Aktuálne dianie 13. jún 2018

Chrám sv. Mikuláša: Jedna z bratislavských dominánt stále chátra. Nikoho to nezaujíma? + VIDEO


(STARÉ MESTO, Mikulášska ulica, rl, red) - O chátraní jednej z bratislavských dominánt pod Hradom, Chrámu sv. Mikuláša, sme písali ešte v roku 2014! Odvtedy sa takmer nič nezmenilo.

Okoloidúci zahraniční, či domáci turisti neveriacky krútia hlavami nad stavom tohto kostolíka.

Čo robia zainteresované inštitúcie na záchranu tohto objektu? Pamiatkový úrad, ministerstvo kultúry, či Staré Mesto, či hlavné mesto?

Časť fasády kostolíka

Chrám sv. Mikuláša na Mikulášskej ulici pod Bratislavským hradom je už dlhodobo zatvorený.

Podľa našich informácií patrí pravoslávnej cirkvi. Tento utešený objekt s bohatou históriou a jedna z dominánt hlavného mesta, by možno mohla slúžiť aj verejnosti i turistickému ruchu.

Už pri letmom pohľade, chodec prechádzajúci okolo kostola svätého Mikuláša pod Hradom zistí, že je dlhšie uzatvorený. Pred vchodom rastie burina, nie sú tam žiadne znaky pohybu.

Žiaľ, fasáda kostola značne chátra. Vidno len minimálne snahy o údržbu v podobe malej časti novej strechy od strany Bratislavského hradu.

Je to večná škoda, pretože ide o unikátnu stavbu.

Fasáda zo strany Hradu

Podľa dostupných historických materiálov je to ranobarokový sakrálny objekt postavený na mieste pôvodného gotického kostola pod hradným kopcom Bratislavského hradu.

Už v stredoveku stál na Podhradí jednoloďový gotický kostol rovnakého zasvätenia.

Približne v roku 1550 ho z obavy pred tureckým nebezpečenstvom zrúcali. V roku 1661 ho dala znova postaviť Františka Khuen, vdova po palatínovi Pavlovi Pálffym.

Pôvodne slúžil veriacim rímskokatolíckej cirkvi a patril do farnosti Dómu sv. Martina.

Vzhľadom na klesajúci počet veriacich v tejto lokalite ho rímskokatolícka cirkev prestala používať a dala ho do užívania gréckokatolíckej cirkvi.

Pri  vchode...

V roku 1945, na konci druhej svetovej vojny chrám zhorel. V rokoch 1945 - 1950 ho gréckokatolícka farnosť zrekonštruovala.

Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950 chrám prevzala pravoslávna cirkev.

(rl, red)

Foto a video: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter