Urbanizmus a výstavba 14. august 2018

Hororové stavby: Rozpadajúce sa objekty bývalej vozovne na Železnej studienke miznú


Zdá sa, že dlhé roky chátrajúce a padajúce budovy bývalej vozovne autobusov na Železnej studienke za IX. mlynom, v týchto dňoch miznú do nenávratna.

Budovy chátrali pri Ceste mládeže už dlhé roky a v poslednom období bol na ne pohľad priam hororový. Všimli sme si, že v ostatných dňoch budovy rozoberajú robotníci, počuť bolo aj pílenie.

Obrátili sme na štátnu organizáciu Lesy SR s otázkami, pretože podľa našich informácií ide práve o ich pozemky.

Lesy SR nás ešte v roku 2017 informovali, že Deviaty mlyn aj s pozemkom, vrátane pozemku s bývalou vozovňou, má v prenájme od štátnej organizácie Lesy SR, súkromný podnikateľ.

Podľa informácií Lesov SR je to práve on, kto má dať tento pozemok do poriadku a oslobodiť ho od ruín. Časť budov je už upravená a opravená. Zvyšok, v podobe zrúcaniny autobusovej haly ešte na úpravu čaká...

Ruiny v čase ich "najväčšej slávy"

Máj 2017

O téme rozpadajúcich budov sme písali viackrát. V článku z 21. mája 2017 sme okrem iného napísali, že ruina bývalej budovy vozovne autobusov, ktorá kedysi slúžila pre potreby MHD v Bratislave.

Návštevníkom a turistom sa posledné roky rozpadá doslova pred očami. Najskôr sa začala prepadávať strecha, potom začali padať aj múry. Občas na budovu padol strom, či konáre.

Ako nás informovali z Mestského ústavu ochrany pamiatok (MÚOP), objekty za IX. mlynom boli hospodárske budovy mlyna a neskôr hostinca – v susedstve severne od hlavnej budovy. Mlyn pracoval iba do roku 1868, potom bol prestavaný na hostinec s ubytovaním.

Vtedy slúžili hospodárske objekty ako zázemie hostinca, napríklad to boli stajne, či chlievy. Po druhej svetovej vojne tam nastal chaos, lebo hospodárske objekty dostal iný užívateľ než hlavný objekt (ubytovňa lesných robotníkov). Na konci socializmu bola v hospodárskej časti píla. Toľko MÚOP.

Pokiaľ ide o samotnú budovu bývalej vozovne autobusov Bratislavskej elektrickej účastinárskej spoločnosti (BEÚS), išlo o provizórnu budovu postavenú počas druhej svetovej vojny. BEÚS bol predchodcom DPMB, dnes DPB, a .s.

Ako nás informovali z Dopravného podniku Bratislava, halu vozovne na Železnej studienke postavili v roku 1944, pretože BEÚS potreboval ďalšie priestory pre garážovanie autobusov MHD, ktoré boli sústredené iba vo vozovni na terajšej Pribinovej ulici.

Voľba padla na Železnú studienku aj preto, lebo existovali obavy z bombardovania továrne Apollo, ktorá bola v tesnom susedstve zázemia vtedajšieho podniku pri dunajskom nábreží. BEÚS hľadal nenápadné miesto, nie veľmi vzdialené od centra a aj bezpečné.

Objekty, spolu s malým domčekom mal dopravný podnik v správe ešte začiatkom päťdesiatych rokov. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia ju používali lesníci na parkovanie lesných strojov.

Podľa nepotvrdených informácií ich istý čas využívala aj tajná komunistická polícia. Neskôr zostali priestory opustené a dnes nehnuteľnosť vlastní štát, správcom je organizácia Lesy SR.

Celý článok je tu.

(rl, red)

Foto a video: BK-aktual a archív

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter