Urbanizmus a výstavba 8. apríl 2020

ELEKTRIČKA/HLUK: Petičný výbor podáva trestné oznámenie, mesto jeho tvrdenia odmieta


Petičný výbor podáva v týchto dňoch trestné oznámenie na hlavné mesto SR. Podanie súvisí s meraniami hluku električky v Karlovej Vsi.

Výbor tvrdí, že magistrát falšoval posudok hluku, pretože vraj akreditované merania preukázali prekročenia limitov.

Petičný výbor tvrdí, že mesto si upravilo tabuľku a v odpovedi na petíciu tvrdilo pravý opak. Hlavné mesto v stanovisku pre Bratislavský kuriér to dôrazne odmieta a ohradzuje sa voči tvrdeniam o falšovaní merania.

Ako nás informoval Miloš Beladič za petičný výbor, obyvatelia Karlovej Vsi od spustenia modernizovanej električkovej trate trpia novým druhom hluku, ktorý priniesla zmodernizovaná trať. Dunenie sa podľa neho pri prejazde električky sa prenáša podložím až do bytov obyvateľov.

Proti hlučnosti spísali obyvatelia petíciu a v januári 2020 ju odovzdali mestu Bratislava.

M. Beladič pripomenul, že Dopravný podnik ešte v decembri 2019 objednal merania hluku z pozemných komunikácií a električky vo vonkajšom priestore (nie v bytoch obyvateľov).

Beladič pripojil aj výsledky merania (kompletná správa z merania č. A_259_2019 v prílohe), z ktorých podľa neho vyplýva: „V oboch meraných bodoch vo všetkých posudzovaných intervaloch (deň, večer, noc) hodnoty hluku prekračovali prípustné limity („Je prekročená“)!

Dňa 30.3.2020 zaslalo mesto odpoveď na petíciu. Akým prekvapením však bolo ich stanovisko, v ktorom sa odvolávali na vypracované merania, ale údajné výsledky meraní uvádzali pravý opak!

Nepočítali s tým, že petičný výbor si už výsledky meraní od Dopravného podniku vyžiadal, a teda si vie uvádzané informácie porovnať,“ uvádza Beladič.

Bratislavský magistrát dôrazne odmieta a ohradzuje sa voči tvrdeniam o falšovaní merania. Hluk dráhy sa podľa mesta vyhodnocuje (a aj v tomto prípade bol vyhodnocovaný) k prípustným hodnotám uvedeným v prílohe vyhlášky ministerstva zdravotníctva č. 549/2007, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.

Ako magistrát ďalej uvádza, v predmetnej vyhláške v bode č. 1.6 je pre kategóriu územia č. III (ktorým je aj územie v okolí miestnych komunikácií s hromadnou dopravou či železničných dráh) možné prekročenie  prípustných hodnôt o 10 dB. „Trváme preto na tom, že limity hluku nie sú prekračované.

Toto vyhodnotenie nameraných hodnôt hlavným mestom je súčasťou oficiálnej odpovede na petíciu a petičný výbor ju má k dispozícii. Definitívne vyhodnotenie výsledkov meraní má však v kompetencii Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava,“ dodalo mesto.

Zástupca petičiarov M. Beladič tvrdí, že mesto prevzalo tabuľku z akreditovaného merania a svojvoľne zmenili posledné dva stĺpce.

„Navýšilo zákonom stanovený limit hluku o 10dB a namerané hodnoty tak už zrazu limit neprekračovali.

Mesto tak prekročilo hranicu slušnosti, morálky a podľa nášho názoru aj zákona.

Ak sa nabudúce stane, že statik k nejakej mestskej budove napíše, že nevyhovuje, zmení mesto, odvolávajúc sa na posudok, pár limitov a stavba už bude v poriadku? Hluk nebolí tak, ako spadnutá budova.

Ale zákon platí pri všetkých znaleckých a akreditovaných posudkoch rovnako. Ich výsledky sa nemôžu meniť a falšovať.

Tento krok nového vedenia mesta je pre nás veľkým sklamaním. Namiesto toho, aby hľadali spôsob, ako riešiť problém obyvateľov, mesto falšuje merania, mení zákonom určené limity a hľadá spôsoby, ako sa problému zbaviť a zamiesť ho pod koberec.

Nemôžeme mať dôveru v ľudí, ktorí nehája práva občanov na zdravý život,“ dodal Beladič.

(rl)

Ilustr. Foto: Br. Kuriér

O téme sme písali aj tu

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter