Aktuálne dianie 17. november 2017

Architekt Igor Marko: Návrh budúcej podoby Námestia slobody, ktorý bol vybraný voči tým ostatným trinástim, je naozaj unikátny


So známym architektom, predsedom poroty súťaže na nové stvárnenie Námestia slobody, Igorom Markom, sme sa pozhovárali o samotnej súťaži a o tom, čo nový návrh prináša a o tom, ako on vidí slovenských architektov dnes.

 Architektonická súťaž revitalizácie Námestia slobody napokon nezískala ani prvé, ani druhé miesto. Udelili ste tretie. Nie sú súťaže na to, aby mali víťazov? Prečo ho táto súťaž nemá?

 Je to technická vec. Naozaj to chápte tak, že návrh, ktorý bol vybraný voči tým ostatným trinástim, je naozaj unikátny. Je iný, venuje sa len tomu, čomu sa treba venovať. Autori zvolili vyslovene akúsi formu akupunktúry. Návrh nechce úplne vymeniť čo tam je, nechce to premaľovať, nechce tam niečo vážne zmeniť. Zhrnul by som ho takto: zameriam sa len na niektoré detaily a tie urobím perfektne. Ide teda o zameranie sa na funkčnosť, na bezbariérovosť a na veci, ktoré sa za tých tridsať-štyridsať rokov zmenili. Ide o realistický a triezvy návrh, ktorý je absolútne vhodný do podmienok v ktorých Bratislava je. Návrh sadol na to, čo je v súčasnosti potrebné.

 Fontána Námestia slobody vraj bola a je dušou toho priestoru. Samozrejme, najmä keď striekala vodu. Súhlasíte?

 Voda musí ísť späť. Ale nie v tej forme ako to bolo kedysi, pretože by to bolo neudržateľné a poprelo by to myšlienky týkajúce sa ekológie. Fontána tam bude - nové architektonické riešenie je ale komornejšie a je adekvátne. Je to zároveň projekt realizovateľný aj z finančného hľadiska.

 Nezdá sa vám, že súťaž bola urobená akosi rýchlo a asi aj veľmi rýchlo ukončená?

 Toto ja neriešim. Treba to brať tak, že je tu reálna možnosť, sú tu peniaze, je tu politická vôľa. Takže aký je tu problém? Musíme sa toho chopiť.

 V čom vás víťazný návrh najviac zaujal?

 Je to v tej odvahe. Jednoducho povedať, že niekedy nepotrebujeme všetko prerobiť a prebúrať. Niekedy je treba byť citlivý aj k veciam, ktoré sú možno komplikované a znovu ich zacieliť tam kde patria. Veľakrát niečo nakreslíme, je to veľmi pekné, ale nerealizovateľné.

 Ako vnímate súvislosti Námestia slobody s jeho okolím? Možnosti jeho oživenia závisia aj na tom, ako bude sprístupnené ľuďom povedzme aj dopravne, na bicykloch a podobne?

 Verejný priestor neexistuje, ak tam nemá spoločenský program. A v tomto prípade tu máme inštitúcie, ktoré jednoducho musia vyjsť z tých budov a tento priestor užívať. To sú ale veci, ktoré sa nedajú prikázať a musí to byť prirodzené. Keď ten priestor bude prístupný, bezbariérový a ponúkne možnosti rôznych aktivít, tak sa tie veci stanú.

 Kto bude podľa vás Námestie slobody po revitalizácii primárne využívať?

 Myslím si, že toto námestie je dobre osadené. Je presne v tej spojnici od stanice, je v tej diagonále mesta a ľudia sa tam vrátia. Samozrejme že je využívané množstvom psičkárov, množstvom mladých ľudí, ktorí tam niekedy robia neporiadok... Čo je ale paradoxné, že vlastne to námestie vzniklo v neslobode a teraz je to najspontánnejšie námestie v meste. I keď mnohí budú namietať v zmysle, že ide o priestor, kde je neporiadok a neviem čo všetko. Ale potrebujeme sa vrátiť k spontánnosti a k prirodzenej radosti ktorá sa do tých námestí má vrátiť. Chceme, aby sem chodili mamičky s deťmi, ale aj dôchodcovia a aby to bolo ich miesto. Aby tu nebol už problém chodiť po rozbitej dlažbe a aby si bolo kam sadnúť. To sú ale z hľadiska dizajnu komplikované veci.

 To, že súťaže sa chopili študenti architektúry môže aj znamenať, že pre tých „vážnych“, teda hotových architektov, toto nebola téma?

 Musíte sa spýtať tých vážnych architektov. Je pravdou, že z veľkých ateliérov sa súťaže nezúčastnil nikto. Ale opäť – je to otázka na nich. Bol som prekvapený, že tu neboli, ale nemôžem to komentovať.

 Bývate a tvoríte v zahraničí. Môže to znamenať aj to, že slovenská architektúra je na takej úrovni, že treba ísť do zahraničia?

 Žijem, bývam a pracujem vo Veľkej Británii, konkrétne v Londýne. A na vašu otázku odpovedám – nie. Máme tu veľmi veľa dobrých architektov. Naozaj na takú malú krajinu je tu veľmi veľa dobrých, kvalitných ľudí. Jednoducho ale, sme trošku v takej dobe konzumu a tá kvalita nie je tak ocenená. A kvalita stojí - to je ďalšia vec.

 Článok o súťaži na nové stvárnenie Námestia slobody si prečítajte tu.

(rl)

Foto: BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter