Aktuálne dianie 6. december 2017

I.Nesrovnal: Chceme, aby sa o letnú a zimnú údržbu staral mestský podnik


Hlavné mesto má do budúcnosti plán vykonávať letnú a zimnú údržbu komunikácií i cestnej zelene na území Bratislavy vlastným mestským podnikom.

Vyhlásil to v utorok bratislavský primátor Ivo Nesrovnal s tým, že mesto tak bude mať priamy dosah na okamžitý výkon tejto údržby, dokáže lepšie pomáhať mestským častiam a lepšie reagovať na havarijné situácie.

Magistrát však podľa predbežného oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie pripravuje tender na letnú a zimnú údržbu komunikácií na štyri roky za odhadovaných 51,48 milióna eur s DPH.

Súťaž plánuje mesto spustiť 27. decembra.

Nesrovnal to vysvetľuje tým, že založenie plánovaného mestského podniku bude finančne, logisticky i právne náročné a nepredpokladá, že sa to podarí vyriešiť do októbra 2018, kedy sa končí osemročná zmluva s firmou A.R.K. technické služby.

Tá v súčasnosti zabezpečuje čistotu na verejných komunikáciách v hlavnom meste.

"Na dobu, pokiaľ mesto nebude mať zriadenú vlastnú firmu, chceme obstarať nového dodávateľa, ale už iba na obdobie štyroch rokov.

Bude to iba rámcová zmluva a rozsah objednávaných služieb od tohto externého dodávateľa bude klesať úmerne s tým, ako sa bude zvyšovať kapacita mesta vykonávať tieto činnosti vlastným komunálnym podnikom," vysvetlil primátor.

Pred samotným založením mestského podniku je podľa neho ešte potrebné dať si spraviť podnikateľský zámer a všetky kroky realizovať v spolupráci s mestským zastupiteľstvo, pretože iba ono je oprávnené rozhodovať o zriaďovaní či rušení mestských firiem.

"Zadávame verejné obstarávanie na prípravu tohto podnikateľské plánu, ďalší krok bude schvaľovanie založenia podniku v zastupiteľstve, finančný biznis plán, zaobstaranie vozidiel či personálu," spresnil Nesrovnal.

Finančný benefit založenia vlastného podniku sa podľa neho ukáže až neskôr, pretože mesto očakáva vysoké vstupné náklady.

"Bavíme sa o desiatkach miliónov eur, len odhadovaná technika by mala stáť 15 miliónov eur," podotkol primátor.

Zároveň odmieta tvrdenia, že mesto rieši založenie tohto mestského podniku na poslednú chvíľu, hoci sa o tom už dlhodobo diskutovalo.

Ako tvrdí, mesto využíva dobu pred ukončením zmluvy s A.R.K. technické služby, aby naštartovalo systémové zmeny.

Ak by sa hovorilo o tom tri roky predtým, bolo by to podľa Nesrovnala predčasné.

O plánoch hlavného mesta pri zabezpečení letnej a zimnej údržby komunikácií a cestnej zelene na území Bratislavy v rokoch 2018 až 2022 má byť vo štvrtok (7.12.) informované aj mestské zastupiteľstvo.

Poslanci totiž od magistrátu žiadali analýzu, či je pre mesto výhodnejšie vykonávať letnú a zimnú údržbu prostredníctvom vlastnej firmy alebo externej spoločnosti.

(TASR)
Foto: Archív BK
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter