Aktuálne dianie 8. september 2021

BSK: Očkovanie treťou dávkou vakcíny by malo byť v rukách samospráv a krajov


Organizácia očkovania v tretej vlne pandémie by mala byť v rukách samospráv a samosprávnych krajov. S takouto požiadavkou prichádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Predstavil zároveň opatrenia proti tretej vlne pandémie, ktorých súčasťou je rozšírenie mobilného očkovania v regióne, pilotné očkovanie v nákupnom centre či informačná kampaň.  

Kraj chce mať organizované očkovanie vo svojich rukách, bude presviedčať štát

"Myslíme si, že organizované očkovanie by malo byť v rukách samospráv a samosprávnych krajov. Budeme presviedčať štát, že to vieme urobiť efektívnejšie a lepšie," uviedol v utorok na tlačovej konferencii predseda BSK Juraj Droba.
 Práve skúsenosti s prvými dvoma dávkami vakcíny, generovaním certifikátov či covid passov, nefunkčným call centrom alebo "zabudnutými" SMS boli podľa kraja najnepríjemnejšími skúsenosťami v rámci očkovania. "Domnievame sa, že je to nereformovateľné a systém objednávania a rezervácie termínov treba založiť na zelenej lúke," poznamenal lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

Či by mohla organizačná kompetencia prejsť do réžie samospráv, nie je zatiaľ známe, rezort zdravotníctva podotkol, že rozhodnutie o tretej dávke ešte nebolo prijaté. "Rozhodnutie o podávaní tretích dávok vakcín bude prijaté v týchto dňoch, o čom bude následne Ministerstvo zdravotníctva SR aj detailnejšie informovať," uviedol v reakcii pre TASR komunikačný odbor MZ SR.

BSK spúšťa kampaň, kde odborníci odpovedajú na otázky tých, ktorí sa nechcú dať očkovať

Bratislavský kraj zároveň spustil informačnú kampaň Pýtame sa za vás, v ktorej odborníci odpovedajú na najčastejšie otázky či obavy tých, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Edukácia počas prvých dvoch vĺn bola podľa kraja zanedbaná, o čom svedčia aj výsledky prieskumu. Podľa neho si 59 percent myslí, že vakcíny boli vyvinuté veľmi rýchlo, 26 percent sa obáva negatívnych vedľajších účinkov a 15 percent je presvedčených, že zdraví ľudia vakcíny nepotrebujú. "Vstupujeme do tretej vlny a ak sa poučíme z predchádzajúcich dvoch, vieme ochrániť a zachrániť životy aj ekonomiku," podotkol Droba.

Kraj zároveň rozšíri mobilné očkovanie v regióne, mobilné očkovacie tímy budú pravidelne vyrážať do obcí v rámci regiónu. Otestovať chce aj očkovanie v nákupnom centre v hlavnom meste, konkrétnosti však prezradiť, aj pre prebiehajúce rokovania, zatiaľ nechce. V prípade potreby je pripravený okamžite opätovne otvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ).

K prípadnému zatváraniu chce pristupovať opatrne a selektívne, sústrediť sa chce ohniská. Pri školách pripomína, že dištančné vyučovanie narazilo na svoje limity, vyzdvihuje preto potrebu prezenčného vyučovania. V rámci opatrení nezabúda kraj ani na domovy sociálnych služieb, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti. Pri klientoch je to 81 percent a u zamestnancov 76 percent. "Evidujeme dobrovoľníkov, ktorí v prípade nedostatku zamestnancov v zariadení počas karantény sú ochotní vypomáhať," skonštatoval podpredseda BSK pre zdravotníctvo Juraj Štekláč. Pripravený je plán reprofilizácie lôžok či distribuovanie ochranných pomôcok s rezervou.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter