Aktuálne dianie 26. november 2023

Atmosféru vianočných trhov si môžete vychutnať až do Silvestra


Ak patríte k tým, čo majú v predvianočnom čase najviac práce a na vianočné trhy vám už neostáva energia, poteší vás správa, že tento rok vám atmosféra Vianoc v meste neunikne. Hlavný vianočný trh, ktorý v minulosti končil pred Štedrým dňom,  bude tento rok  pokračovať aj po vianočných sviatkoch. Po 3-dňovej pauze bude od 27.12. do konca roka otvorená približne polovica stánkov.

Hlavné námestie ozdobil 34-ročný smrek pichľavý

Vianočný stromček je zo súkromných zdrojov od darcu z mestskej časti Karlova Ves. Ide o 34-ročný smrek pichľavý s obvodom kmeňa 119 cm a výškou 12 metrov. „Strom prerástol výšku elektrického stožiaru aj výšku pouličného osvetlenia a koreňová sústava vytláčala oporný múrik. Pri častých silných vetroch mal majiteľ obavu, aby nedošlo k vyvráteniu či zlomu, a tým nebola bezprostredne ohrozená bezpečnosť ľudí a majetku,“  informoval  BKIS. Po Vianociach pôjdu konáre smreka do bratislavskej zoo ako potrava pre jej zvieracích obyvateľov.

Stromček bol slávnostne rozsvietený v piatok 24.11.

Koncerty a pestrý program

Vianočnú náladu tradične podporí aj program na Františkánskom námestí. V piatky organizátor pozýva na čítania z domácej tvorby pre dospelých a koncerty mladých kapiel. Soboty budú patriť čítaniam pre deti a vystúpeniam ženských umelkýň so skupinami. Nedele budú plné hudby - vystúpia základné umelecké školy aj známe slovenské hudobné mená.

Čítania aj jeden z koncertov budú tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Program BKIS chystá aj v Klariskách. Konať sa tu budú nielen adventné koncerty, ale aj swapy oblečenia či detských hračiek, vianočná detská burza, tvorivé dielne aj silent disco. Mimoriadny program je pripravený aj na Mikuláša (5.12.) či na deň svätej Lucie (13.12.), kedy BKIS pripravuje magickú Noc bosoriek.

Tradičné aj exotickejšie chute

V tomto ročníku Bratislavských Vianoc nájdete na Hlavnom námestí viac ako 70 predajcov a predajkýň. Ponuka sortimentu rozšíria o rozlievanú medovinu, ovocné vína či pivo. Okrem tradičných vianočných jedál nájdete v ponuke aj exotickejšie chute. Organizátori nezabudli ani na vegánov aj vegánky.

Prívetivá zóna ponúkne menej zhonu a ruchu

Ak sa ľudia v minulosti trhov nezúčastnili, bolo to najmä kvôli veľkej návštevnosti a masovosti podujatia. V dotazníku to v roku 2022 uviedlo 27% respondentov. Aj na tento problém sa pokúsil organizátor čiastočne vyriešiť.

Súčasťou tohtoročných Bratislavských Vianoc bude Prívetivá zóna. Vytvoria ju v tesnej blízkosti Hlavného vianočného trhu - na Primaciálnom námestí. „Cieľom je vytvoriť príjemné miesto pre rodiny s deťmi, seniorky, seniorov, zraniteľné skupiny a všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť od zhonu a ruchu okolia,“ uviedli organizátori. Táto oddychová zóna bude zastrešená, bezbariérová, môžete si v nej posedieť a vychutnať vianočnú atmosféru vedľa obľúbeného Vianočného lesa.

 

Šťastné a ekologickejšie!

Vianoce v Bratislave budú ekologickejšie. Už samozrejmosťou sa stal kompostovateľný riad a vratné poháre, odpad sa bude opäť triediť. Na Hlavnom námestí pribudnú špeciálne popolníky na cigaretové ohorky. Tie sa následne zrecyklujú. Cigaretový odpad sa tak stane súčasťou asfaltovej hmoty.

Vianoce aj lokálne

Do pestrého kultúrneho programu sa zapája aj viacero mestských organizácií a v tomto roku aj všetkých 17 bratislavských mestských častí. Vianočnú atmosféru si tak budete môcť vychutnať na celom území slovenskej metropoly.

Spolupráca so Starým Mestom

Hlavné mesto a bratislavské Staré Mesto informovali začiatkom roka o tom, že chcú spojiť svoje vianočné trhy. Staré Mesto uvádzalo, že pôjde o efektívne riešenie s výhodami pre samosprávy aj pre návštevníkov. Táto myšlienka sa zdá sa ujala len čiastočne. Výsledkom rokovaní má byť výraznejšia spolupráca a jednotný vizuál. „Staromestský vianočný trh na Hviezdoslavovom námestí budú spájať s Hlavným vianočným trhom na Hlavnom námestí rovnaké štandardy ako vratné poháre, kompostovateľné riady, či triediace stanice na odpad. Oba trhy budú jednotné aj po vizuálnej stránke,“ informovalo BKIS.

Za Staré Mesto približuje spoluprácu vicestarostka mestskej časti Dana Kleinert. „Tento rok budú Staromestské vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí iné - ekologickejšie, kultúrnejšie, čistejšie - skrátka lepšie. Pripravujeme aj úplne nový koncept Rodinnej zóny, ktorá bude bezpečným a kreatívnym miestom pre všetkých rodičov s deťmi. Som veľmi rada, že sme sa v mnohom s mestom zladili, vzájomne inšpirovali a môžeme tak priniesť vyšší level a prirodzené prepojenie dvoch námestí pre všetky návštevníčky a návštevníkov,“ dodáva na margo spolupráce Kleinert.

***

 Vianočné trhy v Petržalke otvoril koncert Kataríny Knechtovej

Program Vianočnej Petržalky 2023 bude nabitý viacerými spevácko-tanečnými vystúpeniami a dobročinnými aktivitami. Súčasťou bude tradične aj Mikuláš na koči so sprievodom.

Aj na najväčšom slovenskom sídlisku sa pomaly „zvianočnieva“. A to znamená len jediné – príprava obľúbenej série podujatí pod názvom Vianočná Petržalka v gescii Mestskej časti Bratislava-Petržalka a jej kultúrnych zariadení. 

Samospráva si pre obyvateľov a návštevníkov Petržalky opäť pripravila takmer štyri týždne nabité dobročinnými podujatiami, koncertmi skvelých umelcov a dobrým jedlom na tradičných vianočných trhoch.

Tie tohtoročné odštarovali v sobotu 25. novembra o 17:30 na centrálnom Námestí republiky slávnostným otvorením a rozsvietením ich najväčšej ozdoby - vianočného stromčeka -, ktorou sa pre tento rok stal 10 metrov vysoký smrek dovezený zo susedného Čunova. Hneď potom  vystúpila na pódiu Katarína Knechtová s kapelou a v jednom zo stánkov všetkých privítal starosta Petržalky Ján Hrčka so svojím punčom.

„Vždy ma poteší pohľad na ľudí, ktorí sa v priateľskej a uvoľnenej atmosfére bavia na našich malých, no o to útulnejších trhoch. Verím, že nesklamú ani tento rok,“ hovorí Hrčka, ktorý zároveň všetkých srdečne pozýva užiť si pravú vianočnú pohodu.

Návštevníci trhov sa budú môcť až do 20. decembra občerstviť v 11 stánkoch so širokým sortimentom typických jedál a nápojov, v dvoch ďalších bude v ponuke rozličný vianočný tovar. Počas pracovných dní budú stánky k dispozícii od 11:00 do 21:00, v soboty a nedele dlhšie, od 09:00 do 21:00.

Hudobné stredy, piatky a soboty

Hlavný aj sprievodný program sa organizátori snažili ladiť tak, aby vyšli v ústrety všetkým ročníkom, a to v prípade výberu interpretov, hudobného a umeleckého žánru a tiež najvhodnejších dní v týždni.

Stredy a piatky budú patriť primárne vystúpeniam detských a seniorských folklórnych súborov (Melódia, Petržalčanka, Poleno, Hájenka, ZŠ Gessayova) aj základných umeleckých škôl (ZUŠ Františka Oswalda, SZUŠ Art Pegas, ZUŠ Jána Albrechta, SZUŠ Balkánska).

Soboty sa zas budú niesť v znamení väčších koncertov. Okrem spomínaného hodinového koncertu speváčky pôsobiacej v prešovskej skupine Peha Katky Knechtovej sa ďalšie dva víkendy na pódiu objaví kapela Elán Forever a talentované duo Lash & Grey. 

V pláne sú aj tri ohňové show v podaní umeleckého zoskupenia Inspinia, tanečnú show v orientálnych rytmoch zas predvedie skupina Flamenco, Fire & Belly Arts. Na vianočnú nôtu naladí návštevníkov dychové kvinteto Brass quintet.

Starším ročníkom ulahodí spev šlágrovej speváčky Moniky Stanislavovej, milovníkom opery zas silné hlasivky „slovenského Bocelliho“ alias Maroša Banga. Najmenší návštevníci sa potešia divadelnému vystúpeniu Zimná rozprávka a samozrejme, dlho očakávanému príchodu Mikuláša s jeho pomocníkmi.

Petržalské vianočné trhy oficiálne ukončí koncert acapelly Voising v stredu 20. decembra. 

Mikulášsky sprievod

Síce Mikuláša slávime až 6. decembra, no samospráva sa ho rozhodla privítať skôr, a to už v nedeľu 3. decembra, kedy sa zastaví vo viacerých lokalitách Petržalky.

V sprievode svojich dvoch pomocníkov, čerta a anjela, začne svoju cestu o 15:00 pri Dome kultúry Zrkadlový háj, odkiaľ bude pokračovať po Romanovej ulici k Technopolu až na Námestie republiky. 

Tam bude od 16:00 celý patriť deťom, ktoré sa od neho dočkajú odmeny aj spoločnej fotografie.

Samospráva vopred upozorňuje, že čas jeho viacerých zastavení je len orientačný s prihliadnutím na rýchlosť koní v záprahu a dopravnú situáciu, preto je potrebné počítať minimálne s desaťminútovým posunom.

Sprievodný program nezaostáva

Okrem hlavného programu, ktorý bude zväčša prebiehať na Námestí republiky, sa bude môcť verejnosť zúčastniť aj na mnohých sprievodných podujatiach zastrešovaných miestnymi a kultúrnymi organizáciami.

Miestna knižnica Petržalka si na november aj december pripravila vo svojich pobočkách koncert, výstavu aj divadlo, do troch z nich prinesú skauti a skautky betlehemské svetlo.

Zaháľať nebude ani Petržalská klubovňa aktívnych seniorov s viacerými odbornými prednáškami nielen na tému Vianoc. Seniorov čakajú vedomostné kvízy, vianočné tvorivé dielne aj výmena tých najlepších rodinných receptov.

domoch kultúry Zrkadlový háj a Lúky to bude hrať Vianocami, a to doslova. Veľké vianočné koncerty v podaní Felixa Slováčka, Mira Jaroša, Metropolitného orchestra Bratislava či skupiny Fragile sú len zlomkom z početných vystúpení, ktoré naladia na najkrajšie obdobie roka.

Cik-Cak Centrum bude dejiskom keramických dielní pre deti aj rodičov, koncertu konzervatoristov i Anabely Patkoló, a tiež komunitného bazárika.

Petržalka nezabudla ani na dobročinné podujatia, medzi ktorými treba vyzdvihnúť dobrovoľné mikulášske darovanie krviPetržalskú vianočnú poštu pre seniorov.

Kompletný harmonogram podujatí Vianočnej Petržalky 2023 je dostupný na webe petrzalka.sk/vianoce

***

Nový Staromestský vianočný trh bude kultúrnejší, vizuálne krajší a prívetivejší aj k rodinám s malými deťmi

 Vianočné trhy boli odpradávna dvojaké. Na Hviezdoslavovom námestí ich organizačne zabezpečuje mestská časť Bratislava-Staré Mesto, na Hlavnom námestí sú v réžii Magistrátu. Tento rok to však bude inak a rozdiely sa značne zotrú. Mestská časť v spolupráci s BKIS zaviedla niekoľko vizuálnych aj praktických zmien, ktoré zvýšia kvalitu trhov na Hviezdoslavovom námestí. 

Vianočné stánky budú mať na oboch námestiach zjednotený vizuál predných štítov, tabule s ponukou či menu gastro-predajkýň a predajcov budú tiež v jednotnom dizajne.  Zosúladená nebude len vizuálna identita oboch trhov, návštevníčky a návštevníci zažijú aj ekologickejšie a čistejšie stvárnenie gastrozóny na Hviezdoslavovom námestí – s vratnými pohármi použiteľnými na oboch námestiach, kompostovateľným riadom a šikovným systémom triedenia odpadu. Na námestí pribudnú aj štyri triediace stanice na odpad. S triedením budú návštevníkom pomáhať dobrovoľníčky a dobrovoľníci, ktorí zároveň určite mnohým poslúžia aj ako informátori - zorientujú a poradia, kde sa čo nachádza. 

Gastrostánkari budú svoj odpad tiež starostlivo triediť, odvoz zvyškového oleja zabezpečuje samospráva. ,,Predajkyne a predajcovia tento rok prešli transparentným výberovým konaním, segment jedla a pitia posudzovali odborníci a špecialisti gastroscény. Novinkou v rámci gastra je Street food zóna v druhej časti námestia, smerom k Rybnému námestiu. Ponuka je naozaj široká, na svoje si prídu aj vegetariáni či vegáni a ľudia s rôznymi potravinovými intoleranciami,” dopĺňa starosta Starého Mesta Matej Vagač. Na Hviezdoslavovom námestí bude umiestnených až 72 predajných stánkov, z čoho bude 38 zameraných na gastro a nápoje, viac než dve desiatky budú s balenými potravinami a darčekmi a nakoniec aj 11 stánkov neziskových organizácií a občianskych združení. 

Novinkou je aj rozsiahla Rodinná zóna – kreatívne a bezpečné miesto pre najmenších a ich rodičov, plné zábavy a tvorivých aktivít. Bude umiestnená v strednej časti námestia od altánka až po Street food zónu. Najmenších čaká zábava v stromčekovom labyrinte, na rozprávkovej šmykľavke či pri obľúbených kolkoch. Okolo zóny budú rozmiestnené stand by stoly, rodičia tak budú môcť pohodlne konzumovať špeciality aj tradičné jedlá a svoje deti budú mať stále pod dohľadom.   

Na bezpečnosť v Rodinnej zóne bude počas nočných hodín dohliadať SBS služba, v exponovaných návštevných hodinách bude k dispozícii zdravotnícka služba. 

 Vianočný stromček, ktorý sa tradične nachádza pred historickou budovou Slovenského národného divadla, darovala Starému Mestu  obec Dolné Janíky. Ide o krásny, košatý, približne 45-ročný smrek pichľavý vysoký 12 metrov. 

 Vianočné trhy potrvajú tento rok až do Silvestra. Predajkyne a predajcovia zatvoria svoje prevádzky len počas sviatočných dní od 24. do 25. decembra, s predajom sa začne už od Štefana. Rodinná zóna bude otvorená do 23. decembra. 

 

(bak, foto fcb Bratislava, jp)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter