Aktuálne dianie 18. marec 2020

Bratislava buduje kontajnerové mestečko pre ľudí bez domova na Zlatých pieskoch


Mesto Bratislava buduje na Zlatých pieskoch "kontajnerové mestečko" pre ľudí bez domova. Ide o jedno z opatrení pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo pôvodne v nedeľu (15. 3.) informoval, že magistrát zvažuje takéto mestečko vybudovať na Tyršovom nábreži.

Splnomocnenec bratislavského primátora pre ľudí bez domova Sergej Kára pre TASR v stredu spresnil, že projekt museli z bezpečnostných dôvodov presunúť na Zlaté piesky, keďže lokalita na Tyršovom nábreží pri rieke Dunaj je v záplavovom území.

V Bratislave je podľa odhadov asi 4000 ľudí bez domova. Hlavné mesto tvrdí, že je to skupina obyvateľov, ktorá nemá kam ísť, ak ide o domácu karanténu pre nový koronavírus.

"Spustili sme preto prípravu dočasného kontajnerového mestečka, v ktorom by títo Bratislavčania dostali potrebnú starostlivosť a boli by im poskytnuté služby, ak existuje podozrenie, že boli v kontakte s infikovaným človekom, alebo majú príznaky ochorenia," spresnil pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Mesto však zatiaľ neeviduje žiaden takýto prípad. Magistrát podotýka, že k takému kroku pristúpil, aby bol v prípade potreby na to pripravený.

Takéto dočasné zariadenie považuje za dôležité, aby mohlo byť naďalej zabezpečené fungovanie ostatných už fungujúcich služieb a zariadení pre ľudí bez domova v meste.

Umiestnené bude v lokalite na Zlatých pieskoch na pozemku v správe mestskej organizácie Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) Bratislavy.

Samospráva predbežne zatiaľ hovorí o asi 30 kontajneroch. V utorok (17. 3.) bolo zložených prvých 14 kontajnerov.

"Riešime ešte zabezpečenie personálu, ako aj prefinancovanie, teda refundáciu nákladov ako súčasť záchranných prác v rámci mimoriadnej situácie," podotkol Bubla.

(TASR)
Ilustr. foto: Br. kuriér
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter