Aktuálne dianie 31. august 2020

Bratislava hlási po búrke polámané stromy, meteorológovia hovoria o downburste


V Bratislave evidujú po nedeľnej (30. 8.) večernej búrke viacero polámaných stromov či konárov. Škody odstraňujú v niektorých častiach hlavného mesta ešte aj počas pondelka. Portál imeteo.sk tvrdí, že Bratislavu zasiahol downburst, čo je intenzívny zostupný prúd vzduchu.

Nedeľná búrka okrem smršti na nábreží či Kramároch polámala viacero stromov

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová upozornila na sociálnej sieti, že nedeľná búrka a silný vietor okrem smršti na nábreží či Kramároch polámala v meste viacero stromov, obmedzila premávku MHD a vyvrátila aj veľký strom na Špitálskej ulici. Škody po búrke odstraňujú aj v bratislavskom Novom Meste. Tunajší Ekopodnik eviduje viacero polámaných stromov, napríklad na Piešťanskej ulici. "Od rána sme v teréne a riešime to," skonštatoval podnik.

Padali aj zdravé stromy

Starosta Ružinova Martin Chren tvrdí, že v mestskej časti sa na takéto počasie systémovo pripravujú, no aj napriek tomu v nedeľu padlo niekoľko stromov, dokonca aj zdravých. "V takom vetre stačí zhoda náhod spojená s plytkejším koreňovým systémom, a strom je vyvrátený. Budeme v intenzívnej starostlivosti o stromy pokračovať. A prosím aj vás počas silných búrok si dávajte na seba a na svojich blízkych väčší pozor, než ste možno doteraz boli zvyknutí. Búrky sú silnejšie aj riziká sú väčšie," vyzval verejnosť starosta.

Mestské lesy v Bratislave evidujú po búrke spojenej so silným vetrom veľa vyvrátených a nestabilných stromov. "Všetci pracovníci údržby od rána pracujú na ich odstraňovaní a tieto práce budú pokračovať aj v najbližších dňoch. Prosíme preto návštevníkov o rešpektovanie ich výziev a nevstupovanie do ich pracovného priestoru," uviedla mestská organizácia na sociálnej sieti. Zároveň upozornila, že po silnom vetre môžu byť niektoré stromy či ich konáre nalomené alebo nestabilné a je zvýšené riziko ich pádu. "Zvážte prosím, či koniec prázdnin nestrávite s deťmi na bezpečnejšom mieste," vyzvali Mestské lesy v Bratislave.

Cez hlavné mesto sa prehnal tzv. downburst

Portál imeteo.sk informoval, že Bratislavou sa v nedeľu večer prehnala vlna búrok, ktorá priniesla silný nárazový vietor a prívalové zrážky. Radarová animácia i zábery z online kamier naznačili, že cez hlavné mesto sa prehnal tzv. downburst. "Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami. Divergentné znamená, že vzduch sa po dotyku so zemským povrchom rozteká do strán. Na zemi sa downburst prejavuje silným nárazovým vetrom a prívalovými zrážkami. V Bratislave nárazy vetra presahovali 60 kilometrov za hodinu a vietor lámal konáre a vyvrátil stromy," napísal portál.

TASR, Foto: Facebook -Mestské lesy v Braislave

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter