Aktuálne dianie 30. august 2018

Čo zriadili v bývalej budove Propeleru na nábreží? Pozrite si video a posúďte sami


Kritizovaná budova na nábreží, ktorá kedysi slúžila ako zázemie pre legendárny bratislavský Propeler, dostala v týchto dňoch nový účel.

Potom, ako bola zhruba rok zatvorená a chátrala, dnes je v nej čitáreň a herňa spoločenských hier.

Dokonca si v nej môžete aj „zašportovať“ – zahrať si šachy.

Staromestskú samosprávu je potrebné na jednej strane pochváliť – rýchlo zareagovala na kritiku z rôznych strán, týkajúcu sa nevyužívania tohto vzácneho priestoru.

Na druhej strane je na zamyslenie, či noviny, časopisy, propagačné letáky, šachy a ďalšie spoločenské hry, sú pre tento priestor a v tejto dobe, tým pravým orechovým. Alebo ide len o prechodný stav?

V prvom rade treba povedať, že hlavné mesto roky nedokáže nadviazať na obnovenie premávky kedysi veľmi populárneho propelera, ktorý plavbou cez Dunaj spájal staré mesto s Petržalkou.

Navrátenie tejto vzácnej a legendárnej „dopravy“ na druhú stranu Dunaja, by si Bratislava určite zaslúžila.

Ak to samosprávy a rôzne organizácie myslia s rozvojom turistického ruchu v hlavnom meste naozaj vážne, nech sa prezentujú činmi. Atrakcií tohto typu je v meste ako šafranu...

Pripomínanie tohto faktu je zatiaľ, z mediálneho hľadiska, len hádzanie hrachu na stenu...

V druhom rade je potrebné pripomenúť, že žijeme v čase moderných technológií. Ak už mesto a Staré Mesto a bratislavský kraj, nedokážu obnoviť túto populárnu tradíciu, mohli by priestory bývalej Cafe Propeler využiť na popularizáciu histórie mesta.

Napríklad aj priblížením tej časti dejín, kedy bol Propeler realitou. A to rôznymi formami - fotografiami, premietaním dokumentárnych videí a podobne. Fantázii sa medze nekladú.

A práve fantázia, tvorivosť a invencia je to, čo skostnaneným samosprávam dnes chýba. Nápad, komunikácia s tvorivými obyvateľmi, ktorí by možno pomohli nájsť rôzne riešenia ako využiť tento malý priestor na „veľké veci“ - na propagáciu histórie, či aj súčasnosti mesta.

Noviny a časopisy sú fajn a nič proti nim. Mnohí ľudia ich čítajú. No ešte viac ľudí hľadá informácie, zábavu a aj (turistickú) navigáciu prostredníctvom rôznych technológií. Možno aj týmto smerom mohlo ísť nové využitie priestorov v budove Propeleru.

Aj prezentácia mesta modernými technológiami by mala mať v meste zastúpenie.

A ešte čosi: Ľudia majú radi dobrú kávu i čaj, či bratislavské rožky.... Hádam sa tam časom objaví aj drobné občerstvenie. . Bratislava si zaslúži viac. Nielen slovnú deklaráciu, že je moderným mestom a smart....

(rl)

Foto a video: BK

Články k tejto téme tu a tu.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter