Aktuálne dianie 12. november 2018

Komunálne voľby 2018: Bratislava volila skôr straníkov, Slovensko viac nezávislých


Bratislava si opäť zvolila do samosprávnych orgánov najmä straníkov.

Kým Slovensko má vo funkciách starostov a poslancov prevažne nezávislých kandidátov, hlavné mesto volilo politické subjekty, ktoré sa pred voľbami spojili do koalícií.

V slovenských mestách a obciach, podľa údajov Štatistického úradu SR, zasadne na stoličku starostu 1 232 nezávislých, čo je 42,42 z celkového počtu zvolených starostov a primátorov.

Druhé miesto, v počte získaných mandátov na funkciu starostu, či primátora, získala strana Smer-SD s počtom – 592. Na treťom mieste je SNS so 160 získanými mandátmi, tesne za ňou KDH so 157.

Pokiaľ ide o poslancov, na Slovensku sa do mestských a miestnych zastupiteľstiev opäť prebojovali najmä nezávislí kandidáti. Je ich celkom 7 301.

Nasleduje Smer-SD, za ktorý zasadne 3 692 poslancov, tretia priečka patrí KDH – 2 350 a na štvrtom mieste je SNS, za ktorá získala 1 678 mandátov na poslancov.

Pokiaľ ide o Bratislavu a poslancov do mestského zastupiteľstva, to bude zhruba z dvoch tretín stranícke.

V 45 člennom zastupiteľstve získalo 15 mandátov koalícia SaS, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), KDH, SME RODINA - Boris Kollár, OKS, NOVA, Zmena zdola, DÚ.

Trinásť mandátov obsadí Progresívne Slovensko, SPOLU a 17 poslancov je nezávislých.

Medzi starostami bratislavských mestských častí je 10 nezávislých a 7 nominovaných politickými subjektami – koalíciami z parlamentnej pozície.

(rl)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter