Aktuálne dianie 5. september 2020

Bratislava zjednocuje COVID-19 semafor so štátnym semaforom


Mesto Bratislava sa bude pri svojom COVID-19 semafore riadiť farbou, ktorú hlavnému mestu určí štátny semafor. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Pokiaľ budú na štátnom semafore mestské časti vyznačené rôznymi farbami, mesto Bratislava bude podľa Rajčanovej používať farebné označenie priradené obvodu s najhoršou epidemiologickou situáciou. "Keďže v piatok ministerstvo zdravotníctva zverejnilo, že okres Bratislava I je už v červenej fáze epidémie, náš semafor zostáva tiež červený," dodala.

Bratislave určí farbu štátny semafor

"Aby sme obyvateľkám a obyvateľom zabezpečili jednoznačné informácie o stave epidémie v meste a vyhli sa situáciám, keď by mestský a štátny semafor svietili odlišnými farbami, bude sa aktuálna farba mestského semaforu po novom riadiť farbou, ktorú Bratislave určí štátny semafor," priblížila Rajčanová.

COVID -19 semafor zohľadní najmä posudok regionálneho hygienika

Hovorkyňa podotkla, že rovnako ako pri mestskom semafore, aj štátny semafor bude pracovať s piatimi fázami epidémie. "O aktuálnej farbe na štátnom semafore však nebudú rozhodovať len dáta, ale najmä posudok regionálneho hygienika. Je to práve Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý má kompetencie rozhodovať o väčšine protiepidemiologických opatrení vrátane mesta Bratislava," doplnila.

Po zverejnení štátneho semaforu bude tak Bratislava okrem dát prihliadať aj na rozhodnutie regionálneho hygienika, ktorý má podľa dostupných informácií o závažnosti situácie kompetenciu upraviť aktívnu fázu epidémie na štátnom semafore.

"Bratislava pripravila už pred mesiacom vôbec prvý COVID-19 semafor ako signalizačný systém, ktorý určuje, kedy je nutné zaviesť vybrané opatrenia v kompetencii mesta, v piatich rôznych fázach šírenia ochorenia COVID-19 vypočítaných na základe epidemiologických dát dostupných vďaka úradu verejného zdravotníctva, regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a Ministerstvu zdravotníctva SR," dodala Rajčanová.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter