Aktuálne dianie 8. júl 2024

SAV získa od vlády o takmer 55 miliónov eur viac. Prestavbou má prejsť aj areál na Patrónke


Vláda SR schválila začiatkom júla navýšenie financovania Slovenskej akadémie vied (SAV). Ide o takmer 55 miliónov eur na roky 2024 až 2026. Informuje SAV na svojej webovej stránke. 12,5 mil. eur dostane SAV už v tomto roku.

„Navýšenie rozpočtu SAV je veľmi dobrou správou pre vedu, ktorá sa robí na Slovensku. Prvýkrát dostávame okrem svojho bežného rozpočtu, ktorý je kapitolou v štátnom rozpočte, navyše prostriedky, ktoré by mali ísť do rozvojových programov. Základný rozpočet nám umožňuje udržiavať akadémiu v bežnom stabilnejšom stave. Teraz máme prostriedky na rozvojové programy, ktoré sme vždy ťažko a márne hľadali,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda SAV.

Podľa slov podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petra Kmeca je cieľom zabezpečiť stabilitu a predvídateľnosť financovania verejných výskumných inštitúcií, a tak prispieť k zvýšeniu kvality výskumu.

„Novinka v podobe výkonnostných zmlúv má posilniť motivácie ústavov SAV zlepšovať sa v konkrétnych oblastiach, ktoré sú overeným zdrojom nárastu kvality vedy aj v iných krajinách.  Medzi tieto oblasti patrí napríklad kvalita výsledkov výskumných projektov, spolupráca so súkromnými firmami či zapájanie sa do medzinárodnej spolupráce,“ dodal Peter Kmec.

Finančné prostriedky by chcela Slovenská akadémia vied využiť aj na prestavbu svojho výskumného areálu na Patrónke v Bratislave.

(bak)

foto: Radka Lacová, Úrad vlády SR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter