Aktuálne dianie 16. marec 2020

Bratislava chce pre nový koronavírus zriadiť ľuďom bez domova kontajnerové mesto


Mesto Bratislava plánuje v najbližších dňoch pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu postaviť na Tyršovom nábreží dočasné kontajnerové mestečko pre ľudí bez domova, a tak ich izolovať a ujať sa ich.

Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo počas toho, ako v nedeľu (15. 3.) večer odpovedal online na sociálnej sieti na otázky občanov.

Zároveň informoval, že od pondelka budú musieť mať cestujúci v bratislavskej MHD zakryté ústa a nos ochranným rúškom, prípadne šatkou či šálom.

Vallo priblížil, že v Bratislave je zhruba 4000 ľudí bez domova, ktorí nemajú v súčasnosti kam ísť do domácej karantény, a je to pritom skupina ľudí, ktorá sa často združuje pokope a je bez kontroly.

"Chystáme pre nich opatrenia. Sledujeme aj ich stavy v zariadeniach organizácií tretieho sektora, ktoré sa o ľudí bez domova starajú.

Sme tesne predtým, ako budú všetky stavy naplnené," uviedol primátor s tým, že v prípade potreby je k dispozícii budova Starej tržnice a magistrát ráta aj s "ťažkými scenármi".

Bratislavský primátor informoval, že MHD v hlavnom meste nemôže prestať jazdiť, pretože ľudia musia mať zabezpečený prístup napríklad do obchodov.

Od pondelka však bude podľa jeho slov jazdiť bratislavská MHD ako počas školských prázdnin. "

Chceli sme nechať normálny režim, aby sme zabezpečili čo najnižšiu koncentráciu ľudí vo vozidlách MHD.

Najprv obsadenosť vozidiel klesla o 30 percent, v piatok (13. 3.) však až o 60 percent. Aj keď bude MHD jazdiť v prázdninovom režime, žiadne 'tlačenice' nebudú," deklaroval Vallo.

Primátor ubezpečuje, že v uplynulých dňoch bola realizovaná plošná dezinfekcia vozidiel MHD, ktorá vydrží niekoľko týždňov a každý deň sa dezinfikujú madlá.

Šoféri Dopravného podniku Bratislava dostávajú ochranné rúška a pred jazdou i po nej sa im meria telesná teplota.

V rámci opatrení sa neotvárajú vo vozidlách MHD predné dvere a prvý rad sedadiel je opáskovaný tak, aby bola zabezpečená dostatočná vzdialenosť šoféra od cestujúcich.

Mestská bratislavská firma Odvoz a likvidácia odpadu má podľa primátora pripravené postupy, ako zabezpečiť odvoz odpadu v Bratislave.

"Táto služba musí byť zachovaná," avizoval Vallo s tým, že to platí aj pre ostatné firmy, ktoré zabezpečujú infraštruktúru hlavného mesta. 

Primátor zároveň informoval, že od pondelka bude väčšina zamestnancov bratislavského magistrátu pracovať z domu, avšak budú v pohotovosti.

Mesto požiadavky obyvateľov vybaví telefonicky a elektronicky.

Mestská i štátna polícia podľa Valla kontroluje, či sú zavreté prevádzky, ktoré to majú nariadené a upozorňuje ľudí, aby sa nezhromažďovali v skupinkách na jednom mieste. "Buďme súdržní a disciplinovaní," vyzval Vallo.

Upozornil, že ohrozenou skupinou sú najmä seniori, ktorým treba podľa neho venovať zvýšenú pozornosť.

Viac informácií o opatreniach a odporúčaniach v súvislosti s novým koronavírusom nájde verejnosť aj na webe zvladneme.to.

(TASR)
Foto: Br. kuriér - Tyršov nábr.
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter