Aktuálne dianie 12. november 2017

ATLETIKA: Bratislavčan Volko mal rok akoby zo sna


Bratislavský rodák Ján Volko, slovenský atletický reprezentant, vicemajster z halových ME 2017 na 60 metrov, bronzový v behu na 200 metrov na Svetovej letnej univerziáde, aktuálne piaty najrýchlejší Európan a slovenský rekordér na 60 a 200 metrov, sa zaslúžene stal Atlétom roka 2017.

Člen BK HNTN Bratislava je pre fanúšikov športu novým, doteraz nie príliš prebádaným fenoménom, médiá ho však interpretujú ako symbol úspechu.

Zaujal aj atletických expertov, ktorí s ním musia po belehradskom atletickom šampionáte rátať už ako s jedným z vážnych favoritov európskeho šprintu, ašpirantom na niektorý z cenných kovov.

Pre slovenskú atletiku je však predovšetkým mužom, ktorý vstúpil do dejín slovenskej atletiky a ako prvý šprintér s dvojkrížom na hrudi si z halových majstrovstiev Európy priviezol domov medailu.

,,Bol to rok akoby zo sna. Všetko sa začalo na halových majstrovstvách Európy v Belehrade. Medaila prišla absolútne nečakane, potom sa to už rozbehlo.

Moje ťaženie za cennými kovmi sa zastavilo až bronzovou dvojstovkou na Svetovej univerziáde na Taiwane.

Toľko medailí som naozaj nečakal,“ uviedol Volko na štvrtkovom vyhlásení ankety v Bratislave.

Dvadsaťjedenročný Volko, zverenec Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka, ktorým patrí prvenstvo s prívlastkom

Najlepší tréner dospelých, nazbieral o vyše sto hlasov viac ako druhý v poradí kladivár Marcel Lomnický.

Pre Volka je to premiérové víťazstvo v ankete, keď vlani a dovedna štyrikrát za sebou dominoval chodec Matej Tóth.

Volko má za sebou pozoruhodný rok.

Odštartoval ho senzačným striebrom na HME v Belehrade v behu na 60 m so slovenským rekordom 6,58 s. V lete na ME atlétov do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi pridal na štadióne Zdzislawa Krzyszkowiaka do medailovej zbierky ďalšie striebro v behu na 100 m a na dvojnásobnej trati zlato s jasnou dominanciou a slovenským rekordom 20,33 s.

Na Svetovej univerziáde na Taiwane si na dvojstovke vybojoval bronz. ,,Pred sezónou sme ani nedúfali v takéto výsledky.

V Belehrade to boli priamo na trati po dobehnutí finálového behu neopísateľné pocity, bolo to nečakané a o to krajšie.

Takmer všetko v sezóne vyšlo fantasticky. Trošku ma mrzí neúčasť v londýnskom semifinále," povedal  slovenský atlét roka 2017.

Na majstrovstvách sveta v Londýne sa vtedy len 20-ročný Volko predstavil opäť na oboch šprintérskych tratiach, na stovke vytvoril už v kvalifikácii slovenský rekord 10,15 s, v rozbehoch obsadil 28. miesto, keď ho od semifinále delila jedna stotina sekundy.

Výsledkovo sa mu viac darilo na dvojstovke s 15. priečkou v semifinále. Volko poodhalil aj o svoje plány do nasledujúcej sezóny. 

,,Na halových MS v Birminghame chcem bežať na hranici osobného rekordu. V lete na ME v Berlíne je mojím cieľom dostať sa do finále dvojstovky a aj stovky, no bude to pri obrovskej konkurencii veľmi náročné."

Študent Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave víťazný výsledok v hlavnej kategórií nepreceňuje.

A to aj napriek tomu, že sa stal jej historicky najmladším víťazom. 

,,Veľmi si to vážim, ale uvedomujem si, že je skôr o subjektívnom názore človeka, ktorý občas zahlasuje nielen podľa odborného názoru, ale aj sympatií.

Porovnávať umiestenie v akejkoľvek ankete so športovými výkonmi či medailami získanými na vrcholných podujatiach sa mi preto nezdá celkom správne,“ dodal Volko. 

Rodák z Bratislavy stratil v hlasovaní z maximálneho počtu 570 bodov iba tri.

V hlavnej kategórii za sebou nechal kladivára Marcela Lomnického (438) a viacbojárku Luciu Vadlejch Slaničkovú (320).

Volko sa stal víťazom aj v kategóriach o najlepšieho mládežníka do 23 rokov a Objav roka.

Milan Valko

Foto: Ján Luky

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter