Aktuálne dianie 25. október 2017

Čo robí Transparency International Slovensko (TIS) na Úrade BSK? + vyjadrenie TIS + BSK


Je bežné a normálne, aby na Úrade BSK, ktorý je platený daňovými poplatníkmi Slovenska a ktorého zastupiteľstvo BSK volia voliči tejto krajiny, rokovala nevládna medzinárodná organizácia s riaditeľmi príslušných odborov samosprávneho kraja?

Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a Transparency International Slovensko (TIS) v stredu rokovali o hodnotiacich kritériách, ktoré určujú výsledok v rebríčku transparentnosti krajov.

Podnetom bol výsledok BSK v poslednom rebríčku a rozpor v názore na správnosť postupov pri hodnotení.

„Zástupcovia TIS bod po bode prechádzali s riaditeľmi príslušných odborov samosprávneho kraja jednotlivé kritériá, ktoré určujú hodnotenia.

Predseda BSK Pavol Frešo vyhlásil, že si váži prístup organizácie i jej objasnenie hodnotiacich kritérií. „Z niektorých pripomienok a požiadaviek sme však nemohli ustúpiť ani my,“ skonštatoval.

Na stredajšie rokovanie budú podľa jeho slov nadväzovať ďalšie individuálne stretnutia na odbornej úrovni, na ktorých budú prechádzať jednotlivé kapitoly z hodnotenia.

Je neštandardné a zrejme aj neprípustné, aby jednotliví zamestnanci Úradu BSK, teda organizácie zriadenej a financovanej štátom a daňovými poplatníkmi, rokovali s nevládnou organizáciou, ktorá nie je nikým volená a oficiálne nie je ani nikým poverená kontrolou samosprávnych inštitúcií.

Takéto kompetencie s najväčšou pravdepodobnosťou Úrad BSK, ani nemá. Činnosť úradu podlieha kontrole volených poslancov, príslušných kontrolných orgánov a občanov SR.

Nevládna organizácia TIS financovaná zahraničnými a domácimi donormi v minulých dňoch zverejnila rebríček otvorenosti samosprávnych krajov.

Ako je verejne známe, TIS financujú organizácie ako Open Society Institute, Bayer, Servier, GSK, Pfizer, AIFP, Novartis, Roche, EURODAD, Nadácia Pontis, Transparency International Secretariat, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, Nadácia Eset, Crowdfunding, Open Society Initiative for Europe, Newton Media, Finstat, Leaf.

Napríklad medzi donormi vo výročnej správe TIS za rok 2015 figurujú aj organizácie a spoločnosti ako Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia ekopolis, US ambasáda, Európska komisia a ďalší.

So žiadosťou o vyjadrenie sme sa obrátili na BSK i TIS.

Vyjadrenie TIS: 

Transparency International Slovensko sa na expertnej úrovni dlhodobo stretáva so zástupcami desiatok verejných inštitúcií, od ministerstiev cez kontrolné a regulačné orgány až po obce.

Zmyslom týchto stretnutí je ponúknuť verejnej správe náš pohľad na zvyšovanie transparentnosti, obmedzovanie priestoru pre korupciu a klientelizmus, ako aj efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi.

Tento pohľad je založený na overených príkladoch dobrej praxe z celého sveta.

Sme radi, že zväčša ide o veľmi konštruktívnu spoluprácu, ktorá v mnohých prípadoch viedla k precizovaniu zákonov, pravidiel a postupov a verejná kontrola inštitúcií je tak v mnohých ohľadoch jednoduchšia.

Spomenúť môžem napríklad našu aktívnu úlohu pri presadzovaní povinného zverejňovania zmlúv, elektronických aukcií alebo ochrany nahlasovateľov nekalých praktík.

Sme totiž presvedčení, že úlohou tretieho sektora nie je len kritizovať odboku, ale aj poskytovať konštruktívne riešenia.

Vašu snahu o spochybňovanie nášho úsilia o zvyšovanie transparentnosti vo verejnom sektore ako aj donorov, ktorí toto úsilie podporujú, preto nepovažujem za zmysluplnú.

Naopak, vážime si prístup Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý napriek nášmu kritickému hodnoteniu prejavil záujem o konštruktívny dialóg a jasne deklaroval aj snahu o zlepšovanie situácie v oblasti verejnej kontroly.

Ťažiť z toho môžu predovšetkým samotní občania kraja.   (Michal Piško, projektový koordinátor)

Vyjadrenie BSK: 

Bratislavský samosprávny kraj skončil v ostatnom hodnotení transparentnosti žúp na šiestom mieste, čo je pre BSK prepad o dve miesta v rebríčku.

Práve preto jednotliví riaditelia hodnotených odborov vyvinuli iniciatívu na stretnutie so zástupcami Transparency International Slovakia.

Témou týchto stretnutí je jasnejšie definovanie hodnotiacich kritérií a zvýšenie transparentnosti bratislavskej župy.

(rl)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter