Ako som spomínal, téme kongresového a kultúrneho centra sa venujeme už dlhší čas. Spolupracujeme so skúsenými odborníkmi na organizovanie kongresov a s promotérmi významných kultúrnych podujatí. Priniesli sme do detailu prepracovanú prevádzkovú schému s maximálne flexibilnou a adaptabilnou hlavnou sálou doplnenou dvomi menšími sálami, salónikmi, nástupnými priestormi, zelenou strechou s amfiteátrom, gastro prevádzkami a funkčným zázemím pre bezproblémové zásobovanie. Takáto schéma umožňuje usporiadať naraz až tri na sebe nezávislé podujatia s oddelenými účastníkmi, teda s vlastnými vstupmi, či už pôjde o kongresy, konferencie, koncerty, divadelné predstavenia, muzikály, čítačky alebo výstavy. Zároveň je priamo prepojený s hotelom. V tomto segmente máme tiež bohaté skúsenosti. Realizovali sme viacero hotelov, aj s kongresovými sálami, ako napríklad päťhviezdičkový Grand Hotel River Park na bratislavskom nábreží Dunaja.

 

Veronika Trojanová

(foto vizualizácie J&T Real Estate)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter