Aktuálne dianie 27. november 2019

Bratislavský magistrát pripravuje návrh na zvýšenie dane z nehnuteľností. Daň chcú zvýšiť aj ďalšie slovenské mestá


Bratislavský magistrát nevylúčil, že navrhne zvýšenie dane z nehnuteľností.

Na otázku Bratislavského kuriéra, či chce od budúceho roka zvýšiť daň z nehnuteľností o 75 percent, hlavné mesto odpovedalo, že vedenie mesta k tejto otázke neuzavrelo diskusiu.

Bratislavský magistrát oznámil, že „po sérii legislatívnych opatrení, ktoré prijal parlament a ktoré majú negatívny dopad na financie samospráv, sú úvahy samospráv o zvýšení dane na mieste.

Počuť takéto hlasy z bratislavských mestských častí aj z hlavného mesta. Treba povedať, že od januára pri zachovaní súčasného stavu budeme mestom s najnižšou daňou z nehnuteľnosti.

Vedenie mesta však zatiaľ v otázke zvýšenia daní z nehnuteľnosti neuzavrelo diskusiu“.

Návrh VZN je tu.

Naposledy prišlo k zvýšeniu dane z nehnuteľností od roku 2017. Napríklad za byt v Petržalke si ľudia priplatili asi o 14 eur, za rodinné domy okolo 25 eur.

Stavebné pozemky išli hore o 150 percent, úradný budovám sa zvýšila daň o 50 percent a bytovým priestorom o 30 percent. O 10 percent išla v roku 2017 hore aj daň za garáže, chaty, garáže a ostatné stavby.

O 50 percent za stavby na pôdohospodársku produkciu. V roku 2016 mestskí poslanci súhlasili so znížením vekovej hranice krátenia dane na stavby na bývanie a byty.

Nárok na 60-percentnú zľavu dostali obyvatelia nad 65 rokov (pôvodne bolo nad 70), ako aj občania zdravotne ťažko postihnutí.

Od roku 2017 si Bratislavčania za byt s rozlohou 70 metrov štvorcových platia zhruba 35 eur (dovtedy 27 eur), teda 0,66 eur mesačne viac. Daň za byt pre obyvateľa Brna alebo Prahy bol v tom čase nižší.

 Zvýšenie oznámili Košice, Skalica, Kremnica i Nitra

Mesto Košice navrhuje zvýšenie sadzby dane z nehnuteľností. Argumentuje, že musí vykrývať výpadok príjmov do rozpočtu, ako aj navýšenie výdavkov pre viaceré zmeny zákonov a rôzne vládne sociálne balíčky v celkovej výške zhruba 18 miliónov eur. 

Magistrát uvádza, že podľa návrhu pri dani z nehnuteľností stúpnu bežnej rodine výdaje na trojizbový byt priemerne o zhruba jedno euro mesačne.

Pri senioroch, sociálne odkázaných občanoch a ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) to bude od päť do 20 centov za mesiac.

Mesto zatiaľ zverejnilo modelové príklady s porovnaním sadzieb daní v roku 2019 a návrhom na rok 2020.

U priemerného jednoizbového bytu v centrálnej zóne by mala ročná sadzba narásť zhruba z 12 na 18 eur, u trojizbového bytu z 24 na 36 eur a pri garáži z 21 na 45 eur.

Pri rodinnom dome so zastavanou plochou 90 metrov štvorcových (m2) a dvomi nadzemnými podlažiami by malo byť zvýšenie zo 65 na 119 eur.

V okrajových častiach mesta vychádza zvýšenie dane pri jednoizbovom byte z 10 eur na 16,50 eura, pri trojizbovom byte z 20 na 33 eur a pri garáži z 18 na 36 eur.

Pri rodinnom dome by bol nárast zhruba z 53 na 110 eur. Navrhované zvýšenie daní sa týka aj pozemkov.

Mesto Skalica zverejnilo v pondelok 25. novembra na úradnej tabuli všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o miestnych daniach, v ktorom navrhuje zvýšenie viacerých daní.

V návrhu VZN by sa mala zvýšiť ročná sadzba dane zastavanej plochy a bytov za štvorcový meter z 0,265 na 0,40 eura, čo predstavuje nárast o viac ako 50 percent.

V návrhu sa takisto plánuje zvýšiť daň za nebytové priestory neslúžiace na podnikanie z 0,33 na 0,40 eura a za nebytové priestory slúžiace na podnikanie z 2,33 na 3,49 eura. Pre nebytové priestory slúžiace na podnikanie je plánované zvýšenie o 49,7 percenta.

Petícia v Banskej Bystrici

Petíciu proti zámeru neúmerne a neprimerane zvýšiť dane v meste odštartovali v utorok 26. novembra v Banskej Bystrici.

Na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva v decembri majú o návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa od budúceho roka zvyšujú dane, rokovať poslanci.

"Na stole je návrh z vedenia mesta, ktorý razantným spôsobom zvyšuje dane najmä za nehnuteľnosti.

Napríklad za byty je to o 50 percent, za rodinné domy o 66 percent, za skleníky a stavby na pôdohospodársku produkciu až o 100 percent, za zastavané plochy na dvore o 43 percent.

To sa nám javí ako neúmerné, dramatické a nie vhodné na túto dobu pre obyvateľov Banskej Bystrice.

Máme za to, že mesto dnes disponuje historicky najvyššími príjmami za svoju existenciu. Jeho rozpočet za posledných päť – šesť rokov vzrástol o 20 – 30 miliónov eur," zdôvodnil predseda petičného výboru Tomáš Novanský, ktorý bol kedysi v mestskom parlamente predsedom finančnej komisie.

Sleduje, že aj iné mestá razantne zvyšujú dane, ale niektoré si s tým poradili a nejdú do toho.

"Mestá robia zo svojich obyvateľov rukojemníkov v súvislosti s novelami, napríklad zníženie dane z príjmu fyzických osôb, kde bol deklarovaný nejaký výpadok, ale vyhovárajú sa aj na tzv. chodníkovú novelu.

K výpadkom dôjde i valorizáciou miezd pedagogických zamestnancov. Len v meste Banská Bystrica je požiadavka na zvýšenie týchto miezd ďaleko vyššia, než ako ohlasovalo ministerstvo školstva.

Osobne som presvedčený, že naše mesto má priestor, ako nezvyšovať tieto dane a ak, tak určite nie takto dramaticky," zdôraznil pre TASR Novanský.

Začiatok petície práve v utorok vysvetlil tým, že v pondelok (25. 11.) finančná komisia materiál k zvýšeniu daní prerokovala a odporučila ho predložiť do MsZ.

"Ako predseda petičného výboru som poverený osloviť predsedov poslaneckých klubov, čo aj urobím a budeme čakať na odozvu.

Dúfame, že bude vôľa zaoberať sa našou petíciou a podarí sa nám tento návrh VZN zastaviť, presvedčiť poslancov, aby ho nepodporili," dodal Novanský s tým, že ani poslanecký zbor údajne nie je v otázke zvyšovania daní jednotný.

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) vydala v marci tohto roka tlačovú správu, podľa ktorej mestá nevyužívajú potenciál daní z nehnuteľností ani poplatku za rozvoj.

Ako PAS ďalej uviedla, rok 2019 priniesol v SR masívne zvýšenie daní v Gelnici. Dane taktiež plošne zvyšovali v Dunajskej strede, Považskej Bystrici a Partizánskom. V ostatných mestách dane upravili iba mierne alebo vôbec. Mestá stále nevyužívajú potenciál poplatku na rozvoj, ktorým si dokážu zvýšiť príjem peňazí priamo do rozpočtu.

Oproti minulému roku sa dane zo stavieb zvýšili o 13,45%, bytové dane o 7,89% a o 10,65% stúpli aj dane z pozemkov. Plošne stúpli dane v 4 mestách, najviac v Gelnici o kde vzrástli dane od 50% do 200%.

V Považskej Bystrici vzrástli dane o cca. 30%, v Partizánskom o približne 10% a v Dunajskej Strede o takmer 6%. 

V Žarnovici sa zvýšila iba sadzba priemyselných stavieb a to takmer o 26%. Naopak v Skalici sa znížili sadzby z daní z priemyselných a ostatných stavieb ale aj z nebytových priestorov určených na podnikanie o necelé 2%.

Poplatky za rozvoj sa tento rok takmer nemenili. Jedinými úpravami prešli v Bratislavskej časti Lamač, kde sa zvýšili sadzby pre bývanie, priemyselné a poľnohospodárske stavby. Všetky poplatky dosiahli rovnakú úroveň. Oproti minulosti sa dane menili iba výnimočne, pričom ich úroveň je rozdielna.

Najvyššie sú na západe krajiny a najmenšie v malých mestách Slovenska. Poplatok za rozvoj je najpopulárnejší v hlavnom meste Slovenska. Bratislavské mestské časti vybrali za predošlé dva roky na poplatkoch za rozvoj viac ako deväť miliónov eur. Takmer tretinu z nich podľa štatútu odviedli hlavnému mestu. Zvyšných 6,5 milióna eur mohli využiť na vlastné projekty.

V roku 2019 sa dane za domy zvýšili v priemere o 14,51%, majitelia bytov si priplatia o 14,86%. Od roku 2004 ide o nárast takmer 117% .

Prvenstvo v najvyšších daniach z bytov si stále drží bratislavské Staré Mesto, kde majiteľ zaplatí za modelový byt s garážou 63 eur ročne, čo je viac ako dva a pol krát viac, ako je slovenský priemer.

V ďalších bratislavských okresoch je to 52 eur, nasledujú Košice a Myjava. Vysoké dane z bytov majú aj v Trnava. Dunajská Streda sa svojim zvýšením dostala na 6 miesto na Slovensku. Za rovnaký byt s garážou v Medzilaborciach zaplatí naopak majiteľ iba necelých osem eur dane a v Gelnici rovných 10€.

V prípade rodinného domu zaplatí najviac daní aj tento rok obyvateľ Malaciek, pri modelovej nehnuteľnosti 170,7€ ročne, čo je o desať viac ako v centre Bratislavy.

Zvýšením dane si tento rok za dom priplatia v Považskej Bystrici, Dunajskej Strede, Partizánskom ale aj v Gelnici. Najmenej zaplatia opäť v Medzeve a to iba 17,80€ ročne.

Tento rok sa podnikateľom zvýšili dane o niečo viac ako minulý. Pocítili to najmä v Dunajskej Strede, Považskej Bystrici, Gelnici a Partizánskom. Aj tento rok sa opäť dane znížili v Senici. 

Za modelovú nehnuteľnosť s rozlohou haly 1000 m2 a pozemkom s 1500 m2 zaplatí najviac podnikateľ v Púchove – 6449€ ročne, teda takmer 10-krát viac oproti východoslovenskému Medzevu, kde zaplatí podnikateľ ročne 666€. Vysoké dane sú okrem Bratislavy a krajských miest aj v Žiari nad Hronom (4442€), Myjave (3856€), Malackách (3726€) alebo Novom Meste nad Váhom (3577€).

Po zvýšení už v spomínanom Partizánskom podnikateľ zaplatí 2013€ ročne, v Dunajskej Strede 1837€ za rok a v Gelnici 1535€. V Senici sa poplatok znížil na 3409€ za rok.

Najlacnejšie sú pre podnikateľov Medzev (666€) a Medzilaborce (850€). Gelnica sa dostala o niečo vyššie a do prvej trojky najlacnejších miest na podnikanie sa dostali Michalovce (1305€).

V mestách, kde je vysoká nezamestnanosť ostali aj tento rok prekvapivo vysoké dane. Napríklad vo Veľkom Krtíši je to 2488€ alebo v Rimavskej Sobote 1935€ za rok, čo je viac ako napríklad v Žarnovici (1918€) alebo v Dunajskej Strede (1837€).

Mnohé mestá na Slovensku neprejavujú záujem dane z nehnuteľností znižovať, i keď by im to mohlo pomôcť naštartovať podnikateľskú aktivitu a tým aj znížiť vysokú nezamestnanosť.

(rl, tasr)

Foto: archív Br. kuriér
4 komentáre
ODPOVEDAŤ Peter | 9. 12. 2019, 14:41

Písať komentáre Vám nepomôže. Stačí prísť tento týždeň 12. decembra 2019 (štvrtok) o 9-tej dopoludnia do Primacionálneho paláca na zasadnutie zastupiteľstva (napr. 50 ľudí) a uvidíte, že to neschvália. Stačí oprávnene sa chopiť svojho práva obyvateľa Bratislavy.

ODPOVEDAŤ Rudo | 30. 11. 2019, 13:23

Pred letom (v júni) nám p. primátor schválil novú daň * skrytú pod názvom Parkovacia politika. Noa teraz sa zahral na Santa Clausa, a dáva nám darček ku Vianociam - zvyšovanie daní z nehnuteľností. Čo nás ešte od tohto pána čaká ???

Milan | 2. 12. 2019, 11:58

Vodné a stočné. Progresívny vnuk komunistického ministra kultúry si robí, čo sa mu zachce.

RRQQ | 4. 12. 2019, 11:28

Tento pán nerozhoduje o všetkom iba sám. Takú moc nemá.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter