Aktuálne dianie 17. december 2024

Keď ženy pomáhajú ženám


Už šesť rokov existuje na Slovensku projekt, ktorý vznikol spojením ženskej sily a odhodlania, za účelom pomáhať iným ženám či rodinám, ktoré, naopak, práve neprežívajú svoje najsilnejšie obdobie. Viac nám o Trust Women porozprávala CEO Eva Vaľovská, v spolupráci s odborníčkami na viaceré konkrétne témy.

 Ako uvádzate na stránke, projekt Trust Women funguje od roku 2018, pričom odvtedy rozšíril svoju pôvodnú myšlienku do viacerých oblastí pomoci, primárne zameranej na ženy. Skúste obsiahnuť vašu podstatu v súčasnosti?

Trust Women funguje ako organizácia od roku 2018, kedy svojim prvým podujatím na tému Ženy v biznise, odštartovala otváranie citlivých tém v kontexte rovnosti pohlaví. Postupne sa podpísala pod niekoľko networkingových podujatí na pôde americkej ambasády, školení a podujatiach Ženy v politike, s čestnou hosťkou Zuzanou Čaputovou alebo vzdelávacích aktivít pre osobnostný rozvoj žien, napríklad Stage je tvoj.

Po prepuknutí vojny na Ukrajine sme pomáhali ukrajinským komunitám začleniť sa do spoločnosti a uľahčiť im priebeh mnohých praktických krokov nevyhnutných k štartu života na Slovensku. Trust Women sa počas covidového obdobia začala venovať aj duševnému zdraviu matiek a otcov a otázkam rodičovstva v kampani #S DEŤMI TU A TERAZ a v roku 2023 odštartovala celoslovenskú kampaň I SEE ME, ktorá sa z odborného pohľadu venuje téme sebahodnoty žien. Dnes sa zameriava na témy psychologického prežívania žien, ich výzvy, ktoré sú spojené s dosahovaním rovnosti, kariérneho ale i osobnostného rastu.

 Bolo toho mnoho, a teda, v ktorých všetkých oblastiach ste v rámci projektu aktívni v súčasnosti? 

Naše občianske združenie Trust Women sa momentálne venuje viacerým kľúčovým oblastiam. Medzi ne patrí podpora sebahodnoty žien a posilňovanie ich autenticity, čo zahŕňa projekty zamerané na osobný rozvoj a budovanie dôvery. Ďalej sa zameriavame na duševné zdravie žien a dievčat a otvárame diskusie o psychickom zdraví.

Veľkou témou je pre nás aj rodová rovnosť a inklúzia, kde sa snažíme vytvárať priestor na podporu žien v rôznych sférach, vrátane kariérneho rastu. Rodičovstvo je ďalšou oblasťou, kde podporujeme ženy pri návrate do práce a balansovaní pracovného a rodinného života.

Okrem toho sa venujeme aj témam, ako je bezpečnosť, najmä v digitálnom priestore, a budovanie kvality a odbornosti vo všetkom, čo robíme. Naším cieľom je podporovať ženy vo všetkých aspektoch ich života, aby mohli žiť autenticky, bezpečne a s dôverou vo vlastné schopnosti.

 Akým spôsobom sa na vás môžu obrátiť ženy či rodiny, v prípade, že ich oslovil váš projekt? 

Naše občianske združenie Trust Women sa snaží prepájať ženy s odborníkmi a relevantným obsahom najmä prostredníctvom našich podujatí. Organizujeme konferencie a menšie panelové diskusie, ktoré sú miestom pre vzájomné zdieľanie skúseností, získanie nových poznatkov a vytváranie podpory medzi účastníčkami. Okrem toho publikujeme série podcastov s odborníkmi z oblasti psychológie a psychoterapie, ktoré sú dostupné pre všetkých, ktorí hľadajú inšpiráciu a rady. Taktiež sme v spolupráci s Avon spustili užitočnú kampaň v boji proti rodovo podmienenému násiliu, ktorá je plná dôležitých tipov a rád nielen pre ženy zažívajúce násilie, ale aj pre spoločnosť. Podobné kampane slúžia práve ženám, firmám ale i rodinám pre scitlivenie sa v týchto ťažkých témach. Pre osvojenie si dôležitých pojmov, upozornenie na určitý druh správania, a potom aj porozumenie spoločenskej situácii na tej zdravej úrovni. Pre tých, ktorých naša práca oslovila, odporúčame sledovať nás na sociálnych sieťach, kde pravidelne zverejňujeme informácie o pripravovaných podujatiach. Mnohé z nich sú otvorené pre verejnosť a ponúkajú atraktívne a užitočné obsahy. Veríme, že každý si v našich aktivitách nájde to, čo potrebuje.

 Vráťme sa k téme domáceho násilia, ktorú ste spomenuli ako jednu z aktuálnych tém. Aké percento žien na Slovensku je každoročne vystavované násiliu – psychickému alebo fyzickému?

Každá tretia žena v EÚ (u nás je to podobne) zažije počas svojho života násilie, či už psychické, fyzické alebo ekonomické. Násilie voči ženám zahŕňa celý rad prejavov – od manipulácie, cez kontrolu, až po závažné fyzické útoky. Napriek rôznym nesprávnym presvedčeniam, faktom ostáva, že tento problém je rozšírený naprieč všetkými spoločenskými vrstvami a jeho dôsledky siahajú ďaleko za rámec osobného života žien. Psychologička Jana Vyskočil Račková, ktorá sa špecializuje na prácu so ženami v násilných vzťahoch a spolupracuje s poradenským centrom Alej.eu, hovorí: „Podľa štatistík až 33 % (čísla sa menia v závislosti od výskumu a jeho cieľov) žien v našich končinách zažije vo svojom živote nejaký druh násilia alebo obťažovania. Ide o alarmujúce číslo, ktoré zahŕňa rôzne formy násilia, vrátane psychického, ekonomického a sexuálneho. Tieto formy násilia majú významný dopad na psychické zdravie žien a ich schopnosť viesť plnohodnotný život.“

 Je tento trend páchania násilia na ženách klesajúci, stúpajúci alebo stagnuje?

Štatistiky na Slovensku, v Európe aj v USA, poukazujú na pretrvávajúci problém. Mení sa možno viac forma a druh násilia, ale problematika stále pretrváva. V spoločnostiach, ktoré sú viac scitlivené na problematiku, je väčšia šanca skôr podchytiť a zamedziť extrémnym dôsledkom. Psychologička Jana Vyskočil Račková upozorňuje: „Čím viac sme scvitlivení/é na problematiku, máme informácie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že spoločnosť bude robiť také opatrenia, ktoré sa budú stavať na stranu žien zažívajúcich násilie a nie páchateľa, pretože máme ešte veľa rezerv, čo sa týka problematiky. A táto téma tu je s nami stále." 

Akú sú kľúčové faktory pri vzniku či náraste útokov?

Stagnácia alebo nárast: Podiel žien, ktoré zažívajú násilie, zostáva alarmujúco vysoký (približne 33 % v Európe, podobné hodnoty aj v USA). Na Slovensku sa ročne hlásia stovky prípadov domáceho násilia, no mnoho ďalších zostáva neohlásených.

Pandemický nárast: COVID-19 spôsobil nárast násilia v domácnostiach, kde ženy zostali izolované s páchateľmi. Tento trend bol zaznamenaný globálne.

Nové formy násilia: Online násilie (kyberšikana, nenávistné prejavy) narastá a čoraz častejšie sa stáva nástrojom psychického nátlaku.

 Ako ste už naznačili – a čo šikana v online priestore?  

Situáciu komplikuje aj nárast šikany v online prostredí. Simona Šintalová z organizácie DigiQ vysvetľuje, ako politická situácia ovplyvňuje rast nenávistných prejavov: „Politický diskurz má výrazný vplyv na šírenie nenávistných prejavov online. Ak sa politici sústredia na tému migrantov, LGBTI komunity alebo iné polarizujúce otázky, prejaví sa to okamžite nárastom nenávisti na sociálnych sieťach. Počas pandémie sme navyše zaznamenali presun diskusií do online priestoru, čo zvýšilo počet útokov na ženy, najmä na ich výzor, kompetencie alebo politické názory.“ Hoci technologické nástroje a legislatívne opatrenia v niektorých krajinách dokázali znížiť výskyt nelegálnych prejavov nenávisti, ubližujúce prejavy a násilie na ženách naďalej pretrvávajú.

 Ako sme na tom s virtuálnymi útokmi na sociálnych sieťach, v porovnaní s inými európskymi krajinami?

Podľa slov Simony Šintalovej z organizácie DigiQ, Slovensko čelí podobným problémom ako iné európske krajiny, pričom nenávistné prejavy v online priestore reagujú na aktuálne spoločenské a politické témy. „Virtuálne útoky na sociálnych sieťach často eskalujú v závislosti od politického diskurzu. Ak sa médiami preženie téma, ktorá polarizuje spoločnosť, ako sú migranti, LGBTI komunita alebo medzinárodné konflikty, nenávistné prejavy v online prostredí okamžite rastú,“ vysvetľuje Šintalová. Slovensko má však v porovnaní s inými krajinami Európy isté unikátne pozitíva. Organizácie ako DigiQ monitorujú nenávistné prejavy na sociálnych sieťach a prostredníctvom technologických nástrojov dokážu efektívne odstraňovať obsah, ktorý prekračuje hranicu legálnosti. Šintalová dodáva: „V poslednom období sme zaznamenali pokles nelegálnych nenávistných prejavov, čo môže byť výsledkom aktívnej moderácie sociálnych sietí a nasadenia moderných nástrojov umelej inteligencie vyvinutých na Slovensku. Tieto nástroje dokážu rýchlo identifikovať a odstrániť problematický obsah.“ Aj keď počet nelegálnych prejavov klesá, ubližujúce prejavy, ktoré sú legálne, ale zraňujú obete, zostávajú výzvou. Slovensko, podobne ako iné krajiny, pracuje na posilnení osvetových a preventívnych programov, aby zlepšilo digitálnu gramotnosť a znížilo výskyt nenávisti v online prostredí.

 Prečo si myslíte, že rozprávanie – o téme násilia všeobecne – je dôležité a akým spôsobom pomáha obetiam?

Psychiatrička Magda Frecer, vidí vec nasledovne: „Rozprávanie o násilí je dôležité, pretože pomáha normalizovať diskusiu o tom, čo je neprijateľné. Zároveň ženám  ponúka možnosť nájsť podporu a pomoc. Ticho a stigmatizácia vedú k opakovaniu násilia. Vytváraním spoločenského pochopenia a podpory, môžeme meniť normy, ktoré násilie legitimizujú, a podporovať ženy v hľadaní pomoci.“

Okrem toho sa v súčasnosti nachádzame uprostred dôležitých kultúrnych zmien. Čoraz viac ľudí hovorí otvorene o svojich skúsenostiach s násilím, či už ide o samotné ženy, alebo o tých, ktorí s násilím prichádzajú do kontaktu. Práve tieto osobné svedectvá dokážu prelomiť tabu a pomôcť ostatným uvedomiť si, že nie sú sami. Tieto príklady otvárajú diskusiu nielen na individuálnej úrovni, ale aj v širšom spoločenskom kontexte. Rozhovory o násilí však musia byť vedené s citom a snahou o pochopenie. „Dôležité je hovoriť o týchto témach bez polarizovania mužov a žien, s dôrazom na pochopenie toho, ako sa takéto krivdy stále dejú, a na hľadanie spôsobov, ako im predchádzať,“ dodáva Frecer. Diskusie o násilí môžu pomôcť ľuďom uvedomiť si vlastné predsudky či zaujatosti a zamyslieť sa nad tým, ako ich postoje ovplyvňujú ich deti a okolie. Otváranie tejto témy je kľúčové nielen pre ženy, ale aj pre spoločnosť ako celok. Ide o hlbšiu osvetu a edukáciu, ktorá spája racionálne aj emocionálne vnímanie. Hovoriť o násilí a jeho dôsledkoch, pomáha budovať empatiu a motivuje k zmene – individuálne aj systémovo.

 Ktoré znaky neštandardného správania voči žene sú tie, pri ktorých by mala spozornieť a pripustiť si, že je obeťou násilia?

Rozpoznať toxické správanie vo vzťahu môže byť náročné, najmä keď sa začína nenápadne a postupne. Jedným z varovných signálov je fenomén nazývaný love bombing – extrémne intenzívne prejavy lásky a pozornosti na začiatku vzťahu. Ide o formu manipulácie, kde partner zasypáva ženu komplimentmi, darčekmi, grandióznymi gestami a neprimeranou rýchlosťou vytvára dojem dokonalého vzťahu. Typickým znakom je aj snaha izolovať ženu od jej blízkych a vytvoriť ilúziu, že iba tento vzťah je jediným zdrojom šťastia. Psychologička Jana Vyskočil Račková k tomu dodáva: „Mnohé ženy opisujú love bombing ako obdobie, keď si mysleli, že žijú v rozprávke – partner ich označil za ženu svojho života, sľuboval spoločnú budúcnosť, hovoril, že všetky jeho bývalé vzťahy boli zlé. Všetko sa zdalo ideálne, no zároveň tam bolo niečo nepríjemne prehnané. Výskumy aj skúsenosti ukazujú, že love bombing môže byť silnou predikciou neskoršieho násilia vo vzťahu.“

Ďalšími znakmi neštandardného správania, sú napríklad ospravedlňovanie partnerovho negatívneho správania, pocit straty sebaúcty či postupné stupňovanie kontroly. Ak žena cíti, že sa vo vzťahu necíti dobre alebo že sa dynamika mení smerom k manipulácii a izolácii, je dôležité si tieto pocity všímať a začať hľadať podporu – či už od blízkych alebo odborníkov. Rozpoznať tieto signály a konať, môže byť prvým krokom k bezpečiu a sebaúcte. Psychologička Jana Vyskočil Račková zdôrazňuje: „Je dôležité nepresúvať zodpovednosť na ženy, že ony musia rozpoznať násilie. Páchatelia sú často veľmi zruční v tom, ako skrývajú svoje správanie, a ženy idú do vzťahov s dobrým úmyslom, snahou udržať harmóniu a rodinu. Vzťah sa však môže postupne zmeniť na miesto, kde žena stráca sama seba a funguje iba v rámci stratégií prežitia.“

 Na koho sa môže žena obrátiť, ak zažíva násilie a polícia nie je aktívna?

V roku  2023 bol ukončený Monitoring dostupnosti a kvality podporných služieb pre ženy zažívajúce násilie a ich deti, realizovaný Inštitútom pre výskum práce a rodiny. Tento projekt priniesol dôležité zistenia o reálnych možnostiach pomoci a priniesol taktiež zoznam organizácií, ktoré spĺňajú kvalitatívne štandardy pre podporu žien, ktoré zažívajú násilie. Je to napríklad Fenestra (východ Slovenska), Možnosť voľby (okolie Martina), Alej.eu (Bratislava). Tieto organizácie ponúkajú psychologickú, právnu a sociálnu pomoc prispôsobenú individuálnym potrebám žien. Pre okamžitú podporu je k dispozícii Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, ktorá dokáže nasmerovať obete na vhodné služby v ich regióne.

Jana Vyskočil Račková, psychologička spolupracujúca s poradenským centrom Alej.eu, radí:
„Žena môže vyhľadať pomoc v krízových centrách alebo u organizácií špecializovaných na pomoc rodovo podmieneného násilia. Je dôležité hľadať podporu u odborníkov, ktorí pomáhajú ženám získať späť ich sebaúctu a bezpečie. Ak je to možné, odporúčam aj právne kroky, aby násilník čelil dôsledkom svojho správania.“ Okrem toho je neoceniteľná aj podpora blízkeho okolia. Vyskočil Račková dodáva: „Je na nezaplatenie, keď žena má priateľku, priateľov alebo rodinu, ktorí stoja na jej strane a podporujú ju. Na jednej strane je organizácia, ktorá jej poskytne odbornú pomoc a stratégie, ale ľudská a priateľská podpora – niekto, kto ju vypočuje, verí jej a možno ju aj presťahuje – má obrovskú hodnotu. Sociálna opora pomáha žene cítiť, že nie je sama, čo je v tomto náročnom období kľúčové.“

 

(vt)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter