Aktuálne dianie 19. december 2022

Biznis so šteniatkami bez papierov zažíva boom


Našťastie, zbavovanie sa zvierat ako nevhodných darov po Vianociach, je v rámci Bratislavy a blízkeho okolia na ústupe. Čo ale podľa Kristíny Devínskej zo Slobody Zvierat prekvitá, je obchod so šteňatami bez papierov a množiarne.

Ako v Slobode Zvierat hodnotíte rok 2022 z hľadiska pomoci túlavým či nechceným zvieratkám?
Tento rok je pre nás mimoriadne náročný. Do dnešného dňa sme pomohli 1882 zvieratám. Väčšine sme našli nový domov, v menšej miere išlo o zabehnuté psíky, ktoré sme vrátili pôvodným majiteľom. Vykastrovali sme a ošetrili 622 voľne žijúcich mačiek.  

To musí predstavovať obrovské náklady. Stále je vašim hlavným zdrojom financií na chod útulku príjem z 2 %?
Našim zdrojom financií sú 2 % , príležitostné aj pravidelné menšie finančné dary podporovateľov, ktorí dôverujú našej práci. Len im vďačíme za to, že môžeme ročne pomôcť tak veľkému počtu zvierat. 

Pomáha vám aj štát, prípadne MČ, v ktorej sídlite? 
Nedostávame finančnú podporu od štátu. Máme zmluvu o odchyte s magistrátom hlavného mesta, ide o platby za vykonané výjazdy a 24 hodinovú nepretržitú službu asanácie. 
Tieto financie nepokrývajú všetky naše aktivity na záchranu zvierat, ako je Linka proti krutosti, pomoc ľuďom bez domova alebo pomoc vojnovým utečencom. V útulku na Poliankach im ako jediná organizácia poskytujeme základné ošetrenie pre ich zvieratá zdarma. Nezachraňujeme len bratislavské psy, ale aj tie, ktoré sú v núdzi a potrebujú našu pomoc. Aj počas pandémie a karanténnych opatrení sme boli odkázaní len na láskavosť individuálnych darcov. Ani tu nám štát nijak nepomohol. 

Čo vás zaťažuje najviac?

Kapacitne a finančne nás zaťažuje záchrana psov z množiarní. Tento rok viac ako kedykoľvek predtým, pretože biznis so šteniatkami bez PP zažíva boom. Zachraňujeme z hrozných podmienok ich rodičov, najmä sučky, ktoré kvôli zlému zdravotnému stavu už nevládzu privádzať na svet ďalšie šteňatá. Ak majú to šťastie, dostanú sa do útulku a neskončia pri ceste za dedinou alebo na smetisku. 

Aby mali aj ľudia presnejšiu predstavu, tak akú sumu potrebujete ročne na prežitie?
Vzhľadom na vysoký počet zvierat, ktorým ročne poskytneme azyl, sú to desiatky tisíc eur len za veterinárne faktúry. Samotná prevádzka útulku je veľmi finančne náročná. Zvyšovanie cien dolieha aj na nás. 

Akým spôsobom vám aj bežní ľudia môžu najefektívnejšie pomôcť? 
Adopciou, venčením, záujmom. Sme vďační za materiálnu pomoc vo forme krmiva, diek, čistého posteľného prádla, plachiet či kobercov. Granulky a konzervy pre psíky a mačky, náhradné materské mlieko, sacie podložky, to všetko potrebujeme počas celého roka. Psíkom v zime varíme. Poďakujeme sa aj za ryžu a cestoviny. Ak si chcete byť istí, aký je náš aktuálny stav so zásobami našich potrieb, ozvite sa nám na mail: dobrovolnici@slobodazvierat.sk. Radi odpovieme. 

Možno si niekto teraz položí otázku, či má vôbec zmysel, aby si nastavil trvalý príkaz napríklad na jedno euro mesačne (ak si viac dovoliť nemôže), aby ho posielal na váš transparentný účet. Má to zmysel? 

Áno, má. Našu prácu podporujú najviac individuálni darcovia, príležitostne aj na pravidelnej báze, za čo sme nesmierne vďační. 

Ktoré ročné obdobie je pre útulok najťažšie a prečo?
Je to práve zima, ktorú máme teraz pred sebou. V tomto období je návštevnosť aj počet adopcií nižší. Najmä pre psíky, ktoré sa dostanú v zime z teplého bytu do útulku a prídu v jednej chvíli prakticky o všetko, je to kritická situácia. 

Máme tu obdobie Vianoc, kedy sa ľudia obdarúvajú. Ešte stále si dávajú nevhodné dary v podobe živých tvorov, ktoré následne po Novom roku končia u vás? Ak áno, tak čo by ste ľuďom, ktorí uvažujú o darčeku v podobe zvieratka, odkázali? 
Fenomén zbavovania sa zvierat po Vianociach, je v rámci Bratislavy a blízkeho okolia na ústupe. Psy a mačky od nezodpovedných a žiaľ aj krutých majiteľov, zachraňujeme počas celého roka. S príchodom zvieracieho člena do rodiny, musí súhlasiť celá rodina. V prípade psa, môže ísť o záväzok aj na 15 rokov. Treba tiež počítať s finančnou a časovou náročnosťou. Náš útulok je otvorený pre verejnosť denne medzi 12. a 16. hodinou. Odporúčame prísť k nám, zoznámiť sa s našimi psíkmi a dostať sa do prostredia so zvieratami prirodzenou cestou. Kúpiť si šteňa bez preukazu pôvodu na internete, je najhoršia možná voľba, na ktorú skôr či neskôr doplatíte u veterinára. 

 

(vt)

foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter