Aktuálne dianie 26. máj 2023

Dočkáme sa koncovej nemocnice do roku 2029?


Po štyridsiatich rokoch čakania sa Bratislavčania môžu tešiť aspoň z prvých vizualizácií plánovanej koncovej nemocnice Rázsochy. Tie zverejnilo Izraelské architektonické štúdio Mochly-Eldar Architects.

Bratislavský kuriér preto v súvislosti s témou univerzitnej nemocnice oslovil ministerstvo zdravotníctva. Pýtali sme sa aj na špekulácie o tom, či má štát v pláne odkúpiť novú súkromnú Nemocnicu Bory.

Konečne posun

Zatiaľ čo súkromník dokázal na Slovensku postaviť a kompletne vybudovať najmodernejšiu nemocnicu v Európe za pár rokov, štátu sa to nepodarilo počas štyroch desaťročí. Aktuálny stav je ten, že v roku 2020 sa skelet chátrajúcej budovy začal búrať. Zmluvu so zhotoviteľom projektu síce bol podpísaný už v roku 2022, no štát stále nemá zhotoviteľa stavby. No a tak najnovšie ministerstvo zdravotníctva zverejnilo aspoň vizualizácie plánovanej nemocnice Rázsochy, počas Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Nevyjasnené financovanie

Vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby, nie je jasné, ako bude s projektom ďalej nakladať nová vláda. Obyvateľom Bratislavy nezostáva iné, len dúfať, že v ňom bude pokračovať a že sa snáď jedného dňa dočkáme novej, modernej nemocnice, aké sú v okolitých krajinách štandardom. Samozrejme, kľúčovým problémom pri projekte koncovej nemocnice, je jej otázne financovanie. „Aktuálne sú na hrubú stavbu vyčlenené zdroje z Plánu obnovy a odolnosti SR. Bude už na ďalších vládach, aké rozhodnutia týkajúce sa financovania dostavby nemocnice prijmú,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, čím dala jasne najavo, že zdroje sú naplánované iba na hrubú stavbu, no nie na jej dokončenie a následné zakúpenie vybavenia.

Riešenie v podobe kúpy od súkromníka?

Otázkou tiež zostáva, či by mala nemocnica Rázsochy v budúcnosti nahradiť niektorú či viaceré zo súčasných štátnych nemocníc v Bratislave, z ktorých je drvivá väčšina v dezolátnom stave, čo sa technických a často i hygienických parametrov týka. O komforte a dôstojnosti pacientov v nich, nehovoriac. „Nie je prioritným cieľom nahradiť existujúce zdravotnícke zariadenia, cieľom je zlepšiť dostupnosť a zvýšiť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Prípadné presuny po dokončení nemocnice budú analyzované a navrhnuté v súlade so Štúdiou uskutočniteľnosti a s Optimalizáciou siete nemocníc,“ doplnila hovorkyňa MZSR. Faktom ale je, že už v súčasnosti sa začína riešiť, čo si štát počne napríklad s tromi pôrodnicami v Bratislave, keď aktuálne otvára svoje brány najšpičkovejšia pôrodnica súčasnosti – v Nemocnici Bory. Tá má v pláne vykonať 3500 pôrodov ročne, čím pri celkovom počte cca 8 tisíc pôrodov v hlavnom meste, odoberie klientelu štátnym zariadeniam. Inými slovami, oberie ich o zárobky a inak by to nebolo ani v prípade, že by sa na trhu otvorila druhá moderná nemocnica – Rázsochy.

Práce pokračujú

Na verejnosť sa tiež dostávajú špekulácie o tom, či by pre štát nebolo jednoduchšie, keby nebudovalo ďalšiu novú nemocnicu, ale časom odkúpila od súkromníka tú, ktorú už spustil do prevádzky, teda Nemocnicu Bory. „O tejto alternatíve sa aktuálne neuvažuje,“ uistila nás hovorkyňa ministerstva, ktoré aj naďalej pokračuje v prípravných prácach pre projekt Rázsochy: „V tomto štádiu platí uznesenie vlády SR, týkajúce sa výstavby a financovania hrubej stavby UN Rázsochy. Ministerstvo pokračuje v príslušných procesoch, to znamená, že projektové práce a príprava podkladov do množstva administratívnych konaní s tým súvisiacich pokračujú.“

 (vt)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter