Aktuálne dianie 21. február 2023

Ak by vlády Smeru mali záujem vybudovať Rázsochy, nemocnica by už teraz stála, tvrdí MZ


Pacienti mohli už roky využívať novú nemocnicu na bratislavských Rázsochách, ak by predchádzajúce vlády Smeru-SD mali reálny záujem ju postaviť. Vyplýva to z vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre TASR. Reagovalo tak na predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho, ktorý skritizoval súčasnú vládu, že pri projekte novej nemocnice zlyhala.

"Tandem Fico-Pellegrini za 12 rokov, počas ktorých bol Smer pri moci preukázal, ako vážne to mysleli s výstavbou novej univerzitnej nemocnie na Rázsochách. Jediným hmatateľným výsledkom troch vlád Smeru, ktorý narušil ich nečinnosť, bolo zbúranie starého skeletu," uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková pre TASR.
 Posledné parlamentné voľby podľa ministerstva priniesli skutočnú zmenu v prístupe vlády k zdravotníctvu. "Pretavilo sa to aj do programového vyhlásenia vlády a následne do reálnych krokov či už pri tvorbe Plánu obnovy a odolnosti, alebo do rozhodnutia vlády spustiť proces výstavby novej Národnej univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách," doplnila hovorkyňa.

V tejto súvislosti poukázala, že napriek pandémii sa im okrem iného podarilo presadiť optimalizáciu siete nemocníc, nové pravidlá na zisk zdravotných poisťovní, reformu paliatívnej starostlivosti či liekovú revolúciu, ktorá má priniesť inovatívne lieky pre pacientov na Slovensku. "Na rozdiel od minulosti, a v období pandémie, si vláda dala ambiciózne ciele, ktoré postupne napĺňa," podotkla.

Tí, ktorí aktuálne kričia, že zdravotníctvo je v kríze, nemali podľa rezortu počas svojho pôsobenia záujem, odvahu či politickú silu presadiť potrebné zmeny. Poukázal, že so slovenským zdravotníctvom sa od roku 2006 spájalo viacero káuz. "Pandémia COVID-19 ukázala, v akom stave sa slovenské zdravotníctvo nachádzalo v roku 2020 a len vďaka nasadeniu zdravotníkov sa túto bezprecedentnú krízu podarilo prekonať," dodal. Úvahy alebo výzvy na zmenu financovania projektov z plánu obnovy, ktoré schválila vláda, sú podľa neho bezpredmetné.

 Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Pellegrini žiada presun zdrojov z plánu obnovy na výstavbu nemocnice na bratislavských Rázsochách pre ostatné nemocnice na Slovensku. Skelet nemocnice sa podľa neho nestihne postaviť do polovice roka 2026, s čím počíta plán obnovy.

Tvrdí, že čerpanie peňazí je preto ohrozené.

TASR, foto: TASR

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter