Aktuálne dianie 4. október 2017

Developer YIT Slovakia predstavil novú rezidenčnú štvrť. Nazval ju ZWIRN + vizualizácie


Developerská spoločnosť YIT Slovakia predstavila v týchto dňoch novú rezidenčnú štvrť, ktorá vyrastie v okolí Košickej ulice.

Dostala názov Zwirn a ide o prvú etapu, ktorej výstavba má trvať do roku 2020.

Ako okrem iného informuje developer, Areál BCT v celej svojej histórii symbolizoval proces tvorby a progresu, a to či už v rovine produktov, technologických postupov alebo inovácií.

Ako sa menila doba, tak sa menili aj názvy areálu (Pozsony Csernagyar, Pressburger Zwirnfabrik, Bratislavská Cvernová továreň, Danubia, Závody MDŽ 8. marca).

V posledných rokoch Bratislavčania areál familiárne nazývali „Cvernovka“.

Nový názov – ZWIRN – vychádza podľa investora z pôvodného mena cvernovej továrne a nesie v sebe tradíciu funkcie tohto areálu.

Hľadanie názvu štvrte bolo súčasťou súťaže, do ktorej sa zapojilo 6 kreatívnych agentúr. Víťazom a tvorcom kreatívneho konceptu novej štvrte vrátane nového názvu – ZWIRN – sa stala agentúra MullenLowe GGK.

Agentúra bude mať na starosti nové smerovanie a celkový vizuálny koncept projektu areálu ZWIRN-u.

Historickú pradiareň a novú štvrť, investor prepojí novým námestím

Architektonicko-urbanistickú súťaž na premenu areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vyhral ateliér Compass architekti práve vďaka prepojeniu bytových budov s infraštruktúrou a verejným priestorom.

Výrazným prvkom návrhu štvrte je priestranné námestie spájajúce historickú budovu Pradiarne s novou štvrťou, ktoré má podľa developera potenciál stať sa vyhľadávaným miestom na stretávanie.

Aktuálne je projekt v procese získavania potrebných povolení. YIT plánuje začať s výstavbou podzemných garáží a námestia, ako aj s rekonštrukciou Pradiarne, začiatkom budúceho roka.

Prečo nie slovenský názov?

Vzhľadom na to, že mnohí developeri pomenúvajú svoje projekty neslovenskými názvami, spýtali sme sa, prečo názov Zwirn a nie Cvernovka?

Investor odpovedal, že prirodzene preferoval názov „Cvernovka“.

„Keďže však ochrannú známku na tento názov má registrovanú Nadácia Cvernovka a rokovania o jej odkúpení neskončili dohodou, a navyše sa s týmto názvom už spájajú jej viaceré aktivity na úplne inom území, urobili sme výberové konanie na kreatívny koncept vrátane nového názvu pre celý areál.

Výsledný názov vychádza z histórie územia, ktorá podľa nás neodmysliteľne patrí k tomuto mestu. Sme preto presvedčení, že názov je úplne adekvátny.

Rozhodne to nemá nič spoločné s tým, že by sa niekto hanbil za slovenský názov bývalého závodu,“ informoval nás investor.

(red, rl)

Vizualizácie: YIT Slovakia a.s.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter