Aktuálne dianie 26. júl 2017

Ako vyzerajú dva zrekonštruované rybníky na Železnej studienke DNES?


Nedávno zrekonštruované jazerá na Železnej studienke sa pomaly plnia vodou. Zatiaľ to ale vyzerá skôr na močiare, ako na rybníky.

Našťastie sa v nich už prebúdza život. Svoj domov tu našli okrem množstva rastlín a šáchoria, aj rôzne živočíchy, medzi nimi aj kačice divé, ktoré si tu založili rodiny.

Zatiaľ dosť plytká voda im zrejme sedí.

Aká je vaša skúsenosť a názor na nový vzhľad dvoch jazier? Napíšte nám na: redakcia@bakurier.sk

Obnova dvoch jazier sa uskutočnila v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Išlo o dve vodné nádrže (č. 3 a č. 4), známe ako rybníky na Železnej studienke, ktoré sú v správe Mestských lesov v Bratislave.

Projekt revitalizácie oboch rybníkov trval od októbra 2016 do apríla 2017 a celkové náklady na ich rekonštrukciu sú viac ako 207 000 eur.

Rekonštrukcia bola zameraná na vodohospodárske objekty.

Obnovené, resp. vybudované tu boli nápustné a výpustné objekty, ktoré majú opäť slúžiť na napúšťanie nádrží, udržiavanie prevádzkovej hladiny v nich, ako aj reguláciu prietokov v nádržiach či úplné vypustenie nádrží.

Mestské lesy začali od konca mája 2017 s ich postupným napúšťaním.

V súčasnosti ešte stále prebiehajú záťažové testy na konštrukcii vodných stavieb.

Overovacia prevádzka diela potrvá minimálne 6 mesiacov, skúšobná prevádzka vzhľadom na rozsah a typ diela potrvá približne rok.

(red, rl)

Foto a video: BK

Kačica divá alebo kačica veľká (lat. Anas platyrhynchos) je zúbkozobec z čeľade kačicovité (Anatidae).

Kačica divá je najčastejšie a najďalej rozšírený druh kačice. Vyskytuje sa na celej severnej pologuli, od Európy cez Áziu až do Severnej Ameriky.

Na Novom Zélande je dovezená a skrížená s domácou Anas superciliosa.

V mnohých mestách sa vyskytujú kačice divé, ktoré sú skrížené s kačicou domácou a vyznačujú sa odlišným sfarbením. Je to najbežnejšia kačica Európy a hniezdi aj nad 2 000 m n. m.

Kačica divá váži 850 až 1400 gramov. Jej dĺžka je približne 58 cm (51 – 62 cm) a jej rozpätie krídel až 81 – 98 cm a dokáže letieť maximálnou rýchlosťou 110 km za hodinu.

Operenie samčeka (káčer) je sivé, s hnedou hruďou, hnedastým chrbtom a čiernou časťou nad a pod chvostom.

Hlava je kovovo zelená a pod tým s bielym pruhom na krku, zobák je zelenožltý. Na zadnom okraji krídel sa nachádza kovovo modrý bielo lemovaný pás.

Konce chvosta sú kučeravé. V časovom období medzi júlom a augustom je operenie samčeka zameniteľne podobné sfarbeniu samičky.

Sfarbenie zobáka (naďalej značne žltý zobák samčeka a v protiklade tmavo sivý až hnedý zobák samičky), ligotavejšie "zrkadlo" na krídle, tmavší vrch hlavy a hnedšia hruď poskytujú dobré rozpoznávacie znaky.

(zdroj: sk.wikipedia.org)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter