Urbanizmus a výstavba 7. február 2020

Súťaž na premenu Komenského námestia chcú vyhlásiť až po dohode so SND


Na premenu bratislavského Komenského námestia v susedstve Slovenského národného divadla (SND) vyhlási hlavné mesto súťaž až po diskusii a dohode s SND.

TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že súťaž je pripravovaná mestským Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB).

Magistrát cez minuloročné leto pôvodne avizoval, že chce súťaž vyhlásiť do konca roka 2019.

Minulý rok mesto realizovalo na Komenského námestí, ktoré bolo dlhé roky parkoviskom, dočasné úpravy, aby priestor ožil. Umiestnilo tu sedenie, kvetináče so zeleňou, pingpongové stoly. Ľudia si tu mohli dať kávu, občerstvenie a pripravený bol aj program.

Magistrát zároveň zisťoval od obyvateľov i návštevníkov, ako vnímajú toto námestie a jeho ďalší rozvoj.

Vyjadrilo sa takmer 1400 ľudí prostredníctvom dotazníka, rozhovorov priamo na námestí a verejných stretnutí so širšou i odbornou verejnosťou. 

"Účastníci procesu vnímajú kvality námestia a jeho okolia, želajú si a podporujú jeho zmenu, ktorá pomôže posilniť identitu priestoru a ponúkne jedinečné, lokalitou inšpirované využitie v spolupráci so susediacimi kultúrnymi inštitúciami," priblížil Bubla.

Január 2020 - dočasný prenájom pre SND

Verejnosť vidí námestie ako bezbariérový zelený priestor s vyššími stromami a vodozádržnými opatreniami, bez áut, bez horúčavy a s príjemnou mikroklímou. Taktiež s mobiliárom, ktorý podporuje funkciu oddychu, kultúry, dialógu medzi generáciami a rozvoja komunity.

"Zaujímavé je aj vymedzenie sa voči tomu, čo ľudia na námestí nechcú," povedala Zora Pauliniová z kancelárie participatívneho plánovania MIB, ktorá proces viedla.

"Podľa výstupov z participácie si ľudia myslia, že na námestí by sa mali uskutočňovať aktivity, ktoré nebudú dominovať - nie parkovanie, nie čisto športový charakter, nie hlučné prevádzky a akcie, nie komerčné a politické akcie či obsadenie priestoru turistami," priblížila.

O výstupy z procesu sa bude opierať aj útvar tvorby mestských priestorov MIB, ktorý aj tento rok pripravuje, aby cez leto ožil priestor na Komenského námestí rôznymi aktivitami.

Leto 2019

"Budeme pracovať s mobilnou zeleňou, tieniacimi prvkami, vytvárať priestor pre oddych či organizovať aktivity komorného charakteru, napríklad výstavy, stretnutia či aktivity pre deti," uviedla Natália Puschmannová z útvaru MIB.

Priestor bude v tejto podobe fungovať do momentu, kým na území nedôjde ku komplexnej rekonštrukcii, ktorej bude predchádzať súťaž pripravovaná MIB.

O zmenu Komenského námestia sa snažili aj predchádzajúce vedenia bratislavskej samosprávy, avšak doteraz sa tak nestalo.

(TASR)
Foto: Archív Br. kuriér
O téme sme nedávno písali tu.
1 komentár
ODPOVEDAŤ VladoR | 7. 2. 2020, 19:57

Od stolov MIB "vyšperkovaná" predstava je holý nezmysel! Ano , v čade môjho detstva tu bol parčík s 5 veľkými gaštanmi lemovaný brestovcami. ALE: dopravná situácia bola úplne odlišná, takže ako deti sme mohli pkolo parčíku lietať na bicykloch, vcelku bezpečne sa tam hrať, LEBO po Gorkého a Jesenského ulici prešli možno dve autá za hodinu!!! Postojte si dnes hodinu na Komenského námrstí a sledujte, čo sa tu deje cez deň i v noci! Apropo: Kvôli doslova pár ľuďom, ktorí sa tu v lete zastavovali, musí množstvo áut krúžiť a kľučkovať po centre, aby si našli miesto na parkovanie! Domáci sú outsideri vďaka MIB! Takto šetríme životné prostredie? Hustota električiek je pre pohyb chodcov či "návštevníkov" dočasného zmršteného "PKO" značným nebezpečím!

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter